• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Наука и технологии Изкуствен интелект

300 милиона работни места могат да бъдат заменени от изкуствен интелект

отБрайън Юнг
19 април , 2023
300 милиона работни места могат да бъдат заменени от изкуствен интелект

ChatGPT лого, илюстрация (Epoch Times)

Пазарът на труда може да бъде изправен пред значителни сътресения

Според ново проучване изкуственият интелект (ИИ) може да доведе до премахването на 300 милиона работни места на пълно работно време.

В доклад от 25 март на икономисти от Goldman Sachs Group (GSG) се посочва, че усъвършенстването на технологиите за изкуствен интелект може да доведе до замяна на почти една четвърт от съществуващите работни места в САЩ и Европа, но в процеса на работа могат да бъдат създадени нови работни места, което ще доведе до бъдещ бум на производителността.

Най-новата вълна от платформи за изкуствен интелект като ChatGPT може да позволи на компаниите да заменят хората с автоматизирани технологии и да изпълняват задачите си по-ефективно, се казва в проучването.

The Epoch Times вече съобщи, че според неотдавнашно изследване на Университета на Пенсилвания (pdf) най-новите технологии на изкуствения интелект могат да изпълняват задачите на повечето офис кадри по-ефективно от повечето служители.

Въпреки че новият изкуствен интелект е полезен за повечето видове длъжности, въздействието му ще бъде по-силно върху по-високоплатените работни позиции, които изискват висше образование, се посочва в доклада на университета.

„Нашите констатации потвърждават хипотезата, че тези технологии могат да окажат повсеместно въздействие върху широк кръг от професии в САЩ“, пишат авторите.

18% от работните места в света могат да бъдат компютъризирани, като служителите в развитите икономики са по-уязвими в сравнение с тези в развиващите се страни, твърдят икономистите на Goldman.

Въпреки това GSG заяви, че новата технология може да компенсира очакваната загуба на работни места чрез увеличаване на общата годишна стойност на стоките и услугите, произвеждани в световен мащаб в дългосрочен план.

Революцията на ИИ може да промени света в рамките на няколко месеца

Генериращият съдържание изкуствен интелект е технологията, която стои зад ChatGPT – системата за чатботове, подкрепена от Microsoft и разработена от OpenAI – и на която напоследък се обръща голямо внимание в новините.

През месец март Google обяви пробното пускане на свой собствен чатбот, наречен Bard, който ще бъде интегриран в неговите системи, за да се конкурира и да настигне Microsoft.

Новите платформи с изкуствен интелект са се усъвършенствали до такава степен, че могат да създават творческо съдържание, неразличимо от това на хората, и някои ги наричат най-голямата технологична революция през последните 200 години.

В момента чатботовете могат да отговарят на запитвания и да пишат есета, като накараха много компании да преосмислят настоящите си модели на работа.

През март 2022 г. Open AI представи най-новата версия на софтуера, който стои зад ChatGPT – GPT-4.

До края на годината GPT ще даде възможност на служители в компании да поръчат виртуален асистент с изкуствен интелект, който да записва бележки от срещи по време на работен разговор, да помага бързо при писането на дълги отговори на имейли, да формира конкретна таблица в Excel и да превръща Word документ в PowerPoint за секунди.

Новата прерабтка е оценена високо от рецензентите с подобрената способност, която опростява кодирането, правейки процеса на създаване на уебсайт по-прост с една проста структура, както и взимането на изпити с високи оценки.

Работните места в офисите могат да бъдат загубени заради ИИ

В проучването се посочва, че работещите в офиси са по-застрашени от работниците в индустриите, т.е. очаква се административните професии и правните специалисти да бъдат най-засегнати.

Въздействието на ИИ ще бъде различно в различните сектори, като 46% от административните и 44% от юридическите задачи ще бъдат автоматизирани.

Икономистите твърдят, че ще има „слабо въздействие“ върху професиите, изискващи физическа работа или работа на открито, като например в строителството, ръчния труд или ремонтните дейности. В доклада се посочва, че ще бъдат засегнати само 6% от дейностите в строителството и 4% от работите по поддръжката.

Приблизително две трети от настоящите работни места в западните икономики на двадесет и първи век „са изложени в някаква степен на автоматизация от ИИ“, а до една четвърт от всички работи може да се извършват изцяло от ИИ, изчислява банката.

Ако генеративният изкуствен интелект „изпълни обещаните си възможности, пазарът на труда може да бъде изправен пред значителни сътресения“, пишат изследователите.

Въпреки че по-нататъшното използване на генеративния ИИ вероятно ще доведе до загуба на работни места, всяка технологична иновация, която в миналото първоначално е измествала работниците, по-късно е създала нови възможности за заетост с течение на времето, се казва в доклада на GSG.

Според доклада 60% от работниците са заети в професии, които не са съществували през 1940 г., но изследванията показват, че технологичните промени през последните 40 години са изместили работниците по-бързо, отколкото са създали работни места.

Генеративната революция в областта на изкуствения интелект може да намали заетостта в краткосрочен план, подобно на случилото се след предишни постижения в областта на информационните технологии, но ще се превърне в предимство, когато икономиката се адаптира, заключава докладът.

Намалената заетост може да бъде компенсирана с приспособяването на икономиката към технологиите на ИИ

Според GSG обаче широкото внедряване на изкуствения интелект в крайна сметка може да доведе до значителен ръст на производителността на труда и да повиши глобалния брутен вътрешен продукт със 7% годишно за период от 10 години.

„Въпреки че въздействието на ИИ върху пазара на труда вероятно ще бъде значително, повечето работни места и отрасли са само частично изложени на автоматизация и следователно е по-вероятно да бъдат допълнени, а не заменени от ИИ“, посочва в допълнение изследователският екип.

„Повечето работници са заети в професии, които са частично изложени на автоматизация с ИИ, и след приемането на ИИ вероятно ще приложат поне част от освободения си капацитет към дейности, които увеличават производството.“

Икономистите от GSG твърдят, че 25-50% от работното натоварване на един средностатистически американски работник може да бъде заменено.

„Комбинацията от значителни спестявания на разходи за труд, създаване на нови работни места и повишаване на производителността на труда на „неизместените“ работници повишава възможността за бум на производителността на труда, подобен на този, който последва появата на по-ранни технологии с общо предназначение като електрическия двигател и персоналния компютър“, отбелязват изследователите.

Във Великобритания Карл Бенедикт Фрей, директор на програмата „Бъдещето на труда“ в Oxford Martin School към Оксфордския университет, разказва пред BBC News за ефекта, който въвеждането на GPS технологията и платформи като Uber са имали върху таксиметровата индустрия.

„Изведнъж познаването на всички улици в Лондон имаше много по-малка стойност – и така действащите шофьори преживяха голямо намаление на заплатите в отговор, от около 10%, според нашето изследване. Резултатът беше по-ниски заплати, а не по-малко шофьори“, посочва Фрей.

Междувременно Обединеното кралство реши да насърчи силно инвестициите в изкуствен интелект, за да „стимулира в крайна сметка производителността в цялата икономика“, и се опита да успокои обществеността, че това няма да съкрати работните места на хората.

„Искаме да сме сигурни, че ИИ допълва начина, по който работим в Обединеното кралство, а не го нарушава, като прави работните ни места по-добри, а не ги отнема“, заяви министърът на технологиите Мишел Донелан пред изданието Sun.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Европол предупреждава за рисковете от използването на изкуствения интелект ChatGPT
Изкуствен интелект (AI) – ползите и опасностите от тази мощна технология
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Ужасяващият начин, по който измамниците клонират гласа ви, за да измамят вашето семейство

Телефонни измамници клонират гласа ви, за да излъжат семейството ви

0
0
DeepSeek AI приложението демонстрира пристрастност и влияние в полза на ККП

AI приложението DeepSeek извършва цензура в полза на ККП

0
0
YouTube се обединява с артистична агенция за борба с фалшиви AI видеа на знаменитости в интернет

YouTube се обединява с артистична агенция за борба с фалшиви AI видеа на знаменитости в интернет

0
0
Ето как да се предпазите от нови измами, насочени към потребителите на Gmail

Как да се предпазим от нови измами с Gmail – съвети от Google

0
0
Изображение: ETHSofia

ETHSofia – България е домакин на първата конференция, посветена на Ethereum

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Следваща публикация
Kак призракът на комунизма управлява нашия свят лого

Заключение: Как призракът на комунизма управлява нашия свят

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria