Getting your Trinity Audio player ready...
|
Няма начин да се предотврати продължаващият спад на икономиката, заявяват икономисти
Наскоро публикуваните официални данни от Националното статистическо бюро (НСБ) на китайския комунистически режим за месец май разкриха, че темпът на индустриален растеж в Китай се е забавил, а инвестициите в инфраструктура, производство и недвижими имоти са намалели повсеместно от януари до май.
С новите данни властите се опитаха да представят положителни перспективи пред икономиката и ги отдадоха на успеха на централното планиране.
След публикуването на доклада говорител на НСБ заяви, че като цяло китайската икономика „продължава да се възстановява и подобрява“ благодарение на подкрепящата политика на Китайската комунистическа партия (ККП), отпускането на инвестиции от бюджета на централното правителство и ускореното емитиране на специални облигации.
„Зомби икономика“
Икономисти обаче изтъкнаха, че данните показват, че китайската икономика, при силна държавна намеса, проявява характеристиките на „зомби икономика“.
Уанг Гуо-чен, асистент в Института за икономически изследвания в Тайван, заяви пред The Epoch Times, че понастоящем китайската икономика е „зомби икономика“, която се движи в положителна посока, само когато е подтикната от държавната власт.
Той обясни, че „зомби икономика“ е икономически термин, който обикновено се отнася до ситуация, при която нерентабилни или почти фалирали предприятия или икономически сектори са в състояние да поддържат дейността си благодарение на държавната подкрепа, ниските лихвени проценти и непрекъснатите заеми.
„Веднага щом средствата на правителството на ККП не постъпят, инвестициите ще намалеят, добавената стойност в промишлеността също ще спадне“, каза г-н Уан.
Официални данни
Според текущите данни растежът в три основни области на китайската икономика се е забавил. Националните инвестиции в строителство на недвижими имоти спадат с 10,1% на годишна база през май и намаляват с 0,3% спрямо предходните четири месеца. Същевременно инвестициите в инфраструктурата са намалели с 0,3% спрямо предходните четири месеца, но са се увеличили с 5,7% на годишна база, а инвестициите в производството са намалели с 0,1% спрямо предходните четири месеца, но са се увеличили с 9,6% на годишна база.
Официалните данни на ККП винаги са били поставяни под съмнение от външния свят за това, че представят прекалено положителна картина. През последните дни беше разкрито, че много от държавните предприятия на ККП са манипулирали финансовите си данни. Шестте големи държавни предприятия, които бяха разкрити за финансови измами през последните два месеца, са листвани на борсата, а завишените им приходи възлизат на повече от 16 млрд. юана (2,2 млрд. щатски долара). Според съобщения в китайските медии около 40 държавни предприятия са били глобени или предупредени тази година за отчитане на завишени приходи.
„Темповете на растеж на промишлеността и инвестициите определено са по-ниски от очакваните, тъй като промишлените инвестиции в Китай се движат главно от износа и вътрешното търсене“, заяви икономистът Дейви Джей Уън във връзка с новите данни.
„Напоследък износът на Китай за Европа и САЩ, които са основните пазари с висока печалба, изобщо не се е увеличил, а се е свил.“
Той прогнозира, че през втората половина на годината, при значително увеличените мита от страна на САЩ и Европейския съюз, „за китайската индустрия е невъзможно да увеличи инвестициите, за да противодейства на очакваното увеличение на митата.“
Хенри Ву, тайвански макроикономист, заяви: „Производството и инвестициите бяха по-лоши от очакваното… икономическите проблеми на Китай навлязоха в етапа на превръщането им в структурни проблеми.“
„Държавните предприятия напредват, а частният сектор отстъпва“
Новите данни сочат още, че печалбите на китайските промишлени предприятия са се увеличили с 4,3% на годишна база от януари до април.
„От гледна точка на държавния сектор това може да е добре, но от гледна точка на частната икономика може да е лошо“, посочи г-н Уън.
Икономистът изтъкна, че сред 500-те най-големи китайски предприятия през 2023 г. държавните предприятия ще представляват повече от половината – 51,2 %, „което никога не се е случвало в миналото“.
Що се отнася до дела на приходите, „държавните предприятия стават все по-силни и по-силни, като положителните печалби представляват 71%, а активите – 83%“, обясни той. „Като цяло държавата напредва, а частният сектор отстъпва.“
Въпреки това г-н Уън заяви, че цялостното икономическо положение на държавните предприятия също не е идеално и е продължение на трудната ситуация от миналата година.
„Според статистическите данни за 2023 г. нетната печалба на 500-те най-големи китайски предприятия е намаляла с 3,8%. Като цяло това означава, че бизнесът им е нараснал, но печалбите са намалели. 43 предприятия са претърпели загуби. Общо 258 предприятия отбелязаха спад в печалбите, а повече от половината от тях имаха значителен спад.“
Икономистът г-н У заяви, че според него настоящите мерки на ККП всъщност не дават приоритет на спасяването на икономиката, а са насочени към запазване на политическата стабилност на режима в случай на икономически срив.
„Тоест как да се справи с евентуални социални протести, съпротива и други подобни“, каза той.
Хуан Юн и И Ру допринесоха за настоящия материал.