• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 15 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Взаимоотношения

Путин и Си Дзинпин затвърдиха партньорството си и обещаха „нов световен ред“

отЕкип на The Epoch Times
18 май , 2024
Путин и Си Дзинпин затвърдиха партньорството си и обещаха „нов световен ред“

Владимир Путин на среща с китайския комунистически лидер Си Дзинпин, Пекин на 16 май 2024 г. (Mikhail Metzel/Pool/AFP via Getty Images)

Getting your Trinity Audio player ready...

Руският президент Владимир Путин се срещна с китайския комунистически лидер Си Дзинпин на 16 май, като затвърди партньорството им „без граници“ на фона на засилващия се натиск от страна на Съединените щати и Европейския съюз (ЕС).

Путин пристигна в Пекин сутринта на 16 май, започвайки двудневно държавно посещение по покана на лидера на Китайската комунистическа партия (ККП). Това е първото задгранично пътуване на Путин, от началото на новия му шестгодишен мандат като президент.

В началото на срещите Путин определи сътрудничеството си с Пекин като един от „основните стабилизиращи фактори на международната сцена“.

Русия и Китай работят заедно за създаването на това, което Путин определи като по-справедлив и „демократичен световен ред, който отразява многополюсните реалности“, се казва в изявление на Кремъл.

В замяна на това Си обеща да продължи да развива отношенията с Русия, която определи като „добър съсед, добър приятел, добър партньор“, според резюме на срещата, публикувано от китайското външно министерство.

В знак на близост пред натиска от страна на САЩ двамата автократични лидери направиха съвместно изявление, в което задълбочиха своето „всеобхватно стратегическо партньорство“ за „нова ера“, съобщи китайската държавна медия Синхуа.

Последната им среща в Пекин се състоя на фона на засилващата се загриженост на Вашингтон и Брюксел относно ролята на ККП в подпомагането на Русия за възстановяване на отбранителната ѝ индустриална база.

При посещението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в Китай през април той заяви пред репортери, че администрацията на Байдън е готова да предприеме съответните мерки, ако ККП продължава да подкрепя военните усилия на Русия, като например да изпраща машини, микроелектроника и друго оборудване, което има „материален ефект“ срещу Украйна.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази подобно послание по време на разговор с лидера на ККП и френския президент Еманюел Макрон по-рано този месец. Описвайки войната в Украйна като екзистенциална заплаха за Европа, Фон дер Лайен призова Пекин да ограничи доставките на материали, които имат гражданско и военно предназначение, за Москва.

На брифинг по-късно на 16 май Държавният департамент на САЩ предупреди, че ККП трябва да реши дали да продължи да подкрепя Русия, или да поддържа отношения със Запада.

Пекин иска и „вълкът да е сит и агнето – цяло… иска да има добри по-нататъшни, по-силни, задълбочени отношения с Европа и други страни, като същевременно продължава да подхранва най-голямата заплаха за европейската сигурност от много време насам“, заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ Ведант Пател.

„ККП няма да спре помощта си за Русия“

Според Чен Чин-мо, експерт по Русия и международни отношения в Тайванския университет Тамканг, Путин вероятно ще използва срещите със Си и висши служители на ККП, за да си осигури постоянна подкрепа от китайска страна.

Китай се превърна в ключов спасителен пояс за руската икономика по време на войната. Двустранната търговия между двете съседки достигна нов рекорд от 240,1 млрд. долара през 2023 г., което е с 25% повече спрямо предходната година, според митническите данни на Китай, публикувани през януари.

„Путин ще продължи да бъде зависим от ККП“, заяви Чен пред The Epoch Times преди срещата на 16 май. „Той се опасява, че Китай, изправен пред икономически срив, ще даде приоритет на отношенията си с Европа пред подкрепата за Русия.“ Въпреки това „ККП няма да спре помощта си за Русия“, допълни Чен, като отбеляза, че Си е защитавал силните икономически връзки на Китай с Русия като част от нормалната търговия.

От встъпването си в длъжност през 2012 г. Си Дзинпин се е срещал с Путин повече от 40 пъти. Си също избра Москва за първата си дестинация в чужбина след началото на рекордния си трети мандат през март 2023 г.

Външни наблюдатели твърдят, че отношенията между Китай и Русия са в полза на ККП. „Изглежда, че Китай е най-големият бенефициент от тази война в Европа“, казва на 14 май пред The Epoch Times Чун Чихун, експерт по европейска сигурност в Тайванския държавен институт за изследване на националната отбрана и сигурност.

„Китай се възползва от тази възможност и купува руския петрол, природен газ и свързаните с тях суровини на ниски цени, след което ги обработва и изнася.

„От друга страна, тъй като Русия е изправена пред санкции, наложени от САЩ и Европейския съюз, Китай се възползва от нейния пазар, като изнася голям брой продукти, произведени в Китай, за Русия.“

Като даде пример с пътническите автомобили, Чун заяви: „след като доставките от производителите от САЩ и ЕС бяха прекратени, китайските автомобили станаха единствената възможност за Русия“.

Русия се превърна в най-големия вносител на китайски автомобили, като според Китайската асоциация на автомобилните производители през първите 11 месеца на 2023 г. за Русия са изнесени над 840 000 китайски автомобила.

„Ясно е, че нелоялната търговска практика на Китай не се ограничава само до пазарите на САЩ и ЕС. Не по-различно е и с Русия“, заяви Чун. „Въпреки това Русия продължава да мълчи.“

Междувременно в четвъртък бившият президент на САЩ Доналд Тръмп изрази загриженост от срещата на Си Дзинпин и Владимир Путин в Китай, като заяви, че според него те се срещат, за да „нанесат вреда“. След като съдебните процедури по делото му в Ню Йорк приключиха за деня, президентът Тръмп предупреди за апетитите на Си да „завземе Тайван“.


ВИЖТЕ СЪЩО
falun gong russia 1
Русия: Репресии срещу духовната практика Фалун Гонг
id5643757 img 20240504 185448 334 natalia minenkova 1 1080x720 1
Руски съд задържа Фалун Гонг практикуваща заради духовните ѝ убеждения
srabski posledovateli na falun gong
Сръбски последователи на Фалун Гонг бяха задържани преди визитата на Си Дзинпин
signal 2024 05 10 123854 002
Си Дзинпин беше порицан за нелоялна търговия по време на посещението си в Европа
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0

Свързани Публикации

Контейнерният кораб Tampa Triumph преминава през шлюзовете Miraflores на Панамския канал в Панама Сити, Панама, на 20 септември 2023 г. Джъстин Съливан/Getty Images

Сделката за Панамския канал може да се окаже прелюдия към конфронтацията между САЩ и Китай

0
0
Еврокомисарят по търговски отношения Марош Шефчович от Словакия на изслушването си в ЕК на 4-ти ноември 2024 г. Снимка: Никлъс Тука/AFP чрез Getty Images

ЕС: Китай дискриминира европейските доставчици на медицинско оборудване

0
0
Най-големият кораб на китайската брегова охрана  5901 влиза в изключителната икономическа зона на Филипините в Южнокитайско море на 5-ти ануари 2025 г. Снимка: Бреговата охрана на Филипините чрез Ройтерс

Филипините наблюдават китайски „кораб чудовище“ в Южнокитайско море

0
0
Къде са позициите на Тръмп и Харис по отношение на политиките спрямо Китай

Какви са позициите на Тръмп и Харис по отношение на Китай

0
0
Членове на Сухопътните сили за самоотбрана на Япония (JGSDF) свалят японското национално знаме ранната вечер в лагера Мияко на JGSDF на остров Мияко, префектура Окинава, Япония, на 20 април 2022 г. (Снимка: Исей Като/Ройтерс)

Япония изрази сериозно безпокойство, след като китайски самолетоносач за първи път влезе в морската ѝ прилежаща зона

0
0
САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

0
0
САЩ тарифите могат да тласнат икономиката на Китай към депресия, твърдят експерти

Американските мита може да тласнат китайската икономика от рецесия в депресия

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Фестивал на светлините LUNAR 2025 (8 - 11 май), София (снимка: "Етюдите на София")

Магическият LUNAR фест завладя публиката в София

0
0
Тържествена света Литургия и молебен отслужи патриарх Даниил по повод изпълването на седемдесет и две години от възстановяването на Българската патриаршия. Снимки: Българска патриаршия

На 10-ти май 1953 г. българската църква отново е призната за патриаршеска

0
0
Следваща публикация
Полицай покрива медийна камера, за да попречи на журналистите да снимат пред новия Народен съд на район Пудун в Шанхай, където е насрочен процесът срещу китайската гражданска журналистка Джан Джан, 28 декември 2020 г. (Лео Рамирез /AFP via Getty Images)

Китай е водещ в класацията за лишаване на журналисти от свобода

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria