• За нас
  • Пишете ни!
петък, 9 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

ККП цензурира масовите протести в Китай и търси „социална стабилност“

отРени Гинова
13 декември , 2022
ККП цензурира масовите протести в Китай и търси „социална стабилност“

Хора скандират заедно на улица в Шанхай на 27 ноември 2022 г.(снимка: Хектор Ретамал AFP чрез Getty Images)

Общонационална проява на гняв, като тази, не е имало в Китай от десетилетия, а критичните граждански гласове са безмилостно потискани и цензурирани от ККП

Смъртоносният пожар в китайския град Урумчи, при който загинаха 10 души, стана повод за избухване на протести в десетки китайски градове и университети срещу строгите ковид мерки, наложени от режима на Китайската комунистическа партия (ККП), съобщават от англоезичния The Epoch Times. В градовете Шанхай, Пекин, Урумчи, Ухан, Чънду и други, са инициирани протести с искане отмяна на локдауните, задължителните ковид тестове, заповедите за носене на маски и други ограничителни разпоредби.

Протести срещу COVID ограниченията

Тълпи от демонстранти се събират в Шанхай на бдение в памет на жертвите от опожарената сграда в Урумчи, късно на 26 ноември, според онлайн видеа и по думи на присъстващи. От „Епок Таймс“ напомняме, че по мнение на гражданите, именно пандемичните ограничения са били пречка, пожарните камиони да пристигнат навреме на мястото на трагедията и да спасят блокираните вътре цивилни. Протестиращите използват митингите, за да поискат нещо повече от прекратяване на мерките за локдаун; някои от тях поискват и политически реформи, включително да призоват китайския лидер Си Дзинпин и Китайската комунистическа партия да се оттеглят.

„Искайте свобода“ – викат хората в множество видеоклипове, разпространени в социалните медии. „Си Дзинпин“, скандира мъж. „Оставка!“, подема тълпата. „Комунистическа партия“, крещят едни; „Оставка!“, отговарят други. Скандиранията звучат безспирно, а на кадрите се виждат хора, които държат празен бял лист в знак на протест.

bjal list 1
Протестиращи по време на митинг в подкрепа на жертвите от смъртоносния пожар, както и на протест срещу строгите ограничения на COVID-19 в Пекин на 28 ноември 2022 г. (снимка: Майкъл Джан /AFP чрез Getty Images)

Използването на бели листове се приема за символ на общественото недоволство, за което всички знаят, но нямат право да изразят открито в авторитарната държава. Поради това движението вече е известно като: „Революция на белия лист“. По информация на американския The Epoch Times, бяла хартия е използвана и по време на масовите продемократични демонстрации в Хонконг през 2019 г. срещу затягането на контрола на ККП върху града.

Ева Раммелу, репортер на холандския вестник „Фиделити“, която е била на мястото на протеста, споделя че „никога не е виждала подобно нещо“ за 10-те години, в които е била репортер в Китай. По нейна информация, цитирана от The Epoch Times, рано сутринта на 27 ноември, протестиращите са били повече от 1000 души. Раммелу запитва един от полицаите дали е съгласен с протестиращите. „Той се усмихна и замълча. ‘Не можем да направим нищо по въпроса Mei banfa”, пише Раммелу в Twitter.

Полицията арестува протестиращите, като някои от тях са чути да крещят: “Не използвайте насилие!“. Мъж казва на полицията: „Вие сте народна полиция, трябва да служите на народа!“. На видеозаписите се вижда как полицаи избутват протестиращи в патрулки. „Епок Таймс“  не може да потвърди автентичността на видеоклиповете.

policija protest
Полиция и протестиращи по време на сблъсъци в Шанхай на 27 ноември 2022 г. (снимка: Хектор Ретамал /AFP чрез Getty Images)

Жители на Урумчи (Синдзян) също се събират пред сградата на местната власт със знамето на ККП, настоявайки за отмяна на драконовските ограничения. В тълпата са чути викове „да умрем заедно“, според видеоклип, циркулиращ в социалните мрежи. Необичайните за страната протести постепенно обхващат китайски градове в поне 18 провинции, включително Хонконг, Джънджоу, Чунцин, Нанкин, Ухан, Чънду, Хефей, Гуанджоу, Шънджън, Сиан, Дали, Сямън, Джуджоу, Сюджоу, както и над 79 университета.

Вълната от протести срещу ковид ограниченията се разпространява и в училища и общности в чужбина. Организирани бдения и протести от емигранти дисиденти и китайски студенти, се провеждат в Европа, азиатските градове и други, включително Лондон, Торонто, Ню Йорк, Париж, Токио и Сидни.

ККП цензурира гражданско неподчинение в интернет

Китайските власти поддържат строг интернет контрол в страната чрез сложна, многопластова цензура, която блокира достъпа до почти всички чуждестранни новини и социални медии. Ограничава теми и ключови думи, считани за политически чувствителни или вредни за управлението на ККП. Видеоклипове или призиви за протести обикновено се изтриват незабавно.

При търсене в Weibo (социалната платформа)  на 1 декември на термина „Wulumuqi Middle Road“, улица, на която много жители на Шанхай са протестирали на 26 ноември, са открити предимно стари публикации, като последната е от 2 ноември. В опит да заобиколят цензурата, китайците използват креативни начини да изявят несъгласието си. Например някои публикуват празни изображения на бяла хартия (сега символ на недоволство срещу ограничаването свободното слово в страната от властите). Въпреки това, цензурата е с висока ефективност и ограничава коментарите и изображенията на бяла хартия. Някои постове с думата „baizhi”, което на китайски значи „бяла хартия“, подкрепяща протестите, биват изтрити, по данни на Free Weibo – уебсайт, документиращ цензурираните постове.

Коментари „бяла хартия“, които са били видими в Weibo на 1 декември, изказват различни мнения, повечето от тях критични към протестите. Изображения на празен лист или хора, които държат бяла хартия на митинги, не могат да бъдат открити. Други онлайн потребители публикуват саркастични послания, комбинация от привидно положителни думи, като „добър“, „прав“ и „да“. Използват се и китайски омоними, предизвикващи китайския лидер Си Дзинпин да подаде оставка, например „мъх от скариди“, което звучи също като думите за „оттегляне“ и „бананова кора“, която има същите инициали като на Дзинпин.

Международните лидери изразяват солидарност

Белият дом и Държавният департамент на САЩ изказаха позиция в изявления, че всеки има право на мирен протест. „Нашето послание към мирните протестиращи по целия свят е едно и също и последователно: Хората трябва да имат право да се събират и да протестират мирно срещу политики, закони или диктат, с които не са съгласни“, заявява координаторът на Съвета за национална сигурност на Белия дом за стратегическа комуникация Джон Кърби на пресконференция на 28 ноември.

В същия ден, в интервю за „Дойче веле“, германският президент Щайнмайер прояви разбиране за вълната от протести и призова Пекин да позволи провеждането на демонстрациите. „Всички си спомняме собствената си борба срещу коронавируса, срещу пандемията, и все още помним колко тежко бреме беше това за мнозина в Германия“, казва Щайнмайер пред медията. „Можем само да се чудим какво бреме трябва да е за хората в Китай, където мерките са много по-строги и по-дългосрочни дори и днес. Затова разбирам защо хората искат да изразят нетърпението и недоволството си по улиците.“ „Като демократ мога само да кажа, че свободата да изразяваш свободно собственото си мнение е важна, и мога само да се надявам, че властите в Китай зачитат правото на свобода на изразяване и свободата на демонстрации. И, разбира се, се надявам демонстрациите да останат мирни“, допълва Щайнмайер.

Представител на Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека също прикани Пекин да зачита правото на мирен протест. „Никой не бива да бъде произволно задържан за мирно изразяване на мнението си“, заявява Джереми Лоранс пред репортери на 28 ноември.

Много хора са били нападнати и арестувани от китайската полиция по време на протестите, в това число и кореспондент на „Би Би Си“ в Китай. Говорителят на британския министър-председател Риши Сунак коментира, че това е „шокиращо и неприемливо“.

Британският министър на външните работи Джеймс Клевърли също заявява, че свободата на медиите, както и свободата на протестите, трябва да бъдат уважавани. „Арестът на журналиста на „Би Би Си“ Ед Лоурънс в Китай е дълбоко обезпокоителен. Журналистите трябва да могат да вършат работата си без сплашване“, казва той.

Облекчаване на ковид ограниченията

Облекчения на ограниченията за COVID-19 бяха обявени в някои китайски градове след отзвука от масовите протести в страната. Китайски официални лица са заявили обаче, че динамичната политика за нулев ковид ще продължи, като не са дали яснота кога ще приключи, съобщават от американското издание на The Epoch Times. Местните здравни власти в Гуанджоу, разположен в близост до Хонконг, обявиха, че на 30 ноември ще вдигнат забраните в няколко части на града. Поясняват обаче, че районите на града, определени като „високорискови“, ще останат затворени. Градът също така е обявил, че ще спре масовите ковид тестове в целия район.

kovid ogranichenija
Служители за борба с епидемиите носят защитни костюми, за да предотвратят разпространението на COVID-19 пазят заключената врата на жилищна сграда в Централния бизнес район в Пекин на 26 ноември 2022 г. (снимка Кевин Фрайър/Getty Images)

Докато живота на някои жители ще се завърне към някаква форма на нормалност, то при други ще се окаже точно обратното. Например в някои части на район Байюн в Гуанджоу на 30 ноември е съобщено, че хората няма да могат да напускат домовете си, тъй като районът е обявен за „високорисков“. От 1 декември все повече местни жители нямат възможност да напускат домовете си, след като здравни служители в район Ливан в Гуанджоу са посочили още нови райони за „високорискови“.

В град Джънджоу, в който се намират, предприятия, супермаркети, библиотеки, фитнес зали и ресторанти е разрешено да възобновят дейност от 30 ноември, след съобщение от местните власти за въвеждане на нормални мерки срещу COVID-19. Здравните власти в Шанхай обявяват на 30 ноември, че от 1 декември мерките за контрол в 24 „високорискови“ зони ще бъдат премахнати.

В Чунцин, мегаполис в Югозападен Китай, и Пекин ограниченията също са смекчени.

ККП взима мерки срещу протестите

Управляващите власти в Китай наскоро са наредили евентуално потушаване на масовите протести срещу ковид ограниченията. Въпреки облекчените мерки, местните лидери на ККП в няколко провинции са започнали да репресират гражданите, по информация от 11 декември на англоезичния The Epoch Times. Голям брой полицейски служители са изпратени на местата на протестите. В много региони протестиращите са били арестувани и отведени в полицейски микробуси. Дори след разпръсването на тълпите, властите са продължили да затягат контрола, засилвайки цензурата в интернет. Проверявани са и мобилните телефони на хората в метрото и по улиците за информация, свързана с протестите. Проверявали са и за наличие на VPN софтуер, позволяващ на китайците да заобикалят Голямата защитна стена на ККП.

protest kitaj
Протестиращи маршируват по улица по време на митинг за жертвите на смъртоносен пожар, както и на протест срещу строгите ограничения на Covid-19 в Пекин на 28 ноември 2022 г. (снимка: Ноел Челис /AFP чрез Getty Images)

Анализаторите смятат, че е малко вероятно този път Китайската комунистическа партия (ККП) да разположи войски и танкове, за да потуши протестите. Коментарите са препратка към мащабните протести на площад „Тиенанмън“ на млади граждани, призоваващи за демокрация и реформи от 1989г. Тогава ККП изпраща танкове и войски, които да смажат протестиращите.

На заседание от 28 ноември, Чен Уенцин, ръководител на Централната комисия по политически и правни въпроси, заявява, че е необходимо „да се води борба с проникването и саботажа на враждебни сили“ и „да се поддържа общата стабилност на обществото“, съобщават от The Epoch Times. На срещата са присъствали всички ключови служители в съдебната система на ККП – Ван Сяохун, министър на обществената сигурност; Джоу Цян, ръководител на Върховния съд, и Джан Дзюн, главен прокурор на Върховната прокуратура. Изявлението на Чен се разглежда от наблюдателите като декларация за позицията на ККП по отношение на „революцията на белия лист“.

Режимът търси стабилност

В отговор на масовите протести, ръководители на ККП в различни региони свикват срещи, в опит да засилят работата си по „социалната стабилност“.

На 29 ноември партийният шеф на Чунцин, Чен Мин‘ер заявява на специална общинска среща за превенция и контрол на епидемиите, че желае да поддържа „общата социална стабилност“ и т.нар. нормален ред за превенция на епидемиите, съобщават от The Epoch Times. В същия ден Сю Цин, партиен шеф на провинция Хейлундзян провежда среща за разгръщане превенцията и контрола на епидемиите, както и на работата по „стабилността“, свързана с жалбите. В три последователни дни (от 26 до 28 ноември), Ма Синруй, партиен шеф на Синдзянския автономен район, провежда срещи, на които приканва  местните служители и правоприлагащите органи да „водят строга борба с насилствената съпротива срещу мерките за превенция и контрол на епидемиите“ и да засилят контрола върху информацията в интернет.

Китайските университети са изпратили студентите вкъщи по-рано от обичайното за зимната ваканция, което според наблюдатели може би е тактика за предотвратяване на събирането им на протести.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Кехлибар от Алем Кетема, Етиопия

Художникът Иван Саздов: Водещото при мен е любовта ми към древната смола кехлибар

0
0
спектакъла „Хубавата Елена“ – опера-буфа от Жак Офенбах

Учебният музикален театър към НМА „Проф. Панчо Владигеров“ отбелязва 60 години от създаването си

0
0
Споделено родителство (снимка: Национална асоциация "Поход за семейството")

Обединеният законопроект за въвеждане на споделеното родителство създава рискове и правна неяснота

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Робърт Францис Превост избран за първи американски папа

Робърт Франсис Превост избран за първи американски папа

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Как една тийнейджърка насочи вниманието към кутията на Пандора за частното събиране на данни в Китай

Как тийнейджърка насочи вниманието към кутията на Пандора – събирането на лични данни в Китай

0
0
Бори ли се китайският Си за власт? "Безпрецедентната" смяна на висши служители на ККП подхранва спекулации

Стабилна ли е властта на китайския президент Си Дзинпин?

0
0
Полицията в Европа разбива платформата за педофили „Kidflix"

Европол разби международна педофилска мрежа за споделяне на видео – платформата Kidflix

0
0
Хуей Уейдонг "изчезва": В опасност ли е Си Дзинпин?

Изчезна близък съюзник на Си Дзинпин и зам.-председател на Военната комисия – губи ли Си военната си власт?

0
0
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш говори за приоритетите за 2025 г. пред Общото събрание на ООН в централата на ООН в Ню Йорк на 15 януари 2025 г. Анджела Вайс/AFP чрез Getty Images

Усилията на Китай да стане световен „лидер“ на човешките права са глобална заплаха

0
0
Суданци се редят на опашка, за да получат благотворително ястие „Ифтар“ в Омдурман, 19 март 2025 г., по време на Рамазана. Ебрахим Хамид/AFP via Getty Images

Войната на ОАЕ срещу Судан навлезе в нова и много опасна фаза         

0
0
Индия съобщава, че е извършила въздушни удари срещу терористи в контролирания от Пакистан Кашмир

Индия нанесе въздушни удари срещу терористи в Пакистан

0
0
Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Камарата на представителите прие законопроект срещу насилственото отнемане на органи от последователи на Фалун Гонг в Китай

0
0
Джао Ксингонг - новият световен шампион по снукър

Джао Синтун от Китай – от дебютант до световен шампион

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
Следваща публикация
(Irena Carpaccio, Unsplash)

Забавление на леда - кои са градовете с ледена пързалка тази година

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria