Китайският режим наскоро обяви, че на 18 февруари, след дългото прекъсване заради разпространението на коронавируса, 80% от всички предприятия, управлявани от централното правителство, са възобновили дейността си. Данните обаче сочат обратното въпреки желанието на властите да предотвратят икономическите загуби, причинени от епидемията.
Процент на връщане към работа
Китайски икономисти съобщиха за бизнес списанието „Цайсин“, че от 2 януари до 16 февруари генерираната електрическа енергия в страната е била приблизително 60% от нивата от предходните години. По подобен начин от 13 февруари дневното потребление на въглища за енергия в Китай е било приблизително с 50% по-ниско през 2020 г. в сравнение със средните стойности за 2016–2019 г. за същия период от време, сочат проучванията на инвестиционната банка Моргън Стейнли.
Междувременно Лу Тин, главен икономист в китайския клон на Номура Сикюритис, заяви, че само една четвърт от всички работници мигранти са се завърнали на работните си места преди 16 февруари. Такива служители обикновено идват от родните си селища в големите китайски градове за да получат нископлатена работа.
Хуачуан Сикюритис публикува доклад, в който изчислява, че само две трети от всички служители мигранти могат да се върнат на работа до края на февруари.
Държавната медия Синхуа, позовавайки се на официалните данни на провинция Дзянсу, съобщава, че 3,24 млн. служители в този регион са се върнали на работа до 16 февруари, или 57% от броя им през нормалните периоди. Освен това в доклада се казва, че тези 3,24 млн. работници представляват 17% от общия брой служители, които са се върнали на работа в Китай. Това означава, че само около 19 млн. служители са се върнали на работа в целия Китай.
Според последната официална статистика на Китай към края на 2018 г. в страната има 805,7 млн. служители. Около 213,9 млн. от тях работят в преработващата промишленост.
Китайската комисия за надзор и администриране на държавни активи (ККНАДА) организира пресконференция на 18 февруари, за да отговори на темата за възобновяване на бизнеса. Това е правителствена агенция към кабинета, която управлява всички 20 000 държавни предприятия в страната.
На пресконференцията генералният секретар и говорител на ККНАДА Пен Хуаган заяви: „Повече от 80% от държавните производители възобновиха производството си… Над 95% от предприятията в нефтената и нефтохимическата промишленост, комуникациите, електропреносната мрежа и транспорта възобновиха дейността си.“ Пен не предостави подробности, като например колко производствени линии в тези предприятия са рестартирани или колко работници са се върнали на позициите си.
Инвестиционният посредник Чайна интернешънъл капитъл корпорейшън каза пред китайската медия „Цайсин“, че има „значителен спад“ в оперативния темп на държавни фирми, произвеждащи коксови въглища (използвани за производство на стомана), доменни пещи, полу-стоманени гуми за автомобили и цимент.“
Местни доклади
В няколко големи градове много фирми останаха затворени. Китайската държавна компания Сикюритис таймс съобщи за ситуацията в град Шънджън в южната китайска провинция Гуандун, който е технологичен център. „Индустриалният парк Байуънсин имаше персонал 12 000 души. Сега работят само 2500 служители. В сервизите на няколко големи фабрики са останали по-малко от 200 души персонал“ – се казва в доклада. „Повечето от фирмите в Наншан късин сайънс парк молят служителите си да работят от вкъщи.“ Последният е дом на десетки разработчици на мобилни игри.
В доклада се обяснява, че повечето служители-мигранти не притежават собствени жилища в Шънджън, а наемодателите, от които са наели, отказват да ги допуснат заради страха от коронавируса.
На 18 февруари потребител в интернет сподели в китайската социална медия „Пиървидео“ ситуацията във фабрика Фокскон в град Джънджоу, провинция Хънан.
Въпреки наградата за връщане на работа от 3000 юана (430 долара) Фокскон все още не може да привлече достатъчно служители. „Минаха четири дни (откакто Фокскон възобнови дейността си)… Днес имаме повече служители. Имаме над 200 служители… но двете производствени линии се нуждаят от 1050 работници… Старите служители не искат да се връщат“ – казва охранителят на Фокскон във видеото.
Той се снима пред общежитието за пресонала на Фокскон в Джънджоу, където показа съобщение, гласящо че всички работници са длъжни да докладват местонахождението си през последните 30 дни и идващите от други градове трябва да бъдат поставени под карантина за 14 дни.
Неотдавна Търговската камара на САЩ в Шанхай също публикува резултатите от проучване, в което интервюира 104 от своите компании, опериращи в Шанхай, Суджоу, Нанзин и по-широкия регион по делтата на река Яндзъ.
78% от компаниите не разполагат с достатъчно персонал, който да изпълнява пълна производствена линия. Липсата на персонал, логистичните затруднения и недостатъчно маски за лице бяха сред най-посочваните проблеми.