• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 2 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Общи

Анализ: Продължаващото въоръжаване на Украйна може да доведе до ескалация

отЕлла Киетлинска
29 юли , 2023
Анализ: Продължаващото въоръжаване на Украйна може да доведе до ескалация

Украински танкове се придвижват към посока Бахмут, 20 март 2023 г. (Aris Messinis/AFP via Getty Images)

Експерт по международна сигурност: Въпреки че вероятността за ядрен инцидент е малка, тя трябва да се приема „много сериозно“

Продължаващото въоръжаване на Украйна може да доведе до ескалация на войната с Русия и тя да излезе извън границите на Украйна, заяви експерт по международна сигурност.

„Не вярвам, че постоянното [и] безгранично въоръжаване на украинците ще принуди Путин просто да напусне територията…“ – заяви в предаването Crossroads Макс Абрамс, доцент по политически науки.

„Всъщност вярвам, че колкото повече оръжия вкарваме в тази ситуация, толкова по-силен ще е отговорът на Русия“, добави г-н Абрамс.

maks abrams
Макс Абрамс, експерт по международна сигурност и доцент по политически науки (The Epoch Times)

Г-н Абрамс обясни, че войната има потенциал да се разрасне. Тя вече е нанесла много щети на украинското цивилно население, но, тъй като не се знае какъв е „прагът на Путин“, Русия би могла да навреди на още повече цивилни.

„Настоящата стратегия на САЩ е основно да принудят Путин да седне на масата за преговори, като предоставят неограничена помощ на Украйна. Не мисля, че това ще проработи“ – заяви Абрамс. Те залагат на „модела на възпиране“ в подхода си към войната, т.е. „че ако едната страна стане достатъчно силна, това ще разубеди другата да продължи“.

Но съществува и „спираловиден модел“, който трябва да се вземе предвид като „също толкова важен“. „Идеята е, че колкото повече оръжия доставяме – включително такива, които са много спорни – толкова повече може да се засили вероятността за ескалация от руска страна и нещата дори да излязат извън контрол – както в Украйна, така и в по-широк план“ – допълни Абрамс.

Той изрази мнение, че лидерите на страните от НАТО, които се събраха по-рано този месец на срещата на върха в Литва, в преобладаващата си част подкрепят модела на възпиране, но „те наистина трябва да приемат сериозно и модела на спиралата„.

Възможни жертви сред цивилното население

Опасенията на г-н Абрамс са, че „Западът, наливайки оръжия в Украйна, ще проточи тази война на изтощение, [което] всъщност ще направи още по-вероятно руснаците да насочат оръжията си директно към населението“.

„В „методологически сериозни изследвания“ е установено, че основният определящ фактор за това дали едно правителство ще използва масирана сила срещу населението, опитвайки се да го избие с хиляди, е колко отчаяно е това правителство“ – заяви г-н Абрамс.

„Отчаянието се измерва с продължителността на войната, както и с броя на войниците, които това правителство е загубило в хода на войната… В Украйна вече има кръвопролития сред цивилното население, но наистина може да стане още по-лошо“, каза той.

Според него ролята на отчаянието е важна и трябва да се вземе предвид като рисков фактор за ескалация на войната. Може да се направи паралел с онези сепаратистки организации, които стават терористични, защото са отчаяни и нямат „алтернативни пътища за политически реформи“, обяснява г-н Абрамс.

Той също така разкритикува хода на администрацията на Байдън да предостави на Украйна касетъчни боеприпаси, които са забранени в много страни и могат да увеличат броя на цивилните жертви.

Този вид боеприпаси „могат да се взривяват в продължение на години“ и цивилни граждани да бъдат осакатявани или убивани от тях. „Това е голямата ирония – САЩ оправдават подкрепата си за Украйна с това, че защитават населението ѝ от Владимир Путин, а в действителност изпращат оръжия, които ще му навредят“ – заяви г-н Абрамс.

ruski voennosluzhesht patrulira
Руски военнослужещ патрулира на територията на Запорожската атомна електроцентрала (Andrey Borodulin/Getty Images)

Вероятност за започване на ядрена война

Г-н Абрамс заяви, че е малко вероятно в конфликта в Украйна да бъдат използвани ядрени оръжия, но Съединените щати все пак трябва да имат едно наум за ядрен инцидент.

„Мисля, че въвличането на ядрено оръжие би било катастрофално и дори би могло да се превърне в нова световна война и поради това трябва да се отнасяме към въпроса много сериозно.“

Правителството на САЩ обича да обосновава позицията си в конфликтите „в много строги морални термини“, където Съединените щати имат предимство, а враговете им са „чисто зло“, обясни г-н Абрамс.

Войната в Украйна е сложна и както руската, така и украинската страна са морално покварени, твърди той.

Той заяви, че проучванията му показват, че сред украинските бойци има „неонацистки връзки в рамките на крайната десница“.

Обикновено цитираното доказателство за украинските връзки с неонацизма е батальонът „Азов“ – доброволческа паравоенна организация, сформирана през 2014 г., месец след началото на войната между подкрепяните от Русия сепаратисти и украинските сили в украинския регион Донбас. Батальонът се включи в битката и постигна известен успех в борбата със сепаратистите.

В края на 2014 г. батальонът с повече от 400 членове е разширен в полк и включен в състава на украинската национална гвардия, където нараства до около 2500 войници.

Батальонът „Азов“ има силни нацистки връзки, които се запазват с течение на времето, включително и след руската инвазия през февруари 2022 г., въпреки че батальонът е интегриран в украинската армия, каза г-н Абрамс.

Според мнението на ръководството, след като батальонът е станал част от украинската армия, не би трябвало да се притесняваме от нацистката идеология, добави г-н Абрамс.

„Управниците се опитват да потулят много от негативните аспекти на войната, но като цяло и от двете страни тя е доста мръсна.“

На руската страна също се сражават неонацисти, пише Масимо Интровине, италиански социолог и управляващ директор на Центъра за изследване на новите религии в Италия.

Някои членове на Руското национално обединение – неонацистка партия, теоретично забранена в Русия през 1999 г., но все още активна – се намират в окупираната от Русия територия в Източна Украйна и се сражават на руска страна, пише г-н Интровийн за изданието Bitter Winter.

Неонацистки връзки

Андреас Умланд, политолог, който е изследвал батальона „Азов“, казва през 2014 г. пред украинското издание Hromadske.tv, че батальонът „Азов“ „не е неонацистки“, но някои от неговите основатели и членове са такива.

След интегрирането си в украинската армия батальонът запазва същия знак с вълк-кука, който е използван от нацистите. В Украйна обаче този символ „вече няма конотацията на някакъв фашистки символ“, казва г-н Умланд пред агенция France-Presse месец след руската инвазия.

Преди нахлуването в Украйна г-н Путин публикува нещо, което изглеждаше като предварително записана реч, в която казва, че разрешава „специална военна операция“ в Украйна. В речта си Путин твърди, че операцията е за „демилитаризация и денацификация“ на Украйна.

Връзките на Украйна с нацистите започват по време на Втората световна война, когато едно украинско националистическо движение започва да сътрудничи на нацистка Германия при нахлуването ѝ в Съветския съюз през 1941 г., пише г-н Интровин за неправителствената организация Human Rights Without Frontiers.

Украинците страдат изключително много от съветските репресии, чиято кулминация е Голодомор – изкуствен глад, „създаден от Сталин, за да унищожи украинските дребни земевладелци, смятани за гръбнака на движението за независимост, по време на който най-малко три и половина милиона украинци умират от глад през 1932 и 1933 г.“, пише г-н Интровин.

„След обявяването на независимостта в Украйна се развива малко неонацистко движение“, казва г-н Интровин. „То не се състоеше от ветерани от Втората световна война… Голям процент от новите, млади нацисти идваха от агресивните среди на футболните фенове“.

Движението не е играло значителна роля на политическата сцена, но е дало началото на батальона „Азов“ след избухването на подкрепяната от Русия сепаратистка революция в Източна Украйна, според г-н Интровин, който през 2011 г. е посетил Украйна като представител на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа за оценка на положението с правата на човека.

Джошуа Филип, Джак Филипс и Ройтерс допринесоха за този материал.

Споделете тази статия
Tags: НАТОПрепоръчани

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Нарастват въпросите около смъртта на студент по медицина, който разкри търговия с органи в китайска болница

Съмнително самоубийство на студент по медицина, обвинил китайска болница в търговия с органи

0
0
unnam6ed

Нови протести в София срещу въвеждането на еврото

0
0
Яйца по панагюрски звездев

Яйца по панагюрски с кисело мляко

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0

Свързани Публикации

Китайските власти са задържали двама преподаватели за това, че "говорят истината" за вярата си, твърди източник

Китайските власти са задържаха двама преподаватели за това, че „говорят истината“ за вярата си, твърди източник

0
0
Как един оцеляващ и бивш офицер от разузнаването на американската армия се подготвя за извънредни ситуации

Как да се подготвим за кризисни ситуации – разговор със специалиста по оцеляване Джим Роулс

0
0
Гръбначни изкривявания при деца (https://roditel.bg/)

Гръбначни изкривявания при децата – причини и превенция

0
0
Войници от суданската армия, лоялни на началника на армията Абдел Фатах ал-Бурхан (AFP via Getty Images)

Разногласия между ОАЕ и Египет провалиха опит за създаване на контактна група за разрешаване на конфликта в Судан

0
0
Полицията в Европа разбива платформата за педофили „Kidflix"

Европол разби международна педофилска мрежа за споделяне на видео – платформата Kidflix

0
0
3d rendering gas cylinder

Енергийната трансформация на ЕС: Европа плаща повече за по-малко енергийни ресурси

0
0
image-5850726

Стратегическа победа: Русия поема контрол над най-перспективното литиево находище в Украйна

0
0
image 2025 06 28 212512284

Радев от Панагюрище: Твърденията за прием на еврото без поскъпване са подигравка с хората

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Следваща публикация
Си Дзинпин аплодира по време на пресконференция (Florence Lo/AFP via Getty Images)

Малко известни факти за Си Дзинпин - маоистката идеология на китайския диктатор – I част

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria