Днес България отбелязва 112-тата годишнина от Одринската епопея. На 26-ти март 1913 г., след месеци обсада, българската армия под командването на генерал Георги Вазов превзема одринската крепост, смятана до този момент за едно от най-защитените места в Европа, заради трите си укрепителни линии. Особено героична е ролята на 23-ти пехотен Шипченски полк, който с неописуема храброст успява да пробие най-силната турска линия. В тяхна памет е построен Паметникът на опълченеца в градниката между улиците „Пиротска“ и „Опълченска“.
Но Денят на Тракия не е само възпоменание за военния триумф. Той е и ден за почит към хилядите българи от Източна и Западна Тракия, които след Междусъюзническата и Първата световна война са насилствено изселени. Българските тракийци, потомци на стари родове, заплащат с домовете и кръвта си цената на политическото поражение.
В София тяхната памет бе почетена с панахида в църквата „Свети Николай Нови Софийски“ на улица „Пиротска“. На нея присъстваха вицепрезидентката Илияна Йотова и заместник кметът на София Иван Василев, потомци на тракийските българи и граждани на София.
От 11 часа на паметника на загиналите при Одрин български опълченци се състоя тържествена церемония, организирана от Съюза на тракийските дружества в България с председател Красимир Премянов. В присъствието на гравдейския духов оркестър бяха на паметника поднесени цветя и венци.
„112 години след Одринската епопея скланяме глава за почит пред героизма на одринските опълченци и български воини, пред паметта на хилядите тракийци, част от които останаха в тракийските полета, а други намериха спасение в България. 26 март е ден на гордост и признателност, но и на мъка по неосъществения блян за обединение и свобода на всички българи“, каза в словото си Илияна Йотова. Тя изтъкна мъдростта на тракийците в девиза им „Прощаваме, но не забравяме“. Те предават на поколенията паметта, но имат силата да не мислят за отмъщение, а да градят живота си в свободна България.
В словото си вицепрезидентката поздрави Съюза на тракийските дружества в България за активната им дейност. „Вие призовавате за памет и единение, за връщане към българската история, от която векове наред черпим сили като народ. Така се противопоставяме на забравата, на пренаписването на историята, на рушенето на авторитети.“