Организацията Black Lives Matter (BLM) (бел.прев. „Животът на чернокожите има значение“) обвини „жестокото и антихуманно“ икономическо ембарго на американското правителство за протестите в Куба и похвали кубинския комунистически режим за неговата солидарност и предоставянето на политическо убежище на „чернокожи революционери“.
BLM e марксистка организация, пряко свързана със социалистически организации, като Liberation Road („Пътят на освобождението“) и дори с Китайката комунистическа партия (ККП) чрез съюзническата организация Asians for Black Lives („Азиатци за черните животи“). Един от основателите на BLM – Патрис Кулорс, открито обяви, че е „обучен марксист“ и не крие симпатиите си към един от най-големите комунистически диктатори в човешката история – Мао Дзедун. BLM взе активно участие в бунтовете в САЩ през лятото на 2020 г., които причиниха щети за милиарди долари и дори отнеха човешки животи.
BLM бе подложена на остра критика, след изявлението на организацията на 14 юли 2021 г. по повод избухналите в редица градове в Куба бунтове, по време на които демонстрантите призоваха за повече свободи и прекратяване на авторитарния режим на лидера Мигел Диас-Канел.
В изявление в своите социалните медии групата осъди ембаргото на САЩ от 1962 г. с обвинението, че е въведено с „изричното намерение“ да дестабилизира Куба и „да подкопае правото на кубинците да избират свое правителство“.
„Животът на чернокожите има значение“ осъжда нехуманното отношение на американското федерално правителство към кубинците и го призовава незабавно да отмени икономическото ембарго“, се казва в изявлението. „Тази жестока и нехуманна политика, създадена с изричното намерение да дестабилизира страната и да подкопае правото на кубинците да избират собствено правителство, е в основата на настоящата криза на Куба.“
Това е най-големият протест в контролираната от комунистите държава от десетилетия насам.
Държавният секретар нa САЩ Антъни Блинкен, отхвърляйки твърдението, че САЩ са виновни за размириците в Куба, заяви на 12 юли, че основният фактор, накарал хората да излязат по улиците, са лошото държавно управление и неуспехът на комунистическия режим да задоволи основните нужди на своите граждани.
Сенаторът Марко Рубио – републиканец от щата Флорида, бе сред политиците, които разкритикуваха твърдението на BLM.
„Изнудваческата организация, известна като Black Lives Matter, днес си взе почивка от доенето на милиони от корпорации и купуването на имения, за да сподели своята подкрепа към комунистическия режим в Куба“ – заяви флоридския сенатор в Twitter.
Кубинският лидер Мигел Диас-Канел призна в телевизионно обръщение на 14 юли, че несъстоятелността на правителството да се справи с недостига и други проблеми са изиграли роля за избухналите размирици, като същевременно призовава кубинците да не действат, подбудени от омраза.
Преди това изявление кубинският режим хвърляше вината за демонстрациите единствено върху социалните медии и американското правителство. Това е най-голямата вълна от недоволства в Куба от 25 години насам.
Изявлението на BLM – което беше публикувано по същото време, както и коментарът на Мигел Диас-Канел за бунта – беше бързо оспорено онлайн, включително от последователи на организацията, които я призоваха да свали поста.
Много разочароващо и неграмотно изявление“ – написа един потребител. Друг заяви, че виждането на BLM за ситуацията в Куба е „ужасно погрешно представяне на случващото се“.
В изявлението си BLM също така похвали комунистическия режим за неговата „исторически демонстрирана солидарност с потиснати народи от африкански произход“ и „защита на чернокожите революционери“ като Асата Шакур, известна също като ДжоАн Чезимард, бивш член на Черната освободителна армия, която избяга от затвора през 1979 г., докато излежаваше доживотна присъда за убийството в стил екзекуция на щатски полицай в Ню Джърси. Тя получи политическо убежище от бившия кубински лидер Фидел Кастро и е един от най-издирваните от ФБР терористи.
„Животът на чернокожите има значение“, които са известни с организирането на протести срещу полицейската жестокост в Съединените щати, не споменават нищо за призивите на кубинците за „свобода“ срещу потисническия режим и широко разпространените данни за полицейско насилие в Куба.
„Отвратително! Въпреки че кубинската диктатура убива и пребива протестиращи, (много от които черни), изявлението на BLM за Куба … осъжда САЩ, възхвалява режима на Кастро и не споменава за зверствата, извършени от диктатурата“, заяви Джанкарло Сопо, стратег по комуникациите и бивш служител във втората изборна кампания на президента Доналд Тръмп.