• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

Кои са седемте политици, които ще управляват Китай?

отРени Гинова
25 октомври , 2022
Кои са седемте политици, които ще управляват Китай?

Лидерът на ККП Си Дзинпин (отпред) води членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро - най-висшия орган за вземане на решения в страната - по време на срещата им с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Ноел Селис / AFP чрез Getty Images)

Лидерът на КНР Си Дзинпин остава на власт за безпрецедентен трети петгодишен мандат, което е в нарушение на нормата, установена от неговите предшественици, съобщават от англоезичния The Epoch Times. Си, който през юни отпразнува 69-ия си рожден ден ще бъде генерален секретар на Китайската комунистическа партия (ККП) поне до 2027 г.

Режимът обяви новото си ръководство на 23 октомври, назначавайки Си и още шестима партийни служители в Постоянния комитет на Политбюрото (висшият орган за вземане на решения на комунистическия режим).

Кой ще управлява?

Си Дзинпин

si dzinpin 333
Китайският лидер Си Дзинпин (Л) с Ли Цян (Д), член на новия Постоянен комитет на Политбюро на Китайската комунистическа партия, по време на срещата им с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Затвърждавайки петгодишния си мандат на генерален секретар на партията, Си Дзинпин постигна това, което никой друг след Мао Дзедун не е успявал. Мао управлява страната 27 години до смъртта си през 1976 г. Си запазва поста си и на ръководител на Централната военна комисия. През 2018 г. той премахва ограниченията на мандатите чрез преразглеждане на конституцията.

Липсата на наследник на 69-годишния лидер може би означава, че той ще удължи дори още мандата си, който би трябвало да приключи през 2027 г.

Ли Цян

li cjan
Ли Цян, секретар на Комунистическата партия на Шанхай, аплодира при представянето му като член на Постоянния комитет на Политбюро на ККП в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Ноел Селис/AFP чрез Getty Images)

Позиция номер 2 в партията заема Ли Цян, партиен ръководител на Шанхай.

Очаква се Ли да заеме поста на премиер на китайския режим през март следващата година, заменяйки настоящия премиер Ли Къцян. От 2004 г. до 2007 г. Ли Цян отговаря директно пред Си Дзинпин като началник на щаба в партийния комитет на провинция Джъдзян, превръщайки се в негов близък съюзник. През 2017 г. Ли Цян бива повишен в партиен секретар на Шанхай и налага строги COVID-19 ограничения срещу огнищата на вируса по-рано тази година.

Джао Лъдзи

dzhao 1
Джао Лейджи, ръководител на Централната комисия за дисциплинарна инспекция, на среща с медиите на Постоянния комитет на Политбюро на ККП в Пекин, 25 октомври 2017 г. (снимка: Уан Джао/AFP/Getty Images)

Трети по ранг в партията е Джао Лъдзи на 65 години – ръководител на Централната комисия за дисциплинарна инспекция (антикорупционния орган на ККП). Комисията служи като движеща сила на кампанията на Си Дзинпин за освобождаване на партията от политически врагове, а именно служители, все още лоялни на бившия партиен лидер Дзян Дзъмин. Джао е ръководил и Организационния отдел на партията – влиятелен орган, който отговаря за назначаването на висши служители.

Политическата кариера на Джао започва в родното му място – северозападната провинция Цинхай, на която през 2003 г. става партиен секретар. По-късно Джао е назначен за партиен ръководител на провинция Шанси, преди да пристигне в Пекин през 2012 г.

Уан Хунин

uan
Уан Хунин (център), член на Постоянния комитет на Политическото бюро на Централния комитет на ККП, присъства на откриването на заседанието на Националния народен конгрес в Пекин на 5 март 2018 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Ветеран теоретик, 67-годишният Уан Хунин запазва позицията си във висшия ръководен орган на партията. Рядка политическа фигура, служил на трима партийни ръководители в условия на ожесточени политически борби и сътресения, случващи се веднъж на пет години.

Цай Ци

caj ci
Цай Ци, партиен секретар в Пекин, стои при представянето му като член на Постоянния комитет на Политбюро на ККП в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Познанството на Цай Ци със Си Дзинпин се простира повече от две десетилетия назад. Цай е работил под ръководството на Си, когато е заемал висши позиции в провинциите Фудзиен и Джъдзян. След поемането на властта от Си, Цай бива повишен в Пекин, след което става шеф на партията в града през 2017 г. В същата година се присъединява към Политбюрото, въпреки общественото недоволство заради принудителното изселване на работници мигранти в покрайнините на Пекин.

Цай поема поста първи секретар на Секретариата на 30 октомври като наблюдател на работата на партията в областта на пропагандата и идеологията.

Дин Сюесян

din
Дин Сюесян, нов член на Постоянния комитет на Политбюро, в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Бидейки дясна ръка на Си, издигането на 60-годишния Дин Сюесян в Постоянни комитет не е изненада за анализаторите, въпреки че никога не е бил партиен секретар на провинциално ниво. Връзката на Дин със Си може би започва от 2007 г., когато Си е партиен секретар на Шанхай за кратко. По това време Дин е генерален секретар на града и главен съветник на Си. Месеци след встъпването на Си в длъжност през 2013 г., Дин е назначен първо като заместник-директор на Генералния офис в Пекин, а в последствие и като ръководител на влиятелна служба, управляваща административните дела на висшето ръководство.

Ли Си

li si
Ли Си, секретар на партийния комитет на провинция Гуандун, е представен като нов член на Постоянния комитет на Политбюро в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Ли си е партиен ръководител на южната икономическа сила провинция Гуандун. По информация на The Epoch Times, цитиращи института „Брукингс“, отношенията между 66-годишния Ли и Си могат да бъдат обяснени с непреки връзки с покойния баща на Си, Си Джунсюн – партиен революционер.

По-голямата част от първите три десетилетия от кариерата си, Ли прекарва в Северозападен Китай. През 2015 г. Ли е повишен в партиен ръководител на северозападната провинция Ляонин.

След приключването на 20-тия конгрес, Ли ще застане начело на агенцията за борба с корупцията. По данни на американския The Epoch Times, анализаторите предполагат, че политическото издигане на Ли отразява намеренията на Си да засили антикорупционната си кампания през следващите пет години.

Бъдещето на Китай

В интервю за американското издание на The Epoch Times, Ли Хенгцин – анализатор на събитията за Китай, заяви че икономиката на държавата няма да се подобри при управлението на Си. По негова оценка икономическите данни за третото тримесечие на Китай, които е трябвало да бъдат представени на 18 октомври (но е отложено) – няма да покажат положителна информация.

„Смятам, че икономическите данни за четвъртото тримесечие ще бъдат още по-лоши. Икономическите предизвикателства ще стават все по-големи от година на година, а [икономиката] ще се влошава“, казва Ли.

Бившият изпълнителен директор на „Хюман райтс уоч“, изрази мнение в социалната платформа Twitter, че Си е съставил екип, който няма да го предизвиква. „Човек, който се страхува от дебати, избира ръководен екип, който няма да го предизвика: Си Дзинпин“, пише той. „Рецепта за повече репресии и лошо управление.“

От „Амнести интернешънъл“ коментираха, че продължаващото управление на Си е катастрофа за човешките права.

„Затвърждаването на третия мандат на Си Дзинпин е зловещ момент не само за милионите китайски граждани, които са претърпели тежки нарушения на човешките права при неговото управление, но и за хората по света, които усещат въздействието на репресиите на китайското правителство“, казва в изявление Хана Йънг, заместник-регионален директор на „Амнести интернешънъл“.

„Политиките и практиките на правителството под ръководството на Си представляват заплаха за правата не само у дома, но и в световен мащаб. От кампанията на правителството за заглушаване и насилствено репатриране на уйгури в чужбина до опитите му да предефинира самото значение на човешките права в ООН, рамото на китайската държавна репресия все повече се простира отвъд границите на Китай.

„Китайските активисти, адвокати по правата на човека, независими журналисти и други правозащитници се подготвят за още от същото – или по-лошо – международната общност трябва да удвои усилията си, за да гарантира, че следващите пет години ще бъдат различни.“

За съставянето на материала е използвана информация от американското издание на The Epoch Times и Reuters.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Руският президент Владимир Путин разговаря с китайския президент Си Дзинпин (Сергей Бобилов/Getty Images)

Анализатори: Путин се превръща във васал на новата Китайска империя

0
0
Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

0
0
Крематориума и погребалния дом Dongjiao, един от няколкото в града, където се изгарят телата на починалите от COVID-19 в Пекин, Китай, на 18 декември 2022 г. (снимка: Getty Images)

Масова смърт сред китайския комунистически елит

0
0
Майки с детски колички по бизнес улица в Пекин, 13 юли 2021 г. (Wang Zhao/AFP via Getty Images)

За първи път от десетилетия – спад в населението на Китай

0
0
Хора скандират заедно на улица в Шанхай на 27 ноември 2022 г.(снимка: Хектор Ретамал AFP чрез Getty Images)

ККП цензурира масовите протести в Китай и търси „социална стабилност“

0
0
Бившият китайски диктатор Дзян Дзъмин в Голямата зала на народа в Пекин, Китай, на 8 ноември 2012 г. (Feng Li/Getty Images)

Кървавият завет на Дзян Дзъмин – управление на терор, убийства и лъжи

0
0
Протестиращи по време на протест срещу драконовските мерки на Китайската комунистическа партия за нулев COVID в Пекин, Китай, на 28 ноември 2022 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Масови протести срещу ковид мерките в Китай след пожар в жилищна сграда

0
0
Панелът за въпроси и отговори на срещата на високо равнище на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (от ляво на дясно, отгоре надолу) Дженифър Джонсън, президент на AFN; Жералдин Монти от DAFOH-Франция; Катлийн Тимсен, съосновател на AFN; Роуз Ева Константино от Училището за медицински сестри към Университета в Питсбърг; Дебора Колинс-Перика, директор по въпросите на медицинските сестри в DAFOH; Итън Гутман, разследващ журналист; Екои Руни, председател на Комитета по етика към AFN; Дебра Холбрук, директор на Съдебномедицинското сестринство в Медицински център "Мърси" в Балтимор, Мд. (С любезното съдействие на DAFOH)

Медици се обединиха в борбата с насилственото отнемане на органи от ККП

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин (отпред) заедно с членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро на Китайската комунистическа партия - висшия орган за вземане на решения в страната - се среща с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Какво означава за Тайван новото управление на ККП?

0
0
Драматизация на един от методите за изтезание, които ККП използва,за да принуди практикуващите Фалун Гонг да се отрекат от вярата си. (С любезното съдействие на Minghui.org)

Китайската комунистическа партия – партньор или завоевател?

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин произнася реч на откриването на политическа конференция на Китайската комунистическа партия в Пекин на 16 октомври 2022 г. (снимка: Ноел Селис/AFP чрез Getty Images)

Започна 20-ият конгрес на Китайската комунистическа партия

0
0
Постери на китайския лидер Си Дзинпин и на покойния комунистически лидер Мао Дзедун (в средата, и горе) на пазар в Пекин, 26 февруари 2018 г. (Грег Бейкър/AFP via Getty Images)

Китай: Висши партийни служители с доживотни присъди заради корупция

0
0
Следваща публикация
Старт на маратона в Лос Анджелис на стадион Dodger на 9 март 2014 г. (Хари Хау/Getty Images)

Опасни химикали са открити в дрехите на известни спортни марки

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.