Getting your Trinity Audio player ready...
|
След комунистически Китай Русия е единствената страна, в която гражданин е осъден заради това, че медитира
На 4 май московски съд постанови двумесечно задържане на практикуваща Фалун Гонг заради убежденията ѝ, докато тече разследването – първото подобно решение в страната, която все повече клони към комунистически Китай.
46-годишната Наталия Миненкова ще бъде задържана до 27 юни по силата на противоречив закон срещу „извършването на дейност от нежелани организации“, постанови Тушинският районен съд в Москва. Списъкът на „нежеланите организации“ включва независими медии, журналистически групи и американски мозъчни тръстове и др.
В краткото резюме на делото, публикувано от руската полиция, г-жа Миненкова е обвинена в незаконно организиране на дейността на Центъра за духовно и физическо усъвършенстване „Фалун Дафа“. Центърът не е сред организациите, включени в списъка на руското Министерство на правосъдието във връзка със закона.
На 3 май полицията нахлува в домовете на петима практикуващи медитативната дисциплина, която е подложена на жестоко преследване в Китай от 1999 г. насам. Наталия Миненкова е една от четирима задържани. Един е освободен, Миненкова и останалите двама са подложени на разпит и Миненкова е изправена пред съда на 4 май.
„С разпореждането си за задържането на г-жа Миненкова Русия се присъединява към комунистически Китай като единствената друга страна, в която съдия е вкарал в затвора гражданин само заради това, че медитира и се стреми да живее според учението на Фалун Гонг за истинност, състрадание и търпение“, казва Ливай Броуди, изпълнителен директор на Информационния център на Фалун Дафа, пред The Epoch Times. „Този срамен акт допълнително подкопава свободите в Русия и показва нарастващите и смущаващи връзки на Русия с китайския комунистически режим.“
В Китай около 70-100 млн. души практикуват Фалун Гонг и смятат, че той е допринесъл за подобряване на психическото и физическото им здраве. Китайският режим вижда в тази популярност заплаха и започва кампания за систематично изкореняване на вярата, подхранвайки злоупотреби като робски труд и принудително отнемане на органи.
Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан, запитан за решението на съда в събота, заяви: „за мен не е изненада, че Русия ще се ангажира с репресивно поведение срещу всякакви хора, независимо дали става дума за въпроси, свързани със свободата на словото, свободата на пресата, свободата на събранията, свободата на религията“.
„Русия все повече разчита на Китай за много неща, особено след като изгуби други пътища – икономически, технологични и други. Така че това са отношения, които ние разглеждаме внимателно и отблизо“, каза той.
Тенденцията разтревожи и републиканеца Том Тифани: „За никого не е тайна, че един от основните експортни продукти на ККП е потисничеството, а това е много тревожно“, казва той пред The Epoch Times.
„Фалшив портрет“
Прокуратурата започва наказателно разследване срещу Наталия Миненкова на 27 април, седмица преди обиска, показват съдебни документи, получени от The Epoch Times. В съдебния протокол те я обвиняват в извършването на „тежко престъпление срещу устоите на конституционния ред и сигурността на държавата“, като отбелязват, че тя е организирала срещи, свързани с Фалун Гонг, и е разпространявала литература за Фалун Гонг.
Г-н Брауд твърди, че подобни дейности едва ли представляват престъпление.
„Това, което г-жа Миненкова е правила, е да пуска музика в парка и да напътства другите да правят медитативни упражнения, като същевременно е организирала четене на духовни текстове в дома си, и всичко това като доброволец, защото е искала да сподели с другите ползите, които е получила от практикуването на Фалун Дафа.“ Г-н Брауд заявява: „В момента, в който се появят тези хора, те трябва да бъдат изслушани. „Фалун Гонг не е нито „секта“, нито г-жа Миненкова е „лидер“, което илюстрира напълно невярното представяне на този случай от страна на контролираната от правителството руска преса.“
При разпита на единия от двамата свидетели преди процеса следователят попитал за размера на групата в страната, за книгите на Фалун Гонг и дали са посещавали събития на Фалун Гонг в чужбина.
Хората, които познават г-жа Миненкова, я описват като мила, винаги усмихната и готова да помага на другите. След като започва да практикува Фалун Гонг през 2010 г., тя се отказва от алкохола и цигарите, след като вижда, че лошото зрение на майка ѝ се подобрява, откакто практикува Фалун Гонг.
Засилващият се натиск в Русия върху Фалун Гонг идва в момент, когато Москва се сближава с Китай, опирайки се на неговата военна подкрепа във войната в Украйна. Владимир Путин заяви, че ще посети Китай този месец, което бележи последната им проява на приятелство, откакто двете страни обявиха партньорство „без граници“ малко преди инвазията.
В петък говорител на Съвета за национална сигурност на Белия дом заяви пред NTD, сестринска медия на The Epoch Times, че „ние сме загрижени за това, независимо дали се случва в Китай, Русия или другаде по света“.
„За никого не е тайна, че един от основните експортни продукти на ККП е потисничеството и това е много обезпокоително“.
В последния си доклад за правата на човека Държавният департамент заяви, че Русия е „злоупотребила със законите за борба с тероризма и екстремизма, както и с други мерки“, преследвайки регионален клон на Фалун Гонг и седем организации с нестопанска цел, свързани с Фалун Гонг, „без да има достоверни доказателства за насилствени действия или намерения“, като на практика е забранила дейността на групите и е подложила вярващите на малтретиране.