Цифровият авторитаризъм на комунистически Китай унищожава свободата
Китай вече разполага с едни от най-широкообхватните системи за наблюдение и социален контрол в света, а последните постижения приближиха Китайската комунистическа партия (ККП) до пълен контрол както над кибер, така и над физическия свят.
Мащабна мрежа за видеонаблюдение
ККП вече има 700 милиона камери за видеонаблюдение в цялата страна, които могат да разпознават гражданите не само чрез разпознаване на лица, но и по начина, по който ходят, т.нар. разпознаване на походката. Предвид, че населението на Китай е близо 1,5 милиарда, то 1 камера за наблюдение се пада на 2-ма човека.
Тази система е интегрирана със система за социален кредит, която оценява гражданите въз основа на тяхното съответствие с диктата на ККП. Понижената оценка може да намали достъпа до основни аспекти на цифровия живот под контрола на ККП, включително достъп до банкови сметки, възможност за пътуване, пазаруване, работа и дори жилище.
Това се отразява и на социалния живот и запознанствата, тъй като в Китай общуването с човек с нисък социален кредит може да се отрази негативно на вашия собствен.
Китайска кибер стена за интернет цензура
В допълнение към широката мрежа от камери за наблюдение, известна като Sky Net, Великата китайска защитна стена (The Great Firewall, GFW), аналогия с Великата китайска стена (The Great Wall), блокира почти всички чуждестранни медии, като не позволява на международните новини да навлизат в страната.
Медиите в страната се контролират от държавата, като гражданите могат да се запознават само с одобрени от ККП новини. Gmail и чуждестранните социални медии са блокирани, а местните платформи се наблюдават отблизо. Публикуването или дори споделянето на забранено съдържание може да има тежки последици, което дава на ККП контрол върху това с кого общувате и какво казвате.
ККП вече следи всички, контролира какво четат, какво казват, с кого общуват и доскоро дори колко деца могат да имат. Но желанието на ККП за контрол не спира дотук. Тази година оценката на социалния кредит се разширява в общонационална система, както е описано в публикацията на ККП „Мнения за завършване на системата за социален кредит с китайски характеристики“.
Контрол върху VPN мрежите
Сред другите инициативи за засилен контрол са репресиите срещу виртуални частни мрежи (VPN), които мнозина използват, за да заобиколят китайската защитна кибер стена и да получат достъп до чуждестранно и забранено съдържание. Вече са разрешени само одобрените от държавата VPN услуги, а повечето магазини за приложения вече не предлагат неодобрени варианти. Тези одобрени VPN са задължени по силата на законите за кибер сигурност и национално разузнаване да предоставят на Пекин при поискване данни за потребителите.
Освен това те са оборудвани с протоколи за безопасност, които могат да ограничат достъпа до забранено съдържание. По този начин използването на одобрена от държавата VPN услуга не само не подкопава господстващото положение на ККП в киберпространството, но всъщност го засилва.
Кибер сигурност с китайски характеристики
През май Техническият комитет за стандартизация на националната информационна сигурност на Китай публикува „Технология за кибер сигурност – основни изисквания за сигурност за услугата за генериране на изкуствен интелект“, която регулира съдържанието, генерирано от изкуствен интелект, за да се гарантира, че всички цифрови медии са в съответствие с одобрените от държавата ценности и не подкопават националното единство.
Регулациите също така контролират данните за обучение, като постановяват, че те не трябва да съдържат повече от 5% „незаконно“ или „вредно“ съдържание – като „вредно“ се отнася до всичко, което подкопава ККП, а „незаконно“ обхваща съдържание, което вече е забранено съгласно съществуващите правила за цензура.
Това включва информация от чуждестранни учебници по история, новинарски медии или всичко, свързано с независимостта на Тайван или Тибет. Този ход е част от по-широка стратегия за контрол на словото в Китай, като се гарантира, че дори автоматизираното производство на съдържание остава под надзора на ККП.
Експортиране на методите за наблюдение и контрол
Влиянието на Китай върху цифровия авторитаризъм едва ли може да бъде надценено: изграждайки перфектната държава за наблюдение, страната демонстрира, че е технически възможно и достъпно да следи постоянно собствените си граждани.
Широкообхватната вътрешна система за наблюдение на страната, като използването на камери за видеонаблюдение на обществени места, софтуер за разпознаване на лица и китайската система за социален кредит, служи като модел за други държави, които искат да засилят мерките за сигурност.
Следвайки примера на Китай, проучванията показват, че повечето авторитарни държави бързо преминават към по-дигитални нарушения на правата на човека, като разширяват масовото техническо наблюдение на гражданите, цензурата в интернет и контрола върху индивидуалното изразяване, за което им помагат компютрите и големите данни (Big Data).
Технологичните търговски отношения между авторитарните държави по света – както членове на Организация за сигурност и сътрудничество в Европа (OSCE), така и техни съюзници – видимо се задълбочават. И всяка от тези държави е започнала да използва сходни правила на играта за социален контрол с помощта на цифрови технологии. Те копират една от друга, а китайските напреднали хардуер и софтуер технологии помагат на автократите по света да наблюдават и контролират собствените си граждани.
Глобалната кампания BanGFW
BanGFW, или Ban Great Firewall, е глобална онлайн кампания за разрушаване на кибер стената, която пречи на жителите на Китай да имат достъп до информация от свободния свят.
Китайската Велика защитна стена или проектът „Златен щит“, създаден през 1998 г., се управлява от Министерството на обществената сигурност на китайския режим, за да следи и цензурира какво може и какво не може да се вижда в Китай чрез онлайн мрежата.
Цяо Синсин – един от организаторите на кампанията и бивш журналист от „Радио Свободна Азия“, че BanGFW се надява да покани гражданите на света да помогнат на китайците да разрушат стената – усилие, което отива отвъд техническата поддръжка на VPN, позволяващо свободен достъп до интернет.
GFW раздели света, като блокира информацията на 1,7 млрд. души (включително 300 млн. души от Русия, Иран, Мианмар и Камбоджа) и ги принуди да се включат в битка срещу 6,3 млрд. души. „Как може едно нормално общество да търпи огромното население да се бори помежду си без причина?“
Организаторите на BanGFW смятат, че единственият надежден начин за събаряне на Великата защитна стена е ККП да бъде изправена пред публичен процес за налагането на елиминирането ѝ изобщо. Това става постижимо, когато милиони хора по света се присъединят към движението, световните медии отразяват инициативата, а световните правителства държат ККП отговорна. Според Цяо е лесно да се присъедините към движението, като просто поставите знака BanGFW и го публикувате в интернет.
Мисията на BanGFW има една цел: „Да изправим ККП пред Международния наказателен съд в Хага“, посочва Цяо. „ККП не се цели само в китайците. Тя изнася насилие зад граница, тя също така заплашва интересите на гражданите на света“, допълва той.
Бъдещата цифрова валута на Китай
Цифровият юан – цифрова валута на китайската централна банка, която се търгува в съотношение 1:1 с физическия юан – все още се въвежда, но ще добави още едно ниво на контрол от страна на централната банка както върху цифровия, така и върху реалния свят, тъй като трансакциите ще се проследяват по-отблизо.
Въпреки че системата включва нива на поверителност, потребителите трябва да се регистрират с телефонния си номер и личната си карта, което елиминира всякаква надежда за анонимност при цифровите транзакции.
Ако в крайна сметка страната премине изцяло към цифрови технологии, плащанията в брой ще изчезнат, което означава, че всяко плащане ще бъде регистрирано. Това означава, че на всеки, който се провини пред ККП, може да бъде затворен цифровият му портфейл, което на практика ще му отнеме възможността да разполага с пари.
Освен това, тъй като и изпращачът, и получателят на средствата са известни на ККП, ако единият от тях е заподозрян в нарушение, като например принадлежност към забранена от режима група, и двамата могат да бъдат привикани на разпит. Спазването на правилата ще бъде гарантирано, като възстановяването на цифровия портфейл зависи от качеството на информацията, предоставена на властите.
Идентифициране в киберпространството
Едно от последните постижения в областта на контрола на ККП е предложението за идентификатор в киберпространството, което вече се тества от няколко популярни приложения. От китайските потребители на интернет вече се изисква да се регистрират с истинската си самоличност, а платформи като Weibo, Xiaohongshu и Douyin вече показват местоположението на потребителите заедно с техните публикации.
Съществуващите разпоредби свързват личната информация с онлайн дейностите и въвеждането на национален цифров идентификатор само ще засили контрола на ККП върху дейността на гражданите. Този идентификатор в киберпространството вероятно ще бъде обвързан с оценката на социалния рейтинг, което ще позволи на властите да спират интернет привилегиите на наказаните лица.
Пекин оправдава тези ограничения като необходими мерки за намаляване на престъпността, повишаване на кибер сигурността и ограничаване на събирането на данни от частни компании.
Комбинацията от тези мерки за контрол обаче, която скоро ще бъде допълнена от цифровия юан и идентификатора за киберпространството, ще позволи на ККП да установи пълно господство над киберсвета.
Антонио Грачефо допринесе за настоящия материал.
Мненията, изразени в тази статия, са мнения на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.