Getting your Trinity Audio player ready...
|
Руският президент Владимир Путин се срещна с китайския комунистически лидер Си Дзинпин на 16 май, като затвърди партньорството им „без граници“ на фона на засилващия се натиск от страна на Съединените щати и Европейския съюз (ЕС).
Путин пристигна в Пекин сутринта на 16 май, започвайки двудневно държавно посещение по покана на лидера на Китайската комунистическа партия (ККП). Това е първото задгранично пътуване на Путин, от началото на новия му шестгодишен мандат като президент.
В началото на срещите Путин определи сътрудничеството си с Пекин като един от „основните стабилизиращи фактори на международната сцена“.
Русия и Китай работят заедно за създаването на това, което Путин определи като по-справедлив и „демократичен световен ред, който отразява многополюсните реалности“, се казва в изявление на Кремъл.
В замяна на това Си обеща да продължи да развива отношенията с Русия, която определи като „добър съсед, добър приятел, добър партньор“, според резюме на срещата, публикувано от китайското външно министерство.
В знак на близост пред натиска от страна на САЩ двамата автократични лидери направиха съвместно изявление, в което задълбочиха своето „всеобхватно стратегическо партньорство“ за „нова ера“, съобщи китайската държавна медия Синхуа.
Последната им среща в Пекин се състоя на фона на засилващата се загриженост на Вашингтон и Брюксел относно ролята на ККП в подпомагането на Русия за възстановяване на отбранителната ѝ индустриална база.
При посещението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в Китай през април той заяви пред репортери, че администрацията на Байдън е готова да предприеме съответните мерки, ако ККП продължава да подкрепя военните усилия на Русия, като например да изпраща машини, микроелектроника и друго оборудване, което има „материален ефект“ срещу Украйна.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази подобно послание по време на разговор с лидера на ККП и френския президент Еманюел Макрон по-рано този месец. Описвайки войната в Украйна като екзистенциална заплаха за Европа, Фон дер Лайен призова Пекин да ограничи доставките на материали, които имат гражданско и военно предназначение, за Москва.
На брифинг по-късно на 16 май Държавният департамент на САЩ предупреди, че ККП трябва да реши дали да продължи да подкрепя Русия, или да поддържа отношения със Запада.
Пекин иска и „вълкът да е сит и агнето – цяло… иска да има добри по-нататъшни, по-силни, задълбочени отношения с Европа и други страни, като същевременно продължава да подхранва най-голямата заплаха за европейската сигурност от много време насам“, заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ Ведант Пател.
„ККП няма да спре помощта си за Русия“
Според Чен Чин-мо, експерт по Русия и международни отношения в Тайванския университет Тамканг, Путин вероятно ще използва срещите със Си и висши служители на ККП, за да си осигури постоянна подкрепа от китайска страна.
Китай се превърна в ключов спасителен пояс за руската икономика по време на войната. Двустранната търговия между двете съседки достигна нов рекорд от 240,1 млрд. долара през 2023 г., което е с 25% повече спрямо предходната година, според митническите данни на Китай, публикувани през януари.
„Путин ще продължи да бъде зависим от ККП“, заяви Чен пред The Epoch Times преди срещата на 16 май. „Той се опасява, че Китай, изправен пред икономически срив, ще даде приоритет на отношенията си с Европа пред подкрепата за Русия.“ Въпреки това „ККП няма да спре помощта си за Русия“, допълни Чен, като отбеляза, че Си е защитавал силните икономически връзки на Китай с Русия като част от нормалната търговия.
От встъпването си в длъжност през 2012 г. Си Дзинпин се е срещал с Путин повече от 40 пъти. Си също избра Москва за първата си дестинация в чужбина след началото на рекордния си трети мандат през март 2023 г.
Външни наблюдатели твърдят, че отношенията между Китай и Русия са в полза на ККП. „Изглежда, че Китай е най-големият бенефициент от тази война в Европа“, казва на 14 май пред The Epoch Times Чун Чихун, експерт по европейска сигурност в Тайванския държавен институт за изследване на националната отбрана и сигурност.
„Китай се възползва от тази възможност и купува руския петрол, природен газ и свързаните с тях суровини на ниски цени, след което ги обработва и изнася.
„От друга страна, тъй като Русия е изправена пред санкции, наложени от САЩ и Европейския съюз, Китай се възползва от нейния пазар, като изнася голям брой продукти, произведени в Китай, за Русия.“
Като даде пример с пътническите автомобили, Чун заяви: „след като доставките от производителите от САЩ и ЕС бяха прекратени, китайските автомобили станаха единствената възможност за Русия“.
Русия се превърна в най-големия вносител на китайски автомобили, като според Китайската асоциация на автомобилните производители през първите 11 месеца на 2023 г. за Русия са изнесени над 840 000 китайски автомобила.
„Ясно е, че нелоялната търговска практика на Китай не се ограничава само до пазарите на САЩ и ЕС. Не по-различно е и с Русия“, заяви Чун. „Въпреки това Русия продължава да мълчи.“
Междувременно в четвъртък бившият президент на САЩ Доналд Тръмп изрази загриженост от срещата на Си Дзинпин и Владимир Путин в Китай, като заяви, че според него те се срещат, за да „нанесат вреда“. След като съдебните процедури по делото му в Ню Йорк приключиха за деня, президентът Тръмп предупреди за апетитите на Си да „завземе Тайван“.