Коментар
Когато говорим за истински холивудски величия, се сещаме за Ал Пачино и Робърт де Ниро, но рядко, ако изобщо някога, се споменава Хaрисън Форд. Това е несправедливо. В продължение на повече от 50 години Форд, който сега е на 80 години, се е снимал в редица класически филми, сред които „Блейд Рънър“ и „Беглецът“. Тази година Форд навлезе в динамичните води на телевизионните сериали. Актьорът, роден в Чикаго, в момента участва в два сериала – „1923“ и „Shrinking“, като и двата са приети много добре.
Разбира се, не може да се говори за Харисън Форд, без да се спомене д-р Хенри Уолтън „Индиана“ Джоунс младши – несъмнено най-емблематичният му герой. През месец юни ще излезе „Индиана Джоунс и реликвата на съдбата“, в който Форд ще сложи своята неповторима шапка федора и ще се превъплъти в ролята на археолога, който обикаля света. Твърди се, че това може би ще бъде последният филм на Форд. Вярвам, че човек, който е израснал с филмите на Харисън Форд, няма търпение да види как един от най-добрите американски актьори ще се справи с ролята си, очаквайки премиерата на филма със затаен дъх.
В Китай обаче „Индиана Джоунс 5“ няма да бъде излъчен. Причината е, че Китайската комунистическа партия (ККП) смята Харисън Форд за враг на китайския народ. В Пекин гледат на Форд със смесица от недоверие и пренебрежение. Факт е, че Харисън Форд не е единственият обичан актьор, който е омразен на ККП – Ричърд Гиър и Киану Рийвс също са в черния списък на Китай.
Преди три десетилетия Харисън Форд започва да се бори за правата на тибетския народ. През 1995 г. Форд свидетелства пред Комисията по външни отношения на Сената на САЩ, настоявайки за независимост на Тибет. Две години по-късно, през 1997 г., Мелиса Матисън, която тогава е омъжена за Форд, пише епичен филм, наречен „Кундун“ (Kundun). Филмът, режисиран от Мартин Скорсезе – също смятан за враг на Пекин – е посветен на преследването на Далай Лама и неговите последователи от страна на ККП. Преди излизането на „Кундун“ Форд се среща с Далай Лама. Десетилетие след излизането на филма, през 2007 г. Харисън Форд разказва за него в документалния филм „Ренесансът на Далай Лама“ (Dalai Lama Renaissance). Документалният филм печели 12 награди. Форд получава похвали от всички страни. В Пекин обаче работата му е смятана за антикитайска и все още е определяна като нескромна и неморална.
В епохата на езиковата инфлация думата „легенда“, като много други думи, се използва доста евтино под път и над път. Какво друго може да бъде Харисън Форд, ако не една истински жива, дишаща легенда? Човекът има своето ярко присъствие на екраните ни от десетилетия. Той беше първият актьор, който успешно превърна „мърморенето“ в изкуство.
Както отбелязват експерти, дните на холивудските герои са преброени. Повече никога няма да видим актьори като Дензъл Уошингтън – понастоящем на 68 години, Робърт де Ниро – на 79 години, и Ал Пачино – на 82 години. Същото се отнася и за Форд. Той е последният от една умираща порода: силен мъжки актьор. За съжаление, в епохата на предполагаемата токсична мъжественост и безсмислените франчайзи просто няма място за класически мъжки персонажи – въпреки че търсенето на такива герои от страна на истинските почитатели на „седмото изкуство“ никога не е било по-голямо.
Кинозрителите искат повече Том Круз, Киану Рийвс и повече наситени преживявания с Харисън Форд. Но дали Холивуд ще ги послуша? Вероятно не. Заради този отказ да даде на зрителите това, което те действително искат, вместо това, което изпълнителния директор мисли, че искат, Холивуд изглежда умира от много болезнена, публична смърт. Затова, преди индустрията да издъхне, нека се поклоним на Харисън Форд, един истински герой.
Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.