• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 19 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство

Празнуваме Международния ден на анимацията с три емблематични заглавия и студентски кино фестивал

отАлександра Ботева
28 октомври , 2024
Празнуваме Международния ден на анимацията с три емблематични заглавия и студентски кино фестивал

Проектът на български анимационен сериал "Златната ябълка", вдъхновен от българския фолклор, легенди и обичаи

Getting your Trinity Audio player ready...

Днес, 28 октомври, отбелязваме Международния ден на анимацията. Инициативата за  популяризиране на изкуството, занаята и професията на аниматора е създадена от Международната асоциация за анимационно кино (ASIFA), член на ЮНЕСКО.

Анимационните филми показват изключителен набор от техники – рисуване, живопис, анимиране на кукли и предмети, използване на глина, пясък, хартия и компютър. Тъй като много от анимационните филми са невербални, това е богата възможност за междукултурно изразяване и общуване.

Избрахме три емблематични анимационни филма, с които да отбележим празника на това безгранично филмово изкуство, в което се сливат богатия творчески дух, магията на въображението и изобилието на художествени изразни средства.

Ёжик в тумане

„Ежко в мъглата“ (на руски: „Ёжик в тумане“) е съветски анимационен филм, създаден през 1975 година, на режисьора Юрий Норщейн, сценарист Сергей Козлов и художник-аниматор – Франческа Ярбусова. През 1976 година филмът получава първа награда на Общосъветския фестивал на анимационното кино.

През 2003 г. на Международния фестивал за анимационно кино Лапута в Токио е обявен за най-добрия анимационен филм на всички времена и народи в рамките на анкета сред 140 кинокритици и аниматори от различни страни по света.

Филмът е заснет по технологията „плоски кукли“ (като куклите в театъра на сенките), а ефектът на обемно пространство е постигнат чрез техниката „пренареждане“, при която пред обектива се поставят няколко слоя стъкло и анимационните елементи се преместват от един на друг. Особеност на филм е мъглата, в която изчезва таралежът и от която се появява всичко останало.

Във филма се разказва историята за малък таралеж, наричан Ежко (Ёжик), и неговия приятел мечок, наричан Мечо (Медвежонок), като всяка вечер двамата се срещали, за да пият чай, да си говорят и да броят звездите.

Една вечер таралежът отивал на гости на Мечо. По пътя той видял бял кон, който стоял във вечерната мъгла, и Ёжик си помислил: „Ако кобилата заспи, дали няма да я залее мъглата?“ За да провери, таралежът се спуснал по хълма и навлязъл в мъглата, където се изгубил. Изследвайки мъглата, попаднал в сюрреалистичен свят на тъмнина, тишина и шумове, обитаван от форми и създания, както заплашителни (като бухала, молците, прилепа), така и безобидни, добри и отзивчиви (като охлюва, светулката, кучето и мистериозния „Някой“ в реката). В мъглата малкият герой изпитал истински страх, едва не изгубил торбичката си с бурканчето сладко за Мечо и накрая паднал направо в реката. Накрая мечокът намерил в мъглата своя приятел и докато разказвал колко се е тревожил за приятеля си, Ежко си мислел за бялата кобила… какво правия тя в мъглата?

Spirited Away

„Отнесенa от духовете“ (японски: 千と千尋の神隠し, английски: Spirited Away)  е японски анимационен фентъзи филм от 2001 г., написан и режисиран от Хаяо Миязаки.

Spirited Away разказва историята на десетгодишно момиче, което, докато се мести в нов квартал, ненадейно попада в света на ками (духове от японския шинтоистки фолклор). Филмът е анимиран от Studio Ghibli за Tokuma Shoten, Nippon Television Network, Dentsu, Buena Vista Home Entertainment, Tohokushinsha Film и Mitsubishi.

С бюджет от 19 млн. щатски долара продукцията на Spirited Away започва през 2000 г. Аниматорът от Pixar Джон Ласетър, почитател и приятел на Миядзаки, убеждава Walt Disney Pictures да закупи правата за разпространение на филма в Северна Америка и служи като изпълнителен продуцент на английската му версия.

Излязъл в Япония на 20 юли 2001 г., Spirited Away получава широко признание и търговски успех, като в световния боксофис печели 395,8 млн. долара. Съответно се превръща в най-печелившия филм в японската история с обща сума от 31,68 млрд. йени (305 млн. долара), като държи рекорда в продължение на 19 години.

Spirited Away е награден със „ Златна мечка“ на Международния филмов фестивал в Берлин през 2002 г. и става първият ръчно рисуван, японски аниме и неанглоезичен анимационен филм, който печели „Оскар“ за най-добър анимационен филм на 75-ите награди на Академията. Филмът е смятан за един от най-великите филми на всички времена и е включван в различни списъци с „най-добрите“, включително на четвърто място в класацията на Би Би Си „100-те най-велики филма на 21 век“.

„Златната ябълка“

През 2016 г. българското студио Змей започва работа по идеята си да създаде български анимационен сериал, вдъхновен от българския фолклор, легенди и обичаи.

Към момента е създаден изцяло анимиран трейлър за сериала „Златната ябълка“, показващ дизайна на главните герои, основните декори и част от оригиналния саундтрак на сериала, заедно с динамиката и настроението на проекта. 

Действието се развива в планинския град Кукерово, където се запознаваме с главните герои Вихра, дъщеря на кметицата на село Хан и на лидера на духовете Вулкан Змей, братята Бран и Влад, които се обучават на кукерския занаят, за да отбраняват дома си от зли духове и сили, и Тина-Пакостина – самодива, която е най-добрата приятелка на Вихра. Четиримата другари заедно се отправят на най-различни приключения, като заветната им цел е да намерят прочутата Златна ябълка – митичен плод, който изпълнява желания и се ражда само веднъж на 100 години.

„Легенда за първия кукер“ е първият филм от българския анимационен сериал “Златната ябълка”.

Сценарият на „Златната ябълка“ е дело на Димитър Петров, който е и неин режисьор, и на Ирена Първанова, с музикален редактор Георги Стрезов. Ролите озвучават: Поли Генова, Милица Гладнишка, Момчил Степанов, Живко Джуранов, Явор Караиванов, Стоян Цветков, Елисавета Господинова и Атанас Сребрев.

Sofia Animation Lab с 12 късометражни заглавия

Освен с тук представените емблематични три анимационни филма, почитателите на анимационното кино изкуство могат да отпразнуват Международния ден на анимацията със специалната селекция на Sofia Animation Lab от 12 късометражни студентски филма от цял свят.

sofia animation lab asifa 2024

Прожекцията днес е от 21:00 часа в Дом на киното, а програмата е международен празник на изгряващи таланти от Япония, Китай, САЩ, Индия, Иран и Хърватия. Всички заглавия са номинирани за престижната студентска награда ASIFA 2024 (АSA2024).

Носител на наградата за 2024 г. е хърватският филм „Любовта е цвят“ на режисьора Николина Жабчич, а носител на предишната награда е българският филм „Да се срещнем вчера“ на режисьора Ива Токмакчиева, която ще бъде специален гост на прожекцията.

ВИЖТЕ СЪЩО
gundi cast 2024 1
Филмът „Гунди – Легенда за любовта“ излиза на голям екран
5 nina dimitrova fotograf kalojan grozev lichen arhiv
Нина Димитрова – посланик за любов
0e101040 dc49 4d0c bbe8 bd3ff2112482
Андре Агаси и Щефи Граф във филм на AMAZON
Роман Балмаков, водещ на рубриката "Facts Matter" и режисьор на оригиналния документален филм на Epoch Times „Без фермери няма храна: ще ядете ли буболечки?“ по време на премиерата на филма в Ървинг, Тексас, на 22 септември 2023 г. (Самира Буау/The Epoch Times)
Документалният филм „Без фермери няма храна: Ще ядете ли буболечки?“
Рийвс 1149382972 700x420 1
Киану Рийвс е „изтрит“ от най-големите китайски стрийминг платформи
ap ford
Харисън Форд в черния списък на Китай
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
Логото на СИФ в Конгресния център по време на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос на 18 януари 2023 г. (Фабрис Кофрини/AFP чрез Getty Images)

Голямото гладно зануляване: Няма да притежавате нищо и ще гладувате 

0
0

Свързани Публикации

Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
image 2025 05 03 200936281

„Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“ – премиера в Народен театър „Иван Вазов“

0
0
et aleksandra razprostranenie

Разпространението на името на българи в земите на древни Македония, Илирия и Гърция

0
0
Марта Петкова в „Жизел“

Марта Петкова: Балетът е импулс, енергия, нещо много възвишено и чисто

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Следваща публикация
НАТО потвърждава, че севернокорейски войски са разположени в Курск, Русия

НАТО потвърждава, че севернокорейски войски са разположени в Курск, Русия

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria