Getting your Trinity Audio player ready...
|
Доставките от Китай са позволили на Русия „да създаде ракети, бомби и самолети“, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг
Съюзниците от НАТО отправиха остра критика към Китай в съвместно изявление от 10 юли, в което нарекоха комунистическия режим „решаващ фактор“ за войната на Русия срещу Украйна.
„Мисля, че посланието, изпратено от НАТО, от тази среща на върха, е много силно и много ясно, и ние ясно определяме отговорността на Китай, когато става въпрос за подпомагане на военната агресия на Русия срещу Украйна“, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
В съвместното комюнике, подписано от 32-те държави – членки на НАТО, ясно се посочва, че Китай вече се е превърнал във фокус на трансатлантическия алианс, който е създаден в рамките на усилията за противодействие на разпространението на комунистическата идеология на Съветския съюз.
„КНР се превърна в решаващ фактор за войната на Русия срещу Украйна чрез т.нар. партньорство „без ограничения“ и мащабната си подкрепа за руската отбранителна индустриална база. Това засилва заплахата, която Русия представлява за своите съседи и за евроатлантическата сигурност“, се казва в съвместната им декларация, подписана след срещата на върха във Вашингтон.
Лидерът на Китайската комунистическа партия (ККП) Си Дзинпин и руският президент Владимир Путин издигнаха връзките си до партньорство „без граници“ през февруари 2021 г., само няколко седмици преди Русия да нахлуе в Украйна. През 2023 г. двустранната търговия между двете страни нарасна до рекордните 240,1 млрд. долара, което е с 25% повече в сравнение с предходната година, според официалните митнически данни на Китай.
„Призоваваме КНР, като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН с особена отговорност за спазване на целите и принципите на Устава на ООН, да прекрати всякаква материална и политическа подкрепа за военните усилия на Русия“, се казва в декларацията.
„Това включва трансфер на материали и стоки с двойна употреба като оръжейни компоненти, оборудване и суровини, които служат като суровини за руския отбранителен сектор.“
Говорител на китайската мисия към Европейския съюз направи изявление, в което отхвърли декларацията като „изпълнена в стила на Студената война“, като заяви, че опасенията на НАТО относно Китай „са провокативни, с очевидни лъжи и клевети“.
Декларацията включваше и опасенията на държавите – членки на НАТО относно нарастването на ядрения арсенал на ККП, поведението ѝ по отношение на космоса и злонамереното поведение в киберпространството.
„Свидетели сме на устойчиви злонамерени кибернетични и хибридни дейности, включително дезинформация, произтичащи от КНР. Призоваваме КНР да спазва ангажимента си да действа отговорно в киберпространството“, се казва в декларацията.
Първа подобна реакция от страна на НАТО
По време на прес конференцията след срещата на върха на 10 юли Столтенберг заяви, че за първи път всички съюзни държави от НАТО заявяват толкова ясно позицията си към Китай в съгласуван документ.
„Китай предоставя оборудване с двойна употреба, микроелектроника и много други инструменти, които дават възможност на Русия да произвежда ракети, да произвежда бомби, да произвежда самолети, да произвежда оръжията, които Русия използва, за да атакува Украйна“, каза Столтенберг. „Фактът, че това вече е ясно заявено, съгласувано с всички съюзници от НАТО, е важно послание към Китай.“
През юни администрацията на Байдън обяви нови санкции срещу повече от 300 лица и фирми, базирани в множество държави, включително Китай, Обединените арабски емирства и Турция, обвинявайки ги, че подпомагат войната в Русия.
Една от санкционираните китайски структури е китайската държавна компания Poly Technologies Inc. (PTI). Според Държавния департамент на САЩ PTI „от февруари 2022 г. насам е доставила оборудване с двойна употреба и свързано с отбраната на многобройни посочени от САЩ субекти от руския отбранителен сектор“.
На обществения форум на НАТО на 10 юли Столтенберг заяви, че ако Китай продължи да подкрепя Русия, ККП няма да може да има „нормални отношения със съюзниците от НАТО“.
Столтенберг също така говори за необходимостта НАТО да се ангажира в тясно сътрудничество със своите индо-тихоокеански партньори Австралия, Япония, Нова Зеландия и Южна Корея, които са загрижени за агресивната позиция на ККП в близост до териториите им.
„Заплахите и предизвикателствата, които Китай отправя към нашата сигурност, са глобално предизвикателство“, каза той. „И войната в Украйна е може би най-очевидният пример, или както японският министър-председател каза няколко пъти: Това, което се случва в Украйна днес, утре може да се случи в Азия.“
На тазгодишната среща на върха на НАТО присъстват японският министър-председател Фумио Кишида, южнокорейският президент Юн Сук Йол, новозеландският министър-председател Кристофър Лъксън и австралийският заместник министър-председател и министър на отбраната Ричард Марлес.
Преди срещата на върха на НАТО Кишида заяви пред Ройтерс, че „сигурността на евроатлантическия и индо-тихоокеанския регион са неразделни“.
Милиони за износ с двойно предназначение
Държавният секретар Антъни Блинкен отдавна се изказва срещу приноса на Китай към руската отбранителна промишленост. През април той заяви, че Москва „трудно“ би могла да поддържа нападението си без китайска подкрепа.
На форума на НАТО Блинкен изрази в цифри китайската подкрепа за военните усилия на Русия.
„70% от металорежещите машини, които Русия внася, идват от Китай. 90% от микроелектрониката, която Русия внася, идва от Китай. И това ѝ позволява да поддържа агресията си срещу Украйна“, посочва Блинкен.
Китайският износ на металообработващи машини достигна 943,5 млн. щатски долара през 2023 г., което е повече от 361,8 млн. долара през 2022 г. и 165,1 млн. долара през 2021 г., според фондация „Джеймстаун“, позовавайки се на данни от официалните митническа информация на Китай.
Лука Игнац, помощник-директор на Трансатлантическата инициатива за сигурност на Атлантическия съвет, заяви, че е важно това, че НАТО е решила да подчертае „задълбочаващото се стратегическо партньорство“ между Русия и Китай.
„Това признание подчертава единството на Алианса и осъзнаването на развиващия се геополитически пейзаж“, посочва Игнац в изявление. „Като признава взаимно подсилващите се опити на Русия и КНР да подкопаят и преобразят основания на правила международен ред, НАТО полага важна основа за формулиране на стратегии за справяне и противодействие на тази разрастваща се връзка.
„Това изявление е сигнал за колективен ангажимент на държавите членки не само да наблюдават, но и да участват активно в определянето и прилагането на мерки за смекчаване на влиянието на това партньорство.“