• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало COVID-19 и Ваксинация

Шанхай е блокиран – гражданското недоволство расте

отРени Гинова
22 април , 2022
Шанхай е блокиран – гражданското недоволство расте

Доставчици в защитни костюми носят торби с храна на портата на жилищна кооперация в Шанхай, Китай, понеделник, 11 април 2022 г. (AP Photo)

Продължава наложеният от 1 април пълен локдаун на най-големия град в Китай – Шанхай. Недоволни жители на града използват социалните мрежи, за да изразят гнева си към местните власти заради затруднения с набавянето на храна, загубата на доходи, разделени семейства и лошите условия в централните карантинни центрове. Напрежението ескалира и до публични протести и сблъсъци с местната полиция.

Шанхай – епицентър на COVID-19

Частичното блокиране на града започва още на 28 март, а на 1 април е обявен пълен локдаун. Повечето предприятия са затворени, а общественият транспорт е спрян, съобщава „Ройтерс“.

Основна цел на града е да спре разпространението на вируса извън карантинните зони. Така жителите му постепенно ще могат да се завърнат към нормалния си начин на живот. Според представител на Китайската комунистическа партия (ККП), за да стане това възможно, е необходимо да се правят повече тестове, а далите положителен резултат да бъдат настанявани в карантинни центрове.

Шофьори на закъсали камиони се редят на опашка за тестване на паркинг след блокирането на пътя за ограничаване на COVID-19 в Таншан, провинция Хъбей, Китай, 26 март 2022 г. (снимка: China Daily чрез REUTERS)

Според анонимни източници целта на Шанхай за „нулев ковид на общинско ниво“ до 20 aприл е съобщена преди дни на представители на ККП в града, съобщава „Ройтерс“. Дефиницията на Китай за „статут на нулева зараза на общностно ниво“ означава, че извън карантинираните райони не трябва да се появяват нови случаи на зараза. Според реч от събота на Чън Дзие – партийния секретар на градския окръг Баошан, това е заповед, чието издаване се е наложило, тъй като ситуацията в града е достигнала „критичен момент“, с нарастващо обществено безпокойство и натиск върху снабдяването с храна. „Работната група на Държавния съвет, общинският партиен комитет и общинското правителство поискаха повратната точка на епидемията да се появи на 17-ти, а на 20-ти да се достигне статут на нулева зараза“, се казва в речта по информация на „Ройтерс“.

От 23 643 нови инфекции, за които Шанхай съобщава през изминалата седмица, 722 са открити извън карантинните райони, според У Дзинлей, директор на здравната комисия на Шанхай. По-късно той уточнява, че броят им е намалял в последните няколко дни.

В сърцето на локдауна

Жителите на Шанхай споделят пред китайскоезичния The Epoch Times, че не разполагат с достатъчно провизии, за да преживяват спокойно. Уточняват, че са изправени пред продоволствена криза.

Блокираните жители на града се опитват да покажат настоящата ситуация чрез онлайн видеоклипове. На един от тях се виждат прекомерно високите цени на продукти като портокали – 2,96 долара, ягоди за 7,68 долара за кутия и поръчка на 4 марули, 4 краставици, 4 луфа, 3 картофа и 14 патешки яйца на стойност 25,14 долара. В друг видеоклип се вижда как гният стоки за подпомагане, останали неразпределени от местния квартален комитет. В същото време на жителите е забранено да правят онлайн групови покупки.

Жилищна сграда по време на локдауна в квартал Дзин’ан в Шанхай на 8 април 2022 г. (снимка: Хектор Ретамал/AFP чрез Getty Images)

Жителка на квартал Дзин’ан споделя пред китайскоезичния The Epoch Times, че помощните продукти като месо и зеленчуци, доставени извън Шанхай или са били блокирани по пътищата поради строгата политика, или изоставени на място. „Виждала съм храни да отиват директно в камиони за смет, след като са разтоварени; но тези зеленчуци ми изглеждаха добре… не разбирам защо не ни ги дадоха“, заявява тя. Тя научава също, че Шанхай е продал дарените стоки за помощ на блокираните жители.

Във връзка с нашумелите в тази връзка слухове, властите в Шанхай публикуват разяснение, в което се казва, че част от стоката е дарена продукция от правителството на Дзянху, а друга част е доставена от местен производител за продажба.

Жителка от Пуси, Шанхай споделя също, че дажбите осигурени от правителството далеч не са достатъчни. Тя пояснява, че продукти се дават на домакинство, а не според броя на хората в семейството. „Домакинство от трима души ще получи същото количество като домакинство от един човек“. Цените на хранителните продукти също са се увеличили значително. Пример за това са яйцата, като цената им е скочила от 1 долар за килограм през февруари до над 2 долара до този момент.“ Гражданката е притеснена, че възрастните хора, живеещи на помощи, не знаят нищо за WeChat (приложение за съобщения) и не могат да използват мобилни телефони, а това ги поставя в ситуация, в която не могат да си купят нищо. По нейни думи хранителните продукти се предлагат само онлайн; най-близкият супермаркет предлага платформа за онлайн пазаруване. Поръчките през сайта е трудно да бъдат направени, а разнообразието и количествата са толкова ограничени, че изчезват в момента, в който са публикувани.

Според доклад на режима CNR (Китайското национално радио) на 15 април Бюрото по граждански въпроси на Шанхай въвежда еднократна субсидия за възрастни хора, съобщават от англоезичния The Epoch Times. От нея обаче могат да се възползват само тези, които са в изключително затруднено положение при локдауна и имат валидна регистрация на домакинство в Шанхай. Местните жители поставят под съмнение дали отпуснатите субсидии ще разрешат въпроса с рязкото поскъпване на стоките, а други посочват като „дискриминация“ условието за задължително гражданство при получаване на помощта.

Принудително разделяне на семейства

Друг аспект от желязната политика за пълното елиминиране на COVID-19 в Шанхай е насилственото отнемане на деца от родители под крантина след положителен тест за ковид. Сърцераздирателните разкази за болезнените раздели шокират страната, като сега семейства в цял Китай се притесняват дали няма да бъдат следващите, на които ще им се наложи да преминат през този кошмар.

Бебета, оставени да плачат в Клиничния център за обществено здраве в Шанхай (скрийншот от Weibo)

Разтревожени родители заливат интернет пространството с упреци за недостатъчна прозрачност на болниците, в които са настанени децата им. Анонимна майка споделя пред англоезичния The Epoch Times, че в една от болниците за всеки 10 малчугана отговаря само една медицинска сестра. Много родители се притесняват, че децата им не получават нужните грижи и често биват оставяни безпризорни.

Друга майка споделя, че тригодишното ѝ дете е било отнето от нея в продължение на 16 дни. То е получавало грижи в центъра „Дзиншан“, който е най-доброто лечебно заведение в Шанхай. Там детето развива температура от 40 градуса вследствие на непрестанна кашлица.

При друг случай болницата не е комуникирала с майка за състоянието на сина ѝ, който все още нямал две годинки, като за четири дни, майката получава само една снимка на детето си, обляно в сълзи.

В отговор на опасенията на родителите болница „Дзиншан“ публикува изявление, в което посочва, че персоналът е в процес на преместване на децата в по-добро помещение. Служител от болницата, който приема телефонни обаждания, отказва да посочи точния брой на децата, поставени под карантина. На въпроса дали отделянето на малолетни от техните настойници представлява нарушение на закона, служителят отказва да даде отговор.

Заместник-директорът на Бюрото по граждански въпроси на Шанхай признава, че до „сърцераздирателни“ раздели може да се стигне в случай че родителите се разболеят или не могат да се приберат вкъщи поради правителствените закони за блокиране. Той заявява, че местните власти са осигурили служители за закрила на децата, които да оказват помощ на ниво район и град.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Имунната система

Третата доза ваксина срещу COVID-19 срива имунната система

0
0
Джордън Уокър, директор "Изследвания и развитие" на Pfizer (кадър от видео)

 Pfizer проучва начин да „мутира“ COVID, за да продължи да печели, твърди директор

0
0
Пациенти на носилки се виждат в болница "Тонгрен" в Шанхай на 3 януари 2023 г. (снимка: Хектор Ретамал/AFP чрез Getty Images)

Нов пик на COVID в Китай – поне 900 милиона заразени

0
0
Д-р Асим Малхотра (личен архив на д-р Малхотра)

Сърдечен арест, инфаркт и инсулт са сред най-честите странични ефекти от COVID ваксините

0
0
Човек вади ваксина Moderna, Колежа "Сейнт Лорънс" в Кингстън, Онтарио, на 2 януари 2022 г. (The Canadian Press/Lars Hagberg)

Швейцария унищожава 9 милиона ваксини Moderna заради изтекъл срок на годност

0
0
Фиброзни съсиреци, открити в трупове от Ричард Хиршман. (С любезното съдействие на Ричард Хиршман)

Необичайни съсиреци в телата на ваксинирани срещу COVID-19 предизвикват недоумение

0
0
Полицаи проверяват данните на шофьор на камион (Л) на контролно-пропускателен пункт в Нинбо, провинция Джъдзян, Китай, на 18 декември 2021 г. (снимка: STR/AFP чрез Getty Images)

ККП заплашва със смърт заразените с COVID-19, които влизат в Китай

0
0
Логото на Световната здравна организация в седалището на СЗО в Женева на 11 юни 2009 г. (Анджа Ниедрингхаус/AP Photo)

„Игрите“ на маймунска шарка могат да дадат на СЗО неограничена власт в случай на пандемия

0
0
Допълнителните бустери трябва да се дават четири месеца след последната доза (от PX Media/Shutterstock)

Д-р Джоузеф Меркола: Pfizer и FDA са знаели, че ваксината срещу COVID потиска естествения имунитет

0
0
Ваксинация на деца срещу COVID-19 в Ухан, Китай, (Getty Images)

Китай: Зачестяват случаите на левкемия при децата след ваксинация срещу COVID-19

0
0
Седалището на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в Атланта (Тами Чапъл/Ройтерс)

CDC премахна 70 хиляди от статистиката на починалите от COVID-19

0
0
Импровизирано интензивно отделение  в Торънс, Калифорния, 21.01.2021 г. (Марио  Тома/Getty Images)

Истината за смъртните случаи от COVID-19 излиза наяве

0
1
Следваща публикация
Френският президент Еманюел Макрон празнува победата си след изборите на 24 април 2022 г. на "Шам дьо Марс" (снимка: Людовик Марен/ AFP)

Поздравления за Макрон и от западния свят, и от Русия

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.