• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство

Алексей Султанов – „божествената искра“ на класическата музика

отКалина Костова
7 август , 2023
Алексей Султанов – „божествената искра“ на класическата музика

Алексей Султанов (spb.kp.ru)

Getting your Trinity Audio player ready...

Пианистът напуска живота само на 36-годишна възраст – покорил света, но непризнат в родината си

Днес се навършват 54 години от рождението на брилянтния пианист Алексей Султанов. Съдбата на Султанов ярко пресича историята на клавирното изкуство през 80-те и 90-те години на миналия век, но угасва през 2005 г., когато е само на 36 години.

Алексей е роден в Ташкент, Узбекистан през 1969 г. в семейство на преподаватели по музика. Още на 2-годишна възраст Алексей проявява голям интерес към пианото, като бързо се научава да извлича звуци от него и дори да подбира познати мелодии. На 5-годишна възраст успява да открие грешка в партитурата на концерта на Хиндемит, който баща му репетира за аспирантски изпит. Детето впечатлява професионалните музиканти, показвайки фино вродено разбиране на музиката. От 4-годишна възраст Султанов учи в Републиканското музикално училище при преподавателката Тамара Попович. Сценичният му дебют е на 7-годишна възраст, когато изпълнява с оркестър Концерт № 28 от Моцарт. Няколко години по-късно вече е студент в Московската консерватория.

През 1986 г. 16-годишният Султанов се явява на VIII Международен конкурс „Чайковски“ в Москва. Един час преди жребия капака на рояла пада върху ръката му – лекарят констатира счупване на пръст. Въпреки непоносимата болка, Алексей излиза на сцената. За публиката, която го аплодира нестихващо, той е победителят, но журито не го допуска до финал.

Султанов има уникален маниер на изпълнение – нарушава установените правила и това не се харесва. Дори по време на следването си в Московската консерватория постоянно е критикуван в това отношение. На 19 години се явява на един от най-престижните конкурси за пианисти „Ван Клайбърн“ в САЩ. На първи тур свири „Мефисто валс“ от Лист така вдъхновено, че къса струни на рояла. За разлика от руските съдии, в САЩ експресивният му маниер е оценен високо. Султанов печели голямата награда и славата го спохожда. Според някои сведения през следващите две години изнася около 400 концерта по световните сцени.

През 1995 г. участва в Международния конкурс „Фредерик Шопен“. Публиката аплодира изпълненията му повече от 30 минути. Казват, че това са най-продължителните аплодисменти в историята на съвременното клавирно изкуство. Журито решава да не присъди първа награда, а две втори и Алексей отказва да приеме отличието си.

Алексей Султанов по време на състезанието „Фредерик Шопен“ 1995 г., Варшава

На 2 април 1996 г. Султанов, както обикновено елегантно облечен, с бяла вратовръзка и фрак, излиза на сцената на зала „Киото“ в Токио и се подготвя да изпълни произведението, свирено безброй пъти на предишни концерти. Изведнъж петият пръст пада върху грешния клавиш. Не всеки слушател, дори професионален музикант би обърнал внимание на една-единствена фалшива нота в морето от звуци. В този момент само Султанов разбира какво всъщност означава тази грешка.

След като завършва изпълнението на „Апасионата“ в гръмотевицата от аплодисменти, която го съпровожда от сцената, той се връща зад кулисите и казва на съпругата си Даче Абела: „Мисля, че получих инсулт. За момент усетих как ръката ми замръзва. Само за миг.“ Султанов се подлага на преглед от лекари и настоява, че е получил инсулт, но никой не взема насериозно опасенията му, предизвикани от една сгрешена нота.

Султанов се завръща в Русия в края на 90-те години, когато през 1998 г. отново подава документи за участие в конкурса „Чайковски“. Това е последният му шанс да получи признание в страната си заради възрастовата граница, която имат големите конкурси.

Още след първи тур публиката награждава Султанов с възторжени овации. Критиката го нарича „откритие“ и предрича златен медал. Появата му става сензация, а изпълнението му е „ураганно“.

Султанов е в списъка на фаворитите на конкурса, но мненията на съдиите са противоположни. Комбинацията от изключително високи оценки с изключително ниски не позволява на Султанов да отиде на финала на конкурса. Пресата нарича подобно решение на съдийската комисия „скандал“. Лев Николаевич Наумов, преподавател в специалния клас по пиано на Московската консерватория, припомня, че Султанов не е изхвърлен от надпреварата случайно. Според него редица членове на журито умишлено понижават оценките му, за да попречат на Султанов да стигне до финала на конкурса. Така Султанов отново заминава за Америка.

Когато през 2000 г. пианистът се завръща в Москва за самостоятелен концерт, изглежда на ръба на изтощението. Братът на Алексей, Сергей Султанов, си спомня за потъмнелите му от недоспиване очи и треперещите му ръце.

През 2001 г. в Щатите, след като завинаги е напуснал Русия, Султанов получава още няколко инсулта. Операциите са безрезултатни и той се парализира. Две години по-късно неочаквано дясната му ръка се раздвижва. Започва отново да свири с нея, а партията на лявата изпълнява съпругата му на виолончело. Двамата концертират благотворително по болници и църкви.

На 30 юли 2005 година сърцето му спира завинаги и прахът му е разпръснат над океана, както е пожелал.

Истински гений, изживял моменти на неувяхваща слава и трагични поражения, Алексей умее да се извисява над болката и да смайва публиката, познава работата си до най-малкия детайл и притежава неизчерпаема енергия, която щедро споделя с целия свят.

Свири ярко, изразително и експресивно, а критиците окачествяват маниера му в крайности: като „демонична сила“ или „божествена искра“.

Покорил Ню Йорк, Осака, Хамбург, Атина, Алексей Султанов изживя кратък, но ярък живот. Записва осем компактдиска и получава световна известност. Непризнат остава само в родината си. Негови изпълнения не се излъчват в медиите и само радио „Русия“ съобщава за кончината му.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Маестро Милен Начев: В „Шен Юн“ намерих своето място
Музикалният свят празнува 150 години от рождението на Сергей Рахманинов
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0

Свързани Публикации

Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
image 2025 05 03 200936281

„Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“ – премиера в Народен театър „Иван Вазов“

0
0
et aleksandra razprostranenie

Разпространението на името на българи в земите на древни Македония, Илирия и Гърция

0
0
Марта Петкова в „Жизел“

Марта Петкова: Балетът е импулс, енергия, нещо много възвишено и чисто

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
Следваща публикация
Концерт на "Четиримата пианисти" на Sofia Summer Fest 2023

Нa 18 август „Четиримата пианисти” отново ще свирят за нас

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria