• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Комунистически режим

Малко известни факти за Си Дзинпин – свалянето на бившия премиер Ли Къцян от власт – III част

отДейзи Ли
26 август , 2023
Малко известни факти за Си Дзинпин – свалянето на бившия премиер Ли Къцян от власт – III част

Си Дзинпин и Ли Къцян на церемонията по откриването на Парламентарния конгрес (Wang Zhao/AFP via Getty Images)

Getting your Trinity Audio player ready...

Бивш професор от Пекинския университет разкрива малко известни факти за психическото и душевно състояние на Си Дзинпин

Във властовата йерархия на Китайската комунистическа партия (ККП) винаги е имало хора, които не са ставали висш партиен елит чрез непотизъм – практиката на хората с власт да облагодетелстват роднини или приятели като им раздават длъжности. Вместо това те са се издигнали до върховете на ККП от ниски позиции в регионалните управленски структури. Примери за това са бившите премиери Ли Къцян, Вън Цзябао и бившия вицепремиер Ван Ян.

Такава група „обикновени хора“ обаче имат само крехко влияние върху властта в ККП и всички те са принудени да се оттеглят след 20-ия конгрес на ККП миналата година. Тяхното оттегляне се разглежда като по-нататъшно укрепване на властта на лидера Си Дзинпин в партията.

Юан Хунбин, бивш професор по право в Пекинския университет, който сега живее в изгнание в Австралия, анализира в скорошно интервю за The Epoch Times, причините за падането от власт на бившите премиери Ли Къцян заради  „управителя в сянка“ на активите ККП Сяо Дзянхуа. 

disident juan hunbin
Китайският професор по право в изгнание и писател дисидент Юан Хонбин на недатирана снимка. (Chen Ming/The Epoch Times)

Фракцията на Ху Дзинтао – пионки на „принцовете“

„Принцовете“ в ККП обикновено се отнасят до потомците на партийния елит. Г-н Юан Хунбин разказва, че „принцовете“ възприемат тираничното управление на ККП като свое частно владение и отказват да позволят достъп на външни лица до политическата и икономическа власт, което означава, че на „простолюдието“, издигнало се до върха на партията, никога няма да бъде позволено да вземе реална власт.

Той разкрива, че Ли Къцян, който произхожда от фракцията на бившия китайски лидер Ху Дзинтао, е бил смятан за наследник на Ху, но в крайна сметка е бил победен от Си Дзинпин поради липсата на подкрепа от страна на принцовете.

Г-н Юан също така смята, че слабостта и раболепието на тези „обикновени хора“ ги е накарало да не се осмелят да завземат властта от принцовете.

„Тези хора знаят да се подмазват на богатите и силните, като разчитат на това, за да се изкачат в йерархията на ККП. Така че те просто нямат силна политическа воля и не смеят да се изправят срещу принцовете. Техният евентуален провал е неизбежен“, посочва г-н Юан.

Ли Къцян не се противопоставя на Си Дзинпин в борбата им за власт. Вместо това той признава поражението си, когато Си отстранява него и съюзниците му от властта на 20-ия конгрес на ККП.

Въпреки че фракцията на Ху Дзинтао и така наречените „обикновени хора“ са подчинени на „принцовете“, тяхната политика спрямо народа е също толкова брутална. Г-н Юан разкрива в книгата си „Убийството на Буда“ как Ху Дзинтао и Ху Чунхуа са убили десетия Панчен лама на тибетския будизъм, за да запазят бруталното управление на ККП над Тибет.

Ли Къцян – опортюнистът

Г-н Юан разкрива, че двамата с Ли Къцян някога са били състуденти по право в Пекинския университет и че след завършване на юридическия факултет Ли се присъединява към Централния комитет на ККП, за да започне политическата си кариера. Въпреки това му липсвали политически опит и амбиция.

„Ли Къцян беше основно опортюнист, който се изкачваше в йерархията на ККП, устремен към властта“ – спомня си г-н Юан.

Професорът посочва, че бившият китайски лидер Ху и премиерът Вън Цзябао са възнамерявали Ли Къцян да наследи Ху като генерален секретар на ККП, но не са могли да преодолеят съпротивата на принцовете. Принцовете смятали, че властта трябва да бъде в ръцете на политическите династии, а не на такъв „обикновен човек“.

Според наблюденията на г-н Юан присъщата на г-н Ли слабост е причината той да загуби позицията си на бъдещ лидер в полза на Си Дзинпин и не успее да му се противопостави.

Г-н Юан допълнително обяснява борбата за власт по онова време, тъй като той има връзки с вътрешни лица.

„Ли Къцян в общи линии не оказа никаква съпротива в процеса, в който Си Дзинпин дойде на власт. Той не смяташе, че ще му навреди много, ако загуби поста на генерален секретар на ККП. Вместо това беше доволен да заеме поста на премиер и вярваше, че по този начин може да запази политическата си власт и влияние.“

li keqiang speaks
Премиерът на Китай Ли Къцян говори по време на пресконференция, 20 март 2018 г., Пекин (Lintao Zhang/Getty Images)

Г-н Юан смята, че Си Дзинпин е дал на Ли фалшиви обещания преди 20-ия конгрес на ККП, за да консолидира властта и да получи безпрецедентния си трети мандат.

Си по същество изиграва фракцията на  Ли Къцян, което в крайна сметка води до загуба на властта на всички членове на групата, включително на сина на Ху Дзинтао – Ху Хайфън. Целта на Си Дзинпин е да управлява доживотно; затова той желае да отстрани всеки, който може да застане на пътя му.

Финансов преврат

Г-н Юан говори и за канадско-китайския бизнесмен Сяо Дзянхуа, който е бил отвлечен от ККП от Хонконг през януари 2017 г.

Г-н Юан си спомня, че Сяо е бил изключително талантлив ученик и е бил приет в Пекинския университет през 1986 г. на 15-годишна възраст. По това време г-н Юан е бил класен ръководител на Сяо.

Сяо не вярвал, че обикновени хора като него могат да се развиват в бизнеса. Затова искал да работи усилено и да получи позиция в правителството. Въпреки това Сяо променил мнението си след клането на площад „Тиенанмън“ при студентските протести и решил да се занимава с бизнес, тъй като хардлайнерите на ККП не изглеждали склонни да дадат властта на „обикновени хора“ и реформатори.

Г-н Юан заявява, че Сяо е управлявал активите на най-известните и влиятелни семейства в ККП. Към юни 2017 г. холдинговото дружество Tomorrow Holding на Сяо притежавало и участвало в 44 финансови институции с активи на стойност приблизително 444 млрд. долара.

Сяо, който контролирал финансовите активи на ККП, е окончателно свален от Си Дзинпин през януари 2017 г. с основание: оспорване на маоистката му политика и опит за икономически преврат.

„След като Си Дзинпин дойде на власт, неговата политика имаше за цел връщане на страната към фундаменталисткия комунизъм на Мао. Но Сяо се опита да организира финансов преврат с намерението да свали Си Дзинпин“, посочва г-н Юан.

В средата на юни 2015 г. китайските фондови пазари в Шанхай и Шънджън се сринаха едновременно, което в крайна сметка накара ККП да похарчи стотици милиарди долари за спасяване на пазара. Сривът на фондовия пазар беше официално определен като „финансово престъпление“, зад което се предполага, че стои именно Сяо Дзянхуа.

През 2017 г. Сяо е отвлечен от Хонконг от китайски агенти, и е прехвърлен тайно в континентален Китай. През август 2022 г. Сяо Дзянхуа – бизнесменът с двойно гражданство на Канада и карибската държава Антигуа и Барбуда, който е имал право на пребиваване в Хонконг, е осъден на 13 години затвор от ККП. На канадските дипломати е отказан достъп до съдебния процес.

Освен това като ответник по делото Tomorrow Holdings Сяо е глобена с 55,03 млрд. юана (8,08 млрд. долара), а през 2020 г. китайският финансов регулатор пое пряк контрол върху шест финансови институции, подчинени на Tomorrow Holdings.

ВИЖТЕ СЪЩО
si dzinpin aplodira po vreme na preskonferencija
Малко известни факти за Си Дзинпин – маоистката идеология на китайския диктатор – I част
rechta na kitajskija lider si dzinpin
Малко известни факти за Си Дзинпин – военните амбиции на диктатора – II част
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0

Свързани Публикации

Бори ли се китайският Си за власт? "Безпрецедентната" смяна на висши служители на ККП подхранва спекулации

Стабилна ли е властта на китайския президент Си Дзинпин?

0
0
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш говори за приоритетите за 2025 г. пред Общото събрание на ООН в централата на ООН в Ню Йорк на 15 януари 2025 г. Анджела Вайс/AFP чрез Getty Images

Усилията на Китай да стане световен „лидер“ на човешките права са глобална заплаха

0
0
Epoch Press, печатницата на The Epoch Times в Уейн, Ню Джърси, на 24 януари 2024 г. Самира Буау/The Epoch Times

The Epoch Times отвърна на китайската хакерска атака: „Няма да отстъпим“

0
0
Снимки на осем служители на китайската технологична фирма i-Soon: У Хайбо, Чън Чън, Лян Гуодун, Mа Ли, Уан Йен, Уан Джъ, Джоу Уейуей, Сю Лян и двама служители от Министерството на обществената сигурност, Уан Лию и Шън Дзин. ФБР

САЩ обвини 12 китайски хакери и служители за кибератаки, включително срещу медията The Epoch Times

0
0
Ърпин Джан, президент на Международната Фалун Дафа Асоциация в интервю с Ян Йекелек в "Американски лидери на мисълта" по EpochTV на 16 януари 2025 г. Епок Таймс България

Подкупи, съдебни дела и медийни клевети: продължава кампанията на ККП срещу религиозната група Фалун Гонг

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Следваща публикация
Топлинният или слънчевият удар е лесно предотвратим, ако знаете какви предпазни мерки да вземете. (The Epoch Times)

Tоплинен удар - превенция, симптоми, оказване на първа помощ

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria