Getting your Trinity Audio player ready...
|
Днес, 28 октомври, отбелязваме Международния ден на анимацията. Инициативата за популяризиране на изкуството, занаята и професията на аниматора е създадена от Международната асоциация за анимационно кино (ASIFA), член на ЮНЕСКО.
Анимационните филми показват изключителен набор от техники – рисуване, живопис, анимиране на кукли и предмети, използване на глина, пясък, хартия и компютър. Тъй като много от анимационните филми са невербални, това е богата възможност за междукултурно изразяване и общуване.
Избрахме три емблематични анимационни филма, с които да отбележим празника на това безгранично филмово изкуство, в което се сливат богатия творчески дух, магията на въображението и изобилието на художествени изразни средства.
Ёжик в тумане
„Ежко в мъглата“ (на руски: „Ёжик в тумане“) е съветски анимационен филм, създаден през 1975 година, на режисьора Юрий Норщейн, сценарист Сергей Козлов и художник-аниматор – Франческа Ярбусова. През 1976 година филмът получава първа награда на Общосъветския фестивал на анимационното кино.
През 2003 г. на Международния фестивал за анимационно кино Лапута в Токио е обявен за най-добрия анимационен филм на всички времена и народи в рамките на анкета сред 140 кинокритици и аниматори от различни страни по света.
Филмът е заснет по технологията „плоски кукли“ (като куклите в театъра на сенките), а ефектът на обемно пространство е постигнат чрез техниката „пренареждане“, при която пред обектива се поставят няколко слоя стъкло и анимационните елементи се преместват от един на друг. Особеност на филм е мъглата, в която изчезва таралежът и от която се появява всичко останало.
Във филма се разказва историята за малък таралеж, наричан Ежко (Ёжик), и неговия приятел мечок, наричан Мечо (Медвежонок), като всяка вечер двамата се срещали, за да пият чай, да си говорят и да броят звездите.
Една вечер таралежът отивал на гости на Мечо. По пътя той видял бял кон, който стоял във вечерната мъгла, и Ёжик си помислил: „Ако кобилата заспи, дали няма да я залее мъглата?“ За да провери, таралежът се спуснал по хълма и навлязъл в мъглата, където се изгубил. Изследвайки мъглата, попаднал в сюрреалистичен свят на тъмнина, тишина и шумове, обитаван от форми и създания, както заплашителни (като бухала, молците, прилепа), така и безобидни, добри и отзивчиви (като охлюва, светулката, кучето и мистериозния „Някой“ в реката). В мъглата малкият герой изпитал истински страх, едва не изгубил торбичката си с бурканчето сладко за Мечо и накрая паднал направо в реката. Накрая мечокът намерил в мъглата своя приятел и докато разказвал колко се е тревожил за приятеля си, Ежко си мислел за бялата кобила… какво правия тя в мъглата?
Spirited Away
„Отнесенa от духовете“ (японски: 千と千尋の神隠し, английски: Spirited Away) е японски анимационен фентъзи филм от 2001 г., написан и режисиран от Хаяо Миязаки.
Spirited Away разказва историята на десетгодишно момиче, което, докато се мести в нов квартал, ненадейно попада в света на ками (духове от японския шинтоистки фолклор). Филмът е анимиран от Studio Ghibli за Tokuma Shoten, Nippon Television Network, Dentsu, Buena Vista Home Entertainment, Tohokushinsha Film и Mitsubishi.
С бюджет от 19 млн. щатски долара продукцията на Spirited Away започва през 2000 г. Аниматорът от Pixar Джон Ласетър, почитател и приятел на Миядзаки, убеждава Walt Disney Pictures да закупи правата за разпространение на филма в Северна Америка и служи като изпълнителен продуцент на английската му версия.
Излязъл в Япония на 20 юли 2001 г., Spirited Away получава широко признание и търговски успех, като в световния боксофис печели 395,8 млн. долара. Съответно се превръща в най-печелившия филм в японската история с обща сума от 31,68 млрд. йени (305 млн. долара), като държи рекорда в продължение на 19 години.
Spirited Away е награден със „ Златна мечка“ на Международния филмов фестивал в Берлин през 2002 г. и става първият ръчно рисуван, японски аниме и неанглоезичен анимационен филм, който печели „Оскар“ за най-добър анимационен филм на 75-ите награди на Академията. Филмът е смятан за един от най-великите филми на всички времена и е включван в различни списъци с „най-добрите“, включително на четвърто място в класацията на Би Би Си „100-те най-велики филма на 21 век“.
„Златната ябълка“
През 2016 г. българското студио Змей започва работа по идеята си да създаде български анимационен сериал, вдъхновен от българския фолклор, легенди и обичаи.
Към момента е създаден изцяло анимиран трейлър за сериала „Златната ябълка“, показващ дизайна на главните герои, основните декори и част от оригиналния саундтрак на сериала, заедно с динамиката и настроението на проекта.
Действието се развива в планинския град Кукерово, където се запознаваме с главните герои Вихра, дъщеря на кметицата на село Хан и на лидера на духовете Вулкан Змей, братята Бран и Влад, които се обучават на кукерския занаят, за да отбраняват дома си от зли духове и сили, и Тина-Пакостина – самодива, която е най-добрата приятелка на Вихра. Четиримата другари заедно се отправят на най-различни приключения, като заветната им цел е да намерят прочутата Златна ябълка – митичен плод, който изпълнява желания и се ражда само веднъж на 100 години.
„Легенда за първия кукер“ е първият филм от българския анимационен сериал “Златната ябълка”.
Сценарият на „Златната ябълка“ е дело на Димитър Петров, който е и неин режисьор, и на Ирена Първанова, с музикален редактор Георги Стрезов. Ролите озвучават: Поли Генова, Милица Гладнишка, Момчил Степанов, Живко Джуранов, Явор Караиванов, Стоян Цветков, Елисавета Господинова и Атанас Сребрев.
Sofia Animation Lab с 12 късометражни заглавия
Освен с тук представените емблематични три анимационни филма, почитателите на анимационното кино изкуство могат да отпразнуват Международния ден на анимацията със специалната селекция на Sofia Animation Lab от 12 късометражни студентски филма от цял свят.
Прожекцията днес е от 21:00 часа в Дом на киното, а програмата е международен празник на изгряващи таланти от Япония, Китай, САЩ, Индия, Иран и Хърватия. Всички заглавия са номинирани за престижната студентска награда ASIFA 2024 (АSA2024).
Носител на наградата за 2024 г. е хърватският филм „Любовта е цвят“ на режисьора Николина Жабчич, а носител на предишната награда е българският филм „Да се срещнем вчера“ на режисьора Ива Токмакчиева, която ще бъде специален гост на прожекцията.