На 1 април се навършиха 150 години от рождението на великия руски музикант Сергей Рахманинов. Това е поводът тази година много по-често да се изпълнява неговата музика и да се споменава неговото име. Инициативи и концерти, които да почетат паметта му бяха организирани не само в родната му Русия, но и в много други страни.
По повод рождения ден на Рахманинов Руският дом в София организира концерт, който ще се състои на 7 април от 18:00 часа в Мраморната зала. Произведенията на великия композитор ще бъдат изпълнени от руския пианист, преподавател в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ и музикално училище „Любмир Пипков“ Иля Овчинников и негови ученици.
На публиката ще бъде представена и изложба, посветена на творческия път на Сергей Рахманинов, под надслов „Аз съм руски композитор“. Заглавието представлява цитат от Рахманинов, който, въпреки дългата си работа в различни страни, винаги подчертава дълбоко руската същност на своята душа и творчество.
Софийската филхармония също отдава почит на музиканта с концерти в две вечери: на 20 април, когато ще бъдат изпълнени Рапсодия върху темата от Паганини, Концерт за пиано и оркестър 2 и Концерт за пиано и оркестър 4; и 23 април с Концерт за пиано 1 и 3. Така Софийската филхармония ще представи всички концерти за пиано и оркестър на гениалния композитор. Солист ще бъде виртуозната пианистка Валентина Лисица, а на диригентския пулт застава известният турски маестро Джем Мансур. Билети може да закупите в мрежата на Ивентим.
Един от най-интересните руски музиканти от края на ХІХ и началото на ХХ век, Сергей Рахманинов се изявява еднакво талантливо във всяка от своите творчески сфери на композитор, пианист и диригент. Проявил от най-ранна възраст необикновения си талант, той завършва на 19 години със златен медал Московската консерватория като пианист и композитор и веднага става преподавател по пиано в московското „Мариинско училище“, а четири години по-късно — диригент на Московската руска частна опера „Сава Мамонтов“. Раждат се първата му опера „Алеко“ (дипломна работа по „Цигани“ на Пушкин), Първият клавирен концерт, романси, камерни опуси, известният Прелюд в до-диез минор, който му донася световна известност. Но неуспешно преминалите премиери на Първата му симфония и Първия концерт за пиано го довеждат до сериозен нервен срив, от който успява да го изведе опитният психиатър и любител музикант д-р Николай Дал.
Рахманинов отново започва да пише, два сезона е диригент в Болшой театър, пътува из Италия, след това прекарва три години в Дрезден, посветил се единствено на творчество. През 1909 г. предприема голямо концертно турне като пианист и диригент в САЩ, а след 1917 г. окончателно се установява там. Честите му гастроли в големите американски и европейски музикални центрове бързо го утвърждават като един от най-големите пианисти на своето време и талантлив диригент. Популярни в световния репертоар стават всичките му творби в различни жанрове (трите симфонии, „Симфонични танци”, симфоничните поеми „Островът на мъртвите” и „Камбаните”, „Литургия на Св. Йоан Златоуст”, „Всенощно бдение” и др.). Но най-пълноценен израз творческият натюрел на Рахманинов намира в клавирните произведения – четири концерта, прелюдии, етюди-картини, музикални моменти, сонати.