• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Конфликти

Анализ: Продължаващото въоръжаване на Украйна може да доведе до ескалация

отЕлла Киетлинска
29 юли , 2023
Анализ: Продължаващото въоръжаване на Украйна може да доведе до ескалация

Украински танкове се придвижват към посока Бахмут, 20 март 2023 г. (Aris Messinis/AFP via Getty Images)

Getting your Trinity Audio player ready...

Експерт по международна сигурност: Въпреки че вероятността за ядрен инцидент е малка, тя трябва да се приема „много сериозно“

Продължаващото въоръжаване на Украйна може да доведе до ескалация на войната с Русия и тя да излезе извън границите на Украйна, заяви експерт по международна сигурност.

„Не вярвам, че постоянното [и] безгранично въоръжаване на украинците ще принуди Путин просто да напусне територията…“ – заяви в предаването Crossroads Макс Абрамс, доцент по политически науки.

„Всъщност вярвам, че колкото повече оръжия вкарваме в тази ситуация, толкова по-силен ще е отговорът на Русия“, добави г-н Абрамс.

maks abrams
Макс Абрамс, експерт по международна сигурност и доцент по политически науки (The Epoch Times)

Г-н Абрамс обясни, че войната има потенциал да се разрасне. Тя вече е нанесла много щети на украинското цивилно население, но, тъй като не се знае какъв е „прагът на Путин“, Русия би могла да навреди на още повече цивилни.

„Настоящата стратегия на САЩ е основно да принудят Путин да седне на масата за преговори, като предоставят неограничена помощ на Украйна. Не мисля, че това ще проработи“ – заяви Абрамс. Те залагат на „модела на възпиране“ в подхода си към войната, т.е. „че ако едната страна стане достатъчно силна, това ще разубеди другата да продължи“.

Но съществува и „спираловиден модел“, който трябва да се вземе предвид като „също толкова важен“. „Идеята е, че колкото повече оръжия доставяме – включително такива, които са много спорни – толкова повече може да се засили вероятността за ескалация от руска страна и нещата дори да излязат извън контрол – както в Украйна, така и в по-широк план“ – допълни Абрамс.

Той изрази мнение, че лидерите на страните от НАТО, които се събраха по-рано този месец на срещата на върха в Литва, в преобладаващата си част подкрепят модела на възпиране, но „те наистина трябва да приемат сериозно и модела на спиралата„.

Възможни жертви сред цивилното население

Опасенията на г-н Абрамс са, че „Западът, наливайки оръжия в Украйна, ще проточи тази война на изтощение, [което] всъщност ще направи още по-вероятно руснаците да насочат оръжията си директно към населението“.

„В „методологически сериозни изследвания“ е установено, че основният определящ фактор за това дали едно правителство ще използва масирана сила срещу населението, опитвайки се да го избие с хиляди, е колко отчаяно е това правителство“ – заяви г-н Абрамс.

„Отчаянието се измерва с продължителността на войната, както и с броя на войниците, които това правителство е загубило в хода на войната… В Украйна вече има кръвопролития сред цивилното население, но наистина може да стане още по-лошо“, каза той.

Според него ролята на отчаянието е важна и трябва да се вземе предвид като рисков фактор за ескалация на войната. Може да се направи паралел с онези сепаратистки организации, които стават терористични, защото са отчаяни и нямат „алтернативни пътища за политически реформи“, обяснява г-н Абрамс.

Той също така разкритикува хода на администрацията на Байдън да предостави на Украйна касетъчни боеприпаси, които са забранени в много страни и могат да увеличат броя на цивилните жертви.

Този вид боеприпаси „могат да се взривяват в продължение на години“ и цивилни граждани да бъдат осакатявани или убивани от тях. „Това е голямата ирония – САЩ оправдават подкрепата си за Украйна с това, че защитават населението ѝ от Владимир Путин, а в действителност изпращат оръжия, които ще му навредят“ – заяви г-н Абрамс.

ruski voennosluzhesht patrulira
Руски военнослужещ патрулира на територията на Запорожската атомна електроцентрала (Andrey Borodulin/Getty Images)

Вероятност за започване на ядрена война

Г-н Абрамс заяви, че е малко вероятно в конфликта в Украйна да бъдат използвани ядрени оръжия, но Съединените щати все пак трябва да имат едно наум за ядрен инцидент.

„Мисля, че въвличането на ядрено оръжие би било катастрофално и дори би могло да се превърне в нова световна война и поради това трябва да се отнасяме към въпроса много сериозно.“

Правителството на САЩ обича да обосновава позицията си в конфликтите „в много строги морални термини“, където Съединените щати имат предимство, а враговете им са „чисто зло“, обясни г-н Абрамс.

Войната в Украйна е сложна и както руската, така и украинската страна са морално покварени, твърди той.

Той заяви, че проучванията му показват, че сред украинските бойци има „неонацистки връзки в рамките на крайната десница“.

Обикновено цитираното доказателство за украинските връзки с неонацизма е батальонът „Азов“ – доброволческа паравоенна организация, сформирана през 2014 г., месец след началото на войната между подкрепяните от Русия сепаратисти и украинските сили в украинския регион Донбас. Батальонът се включи в битката и постигна известен успех в борбата със сепаратистите.

В края на 2014 г. батальонът с повече от 400 членове е разширен в полк и включен в състава на украинската национална гвардия, където нараства до около 2500 войници.

Батальонът „Азов“ има силни нацистки връзки, които се запазват с течение на времето, включително и след руската инвазия през февруари 2022 г., въпреки че батальонът е интегриран в украинската армия, каза г-н Абрамс.

Според мнението на ръководството, след като батальонът е станал част от украинската армия, не би трябвало да се притесняваме от нацистката идеология, добави г-н Абрамс.

„Управниците се опитват да потулят много от негативните аспекти на войната, но като цяло и от двете страни тя е доста мръсна.“

На руската страна също се сражават неонацисти, пише Масимо Интровине, италиански социолог и управляващ директор на Центъра за изследване на новите религии в Италия.

Някои членове на Руското национално обединение – неонацистка партия, теоретично забранена в Русия през 1999 г., но все още активна – се намират в окупираната от Русия територия в Източна Украйна и се сражават на руска страна, пише г-н Интровийн за изданието Bitter Winter.

Неонацистки връзки

Андреас Умланд, политолог, който е изследвал батальона „Азов“, казва през 2014 г. пред украинското издание Hromadske.tv, че батальонът „Азов“ „не е неонацистки“, но някои от неговите основатели и членове са такива.

След интегрирането си в украинската армия батальонът запазва същия знак с вълк-кука, който е използван от нацистите. В Украйна обаче този символ „вече няма конотацията на някакъв фашистки символ“, казва г-н Умланд пред агенция France-Presse месец след руската инвазия.

Преди нахлуването в Украйна г-н Путин публикува нещо, което изглеждаше като предварително записана реч, в която казва, че разрешава „специална военна операция“ в Украйна. В речта си Путин твърди, че операцията е за „демилитаризация и денацификация“ на Украйна.

Връзките на Украйна с нацистите започват по време на Втората световна война, когато едно украинско националистическо движение започва да сътрудничи на нацистка Германия при нахлуването ѝ в Съветския съюз през 1941 г., пише г-н Интровин за неправителствената организация Human Rights Without Frontiers.

Украинците страдат изключително много от съветските репресии, чиято кулминация е Голодомор – изкуствен глад, „създаден от Сталин, за да унищожи украинските дребни земевладелци, смятани за гръбнака на движението за независимост, по време на който най-малко три и половина милиона украинци умират от глад през 1932 и 1933 г.“, пише г-н Интровин.

„След обявяването на независимостта в Украйна се развива малко неонацистко движение“, казва г-н Интровин. „То не се състоеше от ветерани от Втората световна война… Голям процент от новите, млади нацисти идваха от агресивните среди на футболните фенове“.

Движението не е играло значителна роля на политическата сцена, но е дало началото на батальона „Азов“ след избухването на подкрепяната от Русия сепаратистка революция в Източна Украйна, според г-н Интровин, който през 2011 г. е посетил Украйна като представител на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа за оценка на положението с правата на човека.

Джошуа Филип, Джак Филипс и Ройтерс допринесоха за този материал.

Споделете тази статия
Tags: НАТОПрепоръчани

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Китайският Си казва на руския Путин да устоява на "външна намеса", докато сътрудничеството се задълбочава

Си Дзинпин и Путин засилват партньорството си „без граници“ по време на честванията за 9 май

0
0
Суданци се редят на опашка, за да получат благотворително ястие „Ифтар“ в Омдурман, 19 март 2025 г., по време на Рамазана. Ебрахим Хамид/AFP via Getty Images

Войната на ОАЕ срещу Судан навлезе в нова и много опасна фаза         

0
0
Индия съобщава, че е извършила въздушни удари срещу терористи в контролирания от Пакистан Кашмир

Индия нанесе въздушни удари срещу терористи в Пакистан

0
0
Посланик Дмитрой Любински е дипломат от кариерата в Руската федерация от 1989 г. Пълномощен посланик в Русия от 2015 г. Снимка: Риа Новости

Дмитрий Любински, посланик на Руската федерация в Австрия: Ние сме готови за диалог по всяко време

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Следваща публикация
Си Дзинпин аплодира по време на пресконференция (Florence Lo/AFP via Getty Images)

Малко известни факти за Си Дзинпин - маоистката идеология на китайския диктатор – I част

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria