Любовната афера на Холивуд с Китай е добре документирана. Любовната афера на холивудските актьори с Китай обаче не е.
През последните години американски актьори, сред които Майкъл Дъглас, Майкъл Пит, Ейдриън Броуди, Брус Уилис и Франк Грило, който изигра главна роля в китайския екшън „Wolf Warrior 2“- най-касовият китайски филм в историята, допринесоха за прокитайското повествование.
Разбира се, не може да се пропусне и случаят, когато професионалният американски кечист, рапър и актьор Джон Сина, който имаше „смелостта“ да нарече Тайван държава, се извини тържествено на Китайската комунистическа партия (ККП), и то на китайския език – мандарин.
За щастие има един актьор, който не се интересува от извинения пред ККП. Този човек е Киану Рийвс. Когато става дума за Китай, за разлика от гореспоменатите актьори, звездата от „Матрицата“ явно е избрал червеното хапче пред синьото.
Роден в Бейрут, 57-годишният Рийвс е не само опитен актьор, но също така и добър музикант. На 3 март тази година Киану Рийвс взе участие в 35-ия годишен благотворителен концерт на организацията Tibet Hоuse заедно с артистите, сред които легендарната Пати Смит, Трей Анастасио, известен като китарист на рок група Phish и Джейсън Исбел, спечелил четири награди „Грами“.
Основана по молба на Далай Лама през 1987 г., Tibet House е образователна организация с нестопанска цел със седалище в Ню Йорк, ангажирана с опазването и защитата на древните традиции на Тибет в областта на философията, изкуството и културата. Духовният лидер Далай Лама продължава да е в изгнание в Индия, където е създал тибетско правителство в сянка, което Пекин определя като сепаратистко. Хората в Тибет са отчаяни от потисничеството на Китай и докато по-голямата част от света седи безучастно, Рийвс, за негова чест, заема твърда позиция.
Отдавна не е имало истински холивудски тежкоатлет, който да се изправи срещу Китай.
Заради участието си в онлайн концерта, свързан с Тибет, Киану Рийвс попада под репресивните удари на ККП. От поредицата „Матрицата“ до „Джон Уик“ блокбастърните заглавия на актьора изчезнаха от почти всички най-големи китайски стрийминг платформи като iQiyi, както и Tencent Video и WeChat, където търсенето на името му и свързаните с него филмови продукции вече не дава никакви резултати. На 13 март объркани потребители започнаха да се чудят на глас в китайската социална мрежа Weibo, спечелила си прозвището „китайския Twitter“, защо изведнъж не могат да гледат последния филм от поредицата „Матрицата“.
„Току-що изгледах половината [The Matrix Revolutions] и тъкмо се канех да го довърша, а сега го махнаха“, пише потребител Weibo.
„Не съм съгласен със забраната на Киану Рийвс, въпреки че това дали съм съгласен или не, не помага“, гласи друг от постовете.
„Изтриването“ на Киану Рийвс от китайските стрийминг платформи поставя Рийвс във все по-разширяващия се списък на западни знаменитости, които са попаднали под ударите на китайския режим заради това, че не спазват политическата му линия.
Брад Пит не е стъпвал в Китай в продължение на почти 20 години, след като изигра австрийския алпинист Хайнрих Харер във филма „Седем години в Тибет“. Историята на алпиниста разказва как по времето на Втората световна война той успява да избяга от британски концентрационен лагер в Индия, намирайки убежище в „Забранения град“ – Лхаса в Тибет. Там той се сприятелява с четиринайсетия Далай Лама и става негов частен учител, а когато китайските комунисти нападат Тибет, го придружава при бягството му в Индия.
Съвременната история на бившия играч на NBA – Енес Кантер Фрийдъм, показа как миналата година критиките на баскетболиста по повод потискането на Тибет от страна на режима на ККП накара китайската платформа Tencent Video да прекрати излъчването на мачовете на неговия отбор.
Китай отказа виза на американската певица Кейти Пери за предстоящото шоу на Victoria’s Secret в Шанхай, след като китайските власти откриха „инцидент“ от 2015 г., при който певицата е наметнала тайванското знаме като пелерина върху роклята си по време на концерт в Тайпе.
Китай отказва да допусне канадската кралица на красотата Анастейша Лин да участва във финала на конкурса „Мис Свят“ в град Саня, след като тя критикува отношението на режима към Фалун Гонг – духовна практика, преследвана в комунистически Китай от 1999 г. насам.
През 1993 г. Ричард Гиър, тогава една от най-големите звезди в Холивуд, влезе в заглавията на вестниците по целия свят – особено в Китай. На церемонията по връчването на наградите „Оскар“ Гиър излиза на сцената, за да връчи наградата за най-добър художествен ръководител. Преди да обяви победителя обаче Гиър, който е практикуващ будист и дългогодишен приятел на Далай Лама, излиза от сценария, за да разкритикува окупацията на Тибет от ККП, както и „ужасяващото, ужасяващото положение с човешките права“. За това, че е казал истината, Гиър е наказан строго. Комисията на Филмовата академия на САЩ му забранява да участва в бъдещи награди „Оскар“.
Това ни връща към г-н Рийвс. Защо да заема позиция? Защо да застрашава актьорската си кариера?
Когато става дума за филми, китайският пазар е най-големият в света. За Рийвс изглежда има по-важни неща от парите. The New Yorker публикува през 2019 г. интересен материал, озаглавен „Киану Рийвс е твърде добър за този свят“. Рийвс със сигурност изглежда твърде добър за Холивуд – място, пълно с подменени морални ценности, грандомании и повърхностни проблеми.
Докато много актьори се преструват, че защитават нещо, Рийвс действително го прави. Затова той заслужава голяма благодарност.
Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.