В продължение на години коварното присъствие на Китай в бизнеса с трафик на наркотици става все по-осезаемо. В момента то доминира глобалната индустрия на пране на пари и производство на химикали – два сектора с ключово значение за операциите на наркокартелите в Мексико, Колумбия и други държави.
Мрежа от китайски криминални групировки предоставя тонове химикали за производство на синтетични наркотици и изпира милиарди долари за картелите. А общественото внимание е насочено предимно към териториалните въоръжени сблъсъци от южната страна на американската граница или към събития, като ареста на наркобарон от ранга на „Ел Чапо“ Хоакин Гусман.
„Определено китайците са много по-опасни, много по-обиграни, много по-трудни за разгадаване и много по-голяма заплаха за националната сигурност на Америка. Не може да става и дума за сравнение с [мексиканските картели]“ – коментира пред англоезичното издание на „Епок Таймс“ Дерек Малц, бивш ръководител на отдела за специални операции към Американската администрация за борба с наркотиците (DEA).
Според DEA лидерите на картелите и на китайските организации за пране на пари, действащи в Мексико, са сключили споразумения, чрез които са установили правила във взаимоотношенията си и са си подсигурили плодоносна почва за бързо разрастване.
„Китайската търговска и производствена индустрии превърнаха Китай в ключов международен център и криминален магнит за пране на пари и нелегални финансови транзакции“ – коментира говорител на DEA пред същата медия.
През месец юни китайският гражданин Сюеюн У се призна за виновен във връзка с изпирането на приходи от наркотици в размер на над 4 милиона щатски долара, получени в резултат на широкомащабен трафик на кокаин в Съединените щати, и по-конкретно в щата Вирджиния.
У, заедно с латиноамерикански организации за трафик на наркотици, е работил, за да върне парите обратно в Мексико чрез „серия от сложни международни финансови транзакции“, съобщават от Департамента по правосъдието на САЩ (DOJ), и е получил процент от сделката.
От Департамента по правосъдието на САЩ съобщиха, че през месец март е бил осъден друг китайски гражданин заради координиране събирането на наркопари в Чикаго за мексикански картели и тяхното прехвърляне в банкови сметки в Китай. Сиенбин Ган е дирижирал паричните трансфери от Гуадалахара, Мексико, но е арестуван на летището в Лос Анджелис по време на смяна на полет от Хонконг за Мексико.
Според Малц организациите, занимаващи се с пране на пари, традиционно вземат осем процента от наличната сума пари в брой. Китайските групировки обаче са превзели този този бизнес, подбивайки конкуренцията с един, и дори нула процента.
„Това е гениална бизнес идея – коментира Малц. – Те създадоха много заплетени, сложни, търговско-ориентирани схеми за пране на пари, където прибраните стотици милиони долари се използват за закупуване на потребителски стоки в Китай. След това тези стоки се изпращат в Централна Америка, Южна Америка, в цяла Латинска Америка, както и за да се изперат печалбите за наркотрафикантите в Мексико.“
Китайски граждани в Съединените щати също движат популярна схема, наречена „китайска тайна банкова система“, която не само пере пари за картелите, но и осигурява на живеещи в САЩ китайски граждани достъп до големи суми пари в брой, твърдят от Американската администрация за борба с наркотиците.
В САЩ нашумя случай със замесени трима китайски граждани, срещу които през 2019 г. бе повдигнато обвинение, без да бъдат задържани. По сведения на Департамента по правосъдието на САЩ те са координирали събирането на наркопари на картелите в около 300 локации из Съединените щати. Предполага се, че са изпълнявали ролята на брокери, доставящи пари в брой на богати, живеещи в САЩ китайски граждани, ограничени от забраната за прехвърляне от китайски банки към чужбина на годишни суми над 50 000 щатски долара.
В тази схема китайският купувач прехвърля пари от своята китайска банкова сметка в сметката на брокера в Китай. След този трансфер, американските пари в брой от наркосделки се дават директно на китайските граждани в Съединените щати. За да затворят цикъла, брокерите изнасят китайски стоки, като например електроника или дрехи към картела в Мексико, които се продават там за мексиканско песо.
Други канали за пране на пари, разкрити от DEA, включват търговски тактики, като надценка или подбиване цената на стоки, фалшифицирани товарителници и митнически декларации, фалшифицирани договори за внос и износ; сделки с ценни книжа (акции, облигации, стоки и ценни метали); сделки с недвижими имоти; хазартни операции; банкови преводи посредством официални и неофициални банкови системи.
Множество държави разследват живеещи в Колумбия, Мексико, Канада, Австралия и САЩ китайски граждани, занимащи се с пране на пари, коментира говорител на DEA. През последните седем години китайски банки в Италия, Испания и САЩ станаха обект на разследвания, които доведоха до арести и строги парични глоби заради транзакции за пране на пари.
„Мащабната експортна индустрия на Китай позволява лесното изпиране на милиарди долари от сделки с наркотици от името на мексикански и колумбийски наркоорганизации“ – заяви официалният говорител.
Според Малц е малко вероятно китайският комунистически режим да не е свързан по някакъв начин с операциите за пране на пари и производството на синтетична дрога.
„Възможно ли е да не знаят за тези дейности? Но не е ясно дали те ги ръководят, организират и контролират“ – продължи той.
Малц поясни, че мотивите на накрокартелите са предимно пари и власт, докато мотивацията на китайците не спира до там:
„Гледам на това като на още един метод за глобална атака на Китай срещу неговите опоненти. Какъв по-добър начин да навредят на Америка от този да дрогират американските деца и да причиняват смърт от наркотично предозиране, като в същото време печелят милиарди долари? Аз наричам това вид химическа война срещу Америка, защото става дума за много силни смъртоносни химикали, произведени в китайски лаборатории.“
Малц сподели, че е много трудно да се направи пробив в китайските групировки, тъй като няма достатъчно агенти под прикритие и информатори, които имат вид на китайци, говорят китайски и разбират културата.
„И когато добавим към това закодирани комуникаци и цифрова валута, става много заплетено“ – допълни той.
Нарастването на популярността на цифровата валута, която използват криминалните организции съвпада със спада в масовите конфискации на пари в брой в Съединените щати. През 2011 г. агентите в САЩ са конфискували над 741 милиона щатски долара налични пари, докато през 2018 г. тази сума е 234 милиона, е посочено в скорошен доклад на DEA.
Тонове химикали
Със затварянето на по-малки лаборатории за метамфетамин в Съединените щати в края на 90-те години и началото на новото хилядолетие, DEA насочи вниманието си към химическите компоненти, които се използват за производството на синтетични наркотици.
„В същото време ‘гении’ в картела Синалоа, като „Чапо“ Гусман и други, се сработиха с китайските организирани криминални групировки. Те започнаха да внасят тонове химикали от Китай направо в Мексико, предимно за производството на метамфетамин.“
В Мексико са създадени суперлаборатории и потокът метамфетамини към САЩ продължи да нараства драстично, а наркотикът е все по-силен.
През 2007 г. китайският гражданин Джън Ли Йе Гун е арестуван заради ролята му в производството на метамфетамин в Мексико за дистрибуция в САЩ. Той е арестуван в щата Мериленд, въпреки че живее в Мексико. При проведения от мексиканските власти обиск в жилището му са намерени скрити поне 205 милиона щатски долара.
„Това е само един от техните хора в Мексико – каза Малц. – Сега имате представа за размера на това, за което говорим. Това са пари само от продажбата на химикали.“
През настоящата фискална година служители на Бюрото на митниците и гранична защита на САЩ са конфискували почти 47 000 кг метамфетамин, вкаран през пристанищата. За сравнение, през фискалната 2014 г. са конфискувани 9 000 кг.
Суперлабораториите разчитат на вноса на химически съставки от Китай и Индия, се посочва в доклад на DEA от 2019 г.
„В Китай сменят документацията на пратките с химикали и ги изпращат на легитимни компании в Мексико или Централна Америка, след което картелите ги отклоняват и ги вкарват контрабандно в тайни лаборатории“, се уточнява в доклада.
По думите на Малц миналото лято мексиканските власти са разкрили лаборатория за мет в Мексико с капацитет за производство на седем тона наркотик за три дни.
„Китайците оперират и в Панама и Централна Америка. Те работят и за големи доставки на кокаин към Азия и други части на света – заяви Малц. – Хората не осъзнават, че зад кулисите етнически китайци организират мащабни доставки на кокаин.“
Фентанил
Не е тайна, че Китай е замесен най-вече в производството на силния синтетичен опиоид фентанил. В китайски лаборатории се произвеждат тонове фентанил и се изпращат по пощата директно до домовете на хора в Съединените щати. Още по-голямо количество се вкарва от Мексико през южната граница на САЩ.
Мексиканските картели също са увеличили производството на производни на фентанил продукти, но все още разчитат на Китай за осигуряването на химическите компоненти.
Фентанилът първоначално е бил разработен като болкоуспокояващо и упойващо средство. Това е опиоид, който е 50 до 100 пъти по-силен от хероина, силно пристрастяващ и смъртоносен. Често е пресован във вид на изписани с рецепта хапчета оксикодон или е примесен към хероин, кокаин и дори марихуана. Купувачите нямат представа, че опиоидите, които купуват може да съдържат нелегален фентанил, 2 мг от който могат да се окажат фатални.
Това също така е и много доходоносен наркотик. Един килограм фентанил струва около 5000 щатски долара в Китай, твърди Малц. Ако картелите вземат този килограм в своите лаборатории, смесят го с друга дрога и го пресоват на хапчета, могат да изкарат над 2 милиона от продажбата му по американските улици.
Конфискуваните количества фентанил само в щата Аризона са се увеличили тройно в сравнение с 2016 г.
През месец август 2019 г. мексиканският флот засече 25-тонна пратка фентанил, идваща от Китай, на път за Кулиака, Синалоа, където е местонахождението на картела Синалоа в Мексико.
„Китайските и мексиканските картели имат смъртоносни взаимоотношения в момента – каза Малц. – Защо никой в Америка не говори колко души умират ежедневно от предозиране с тази отрова?“.
По данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC), през 2018 г. ежедневните случаи на фатални предозирания в САЩ са били средно 184. Общо за годината е имало над 67 000 смъртни случая от предозиране с наркотици, които са по-малко от регистрираните през 2017 г. 70 000 такива.
Около 70 процента от всички случаи на предозиране с наркотици са от опиоиди, включително предписани с рецепта хапчета, хероин и фентанил.
През август 2018 г. Департаментът по правосъдие в САЩ направи публично достояние 43-точков обвинителен акт в Кливланд, Охайо, в който двама китайски граждани бяха обвинени в конспиративна операция за производство и доставка на смъртоносни аналози на фентанил и 250 други наркотика в поне 25 държави и 37 щата.
На 17 юли 2020 г. министерството на финансите на САЩ наложи санкции на четирима китайски граждани и техните организация съгласно закона за идентифициране на чуждестранни наркодилъри (Kingpin Act), заради ролята им на отявлени чуждестранни наркотрафиканти.
Четиримата китайски граждани са използвали компания, наречена Global United Biotechnology Inc., за да осигуряват закупуването на фентанил и други наркотици за своя главатар Джън Фудзин, съобщиха от министерството.
Организацията е изпирала част от постъпленията от наркотици чрез употребата на цифрова валута, като биткойни, и прехвърляне на печалбите в и от банкови сметки в Китай и Хонконг. Законодателната мярка „Kingpin Act” означава, че цялата собственост на лица и на организации, които са в Съединените щати, трябва да бъдат блокирани и обявени.
В необичайна за Китай акция през ноември 2019 г. бяха осъдени девет трафиканти на фентанил, заради ролята им в производството и разпространението на наркотика. Арестите бяха извършени по сигнал на американските правоохранителни органи.
Китайският експерт и пенсиониран генерал от ВВС на САЩ Робърт Спалдинг обаче изрази скептицизъм относно маневрата на Китай в Twitter пост на 8 ноември 2019 г.
„Ако знаете нещо за фентанил и ККП, ще сте наясно, че всичко това е предназначено за медиите. То не означава, че има действителна промяна в политиката. ККП с радост би пожертвала няколко свои граждани заради търговско споразумение. Ние го приветстваме като голямо събитие, тъй като не сме наясно“ – пише Спалдинг.
Цветущи взаимоотношения
Междувременно партньорството между китайските криминални групировки и мексиканските картели се задълбочава.
„При липсата на значителни и неочаквани промени в пазара на незаконни наркотици, мексиканските [картели] ще продължат в близко бъдеще да доминират вноса и дистрибуцията на едро на кокаин, хероин, марихуана, метамфетамин и фентанил на американските пазари“, се казва в доклада на DEA от 2019 г. „Никоя друга престъпна организация в момента няма логистична инфраструктура, която да конкурира тази на мексиканските [картели].“
Според Малц използването на китайски организации за пране на пари създава безопасен буфер за картелите.
„Те осъзнават, че поставянето на китайците на предна линия – които знаят много малко за организацията и структурата им – представлява по-малък риск за тяхната собствена организация, в случай че някой от тези китайски граждани бъде арестуван с парите“ – каза той.
„Не забравяйте, че химикалите и парите са най-важните компоненти за картелите. Без химикалите, те не могат да произвеждат наркотици. Без пари, няма бизнес. Те печелят милиарди долари и в същото време отнемат живота на голям брой американци.“
С какво „Епок Таймс“ е различен от другите медии?
„Епок Таймс“ е най-бързоразвиващата се независима медия в Америка. Ние сме различни от другите медийни организации, защото не се влияем от никое правителство, корпорация или политическа партия. Нашата единствена цел е да поднесем на нашите читатели достоверна информация и да сме отговорни към обществото. Ние не следваме нездравословната тенденция в съвременната медийна среда на водена от дневния ред журналистика. Вместо това, прилагаме нашите принципи на Истина и Традиция.