Поне 813 полицейски служители в провинцията Хубей (епицентърът на смъртоносната COVID-19 епидемия) са заразени с коронавирус. Сред тях са и вече оттеглили се от служба полицаи и техните семейства. Това сочи вътрешен правителствен документ от 21 февруари, в който са описани детайли за това как служителите в Хубей се опитват да се справят с кризата.
В списъка влизат 371 полицейски служители, 61 пенсионирани служители и 381 техни роднини. За 277 се подозира, че са преносители на вируса, а поне четирима души са починали.
Въпреки че е ограничена, тази информация дава представа за опасностите, с които се сблъскват полицейските служители.
Контрол върху мнението
Полицаите са на челна позиция в предоставянето на информация относно заразата. Тяхната задача е да влияят на общественото мнение, така че то да е в съответствие с позицията на режима. Те описват тази позиция с евфемизма „поддържане на социална стабилност“.
Заболелите допълнително затрудняват китайския режим в овладяването на вируса.
„Към 21 февруари около 120 000 полицейски служители са били настанени в болниците, създадени за лечение на коронавируса“ – това заяви полицейският началник Ли Дзиншън на пресконференция. Ли добави, че полицаите са ангажирани със задачата да охраняват докторите, обяснявайки че някои пациенти, в пристъп на ярост, са склонни да нападат лекарския персонал.
Документът всъщност разкрива,че отговорностите на полицаите далеч надхвърлят заявените от Ли.
В Хубей са мобилизирани приблизително 40 000 полицаи, които са изпратени в 244 специализирани болници, 678 клиники за треска и 1958 карантинни центрове. Те са арестували 84 човека във връзка с ограничаване на заразата, поставили са 39 души под домашно наблюдение, задържали са 1344 без провеждане на съдебен процес и са предложили форми на наказания за други 2525 души.
Оръжия и химикалки
Ухан (столицата на Хубей) набира полицейски персонал от други градове. Това показват сведения от доклади на китайски медии. Нюйоркският политически коментатор Цин Хан твърди, че тези действия означават, че или уханските полицейски служители са силно редуцирани заради вируса, или показват непреодолима необходимост от задържането на властта и стабилността.
Провинцията е наела повече от 1600 човека, които да следят и изтриват „неудобната“ информация за вируса в интернет. На 21 февруари от вътрешен документ стана ясно, че те са цензурирали и премахнали 3248 „неудобни“ и „вредни“ материали. Други 199 000 „положителни“ материали, описващи усилията на властите, са били публикувани на тяхно място. Същевременно полицията е установила 610 случая на разпространяване на „слухове“ и е порицала 601 души.
Документът подчертава важността от засилване на сигурността около правителствените служби и центровете за лечение на вируса, както и от засилване цензурата в интернет, за да се елиминират всички слухове и да се намерят решения на всички инциденти свързани със „стабилността“.
„Полицията държи пушки, а пушките и химикалките се допълват – каза Цин пред „Епок Таймс“. – Когато лъжите не вършат работа, (полицията) прибягва до насилие. Когато някой се опита да говори за истината, която е неудобна на властите, той ще бъде премахнат“.
Ли Уънлян, докторът от Ухан, който се опита да предупреди медицинските среди за опасността от вируса в края на декември 2019 г., бил издирен от полицията и обвинен в разпространяването на грешни твърдения. Той бил принуден да признае че „разпространява слухове“. Впоследствие д-р Уънлян се зарази с коронавирус от свой пациент и почина.
Двамата журналисти Чен Циушъ и Фан Бин също изчезват, след като публикуват видеоклипове, съдържащи факти за заразата в Ухан. Фан успява да заснеме видеоклип на микробус в местна болница, в който има 8 трупа. Когато полицията разбира за това, нахлува в апартамента му и конфискува записа. От тогава Фан Бин е в неизвестност.
Цин посочи, че подобни арести са чести.
„Китайската комунистическа партия няма да се извини за своите грешки… ако някой протестира и изрази различно мнение, тяхната първа реакция е да го арестуват.“
Той отбеляза също, че такива насилствени мерки могат да предизвикат обратна реакция. „Със задълбоването на проблемите нарастващото недоволство към Партията ще се става все по-силно“ – добави той.