Д-р Патрик Мур разказва защо е напуснал „Грийнпийс“ и защо стремежът към нулев въглероден отпечатък е непостижима цел
Патрик Мур е само на 24 години, когато става съосновател на екологичната неправителствена организация „Грийнпийс“ в началото на 70-те години. Скоро той се превръща в основна движеща сила на редица влиятелни кампании на природозащитни групи, като например спиране на ядрените опити, защита на застрашените китове и предотвратяване на изхвърлянето на токсични отпадъци.
„Всичко започна през 1971 г. с първото пътуване за спиране на американските опити с водородна бомба в Аляска, което завърши с успех – разказва Мур пред The Epoch Times. – След това започнахме да разследваме ядрените опити на Франция в южната част на Тихия океан.“
През 1975 г. „Грийнпийс“ стартира кампанията „Спасете китовете“, последвана през 1976 г. от кампания за прекратяване на убиването на малки тюленчета заради кожата им, а по-късно през същото десетилетие – от кампания за прекратяване на изхвърлянето на токсични вещества в реките от фабриките в Европа.
Но щом „Грийнпийс“ придобива влияние, Мур забелязва, че компанията започва да се превзема от хора с лява политическа насоченост.
„Никой от първоначално създадената група не беше там, за да печели пари. Всички бяхме доброволци – спомня си той. – Но ултралевите превзеха моята организация, когато разбраха, че в нея има пари и власт.“
Мур си спомня, че по време на кампанията „Спасете китовете“ хората започват да даряват на „Грийнпийс“ пари в по-голям мащаб, което става причина групата да открие банкова сметка и да наеме офис.
„Така че с течение на времето до края на 70-те години „Грийнпийс“ се превърна в своеобразен бизнес – казва той. – Много скоро компанията се превърна в бизнес, в който набирането на средства започна да става все по-важно.“
Мур посочва, че когато през 1986 г. напуска организацията, след като е работил в нея в продължение на 15 години, „набирането на средства вече беше най-важният приоритет и се готвеше кампания, за която нямаше никаква научна обосновка“.
Той напуска „Грийнпийс“ поради „философски и политически“ причини, след като е заемал длъжностите директор, президент и международен директор.
„Грийнпийс“ започна със силна хуманитарна насоченост, както и с вяра в опазването на околната среда – уточнява той. – „Зеленото“ (от green) беше за околната среда, а „мирът“ (peace) – за това хората да не станат жертва на ядрена война, замърсяване и други катаклизми.“
С течение на времето „мирът“ постепенно изчезва и „Грийнпийс“, заедно с останалата част от екологичното движение, се насочва към убеждение, което разглежда „човешкия вид като враг на природата, враг на Земята“, казва Мур.
The Epoch Times поиска интервю от Greenpeace, но не получи отговор.
Набирането на средства преди науката
В средата на 80-те години на миналия век Мур, който има докторска степен по екология, споделя, че е единственият директор с научно образование в международния борд на „Грийнпийс“ и e единственият, който не е съгласен с кампанията, която останалите предлагат.
„Всички бяха съгласни, че следващата кампания на „Грийнпийс“ трябва да бъде „забрана на хлора в целия свят“… Те нарекоха хлора „дяволския елемент“ – казва той.
Мур си спомня, че е изтъкнал пред съвета ползите от хлора: че той е един от градивните елементи на Земята и е от изключително значение за общественото здраве. Добавен към „питейната вода, плувните басейни и спа центровете, е сложил край на инфекциозните заболявания, предавани по воден път, като холерата“.
Също така заявил, че хлорът е от решаващо значение за медицината, тъй като 25% от лекарствата съдържат хлор, а производството на 85% от тях в базирано на хлорната химия.
Въпреки това „Грийнпийс интернешънъл“ продължава да провежда кампанията, която според него цели „главно набирането на средства“. Тогава той решава, че е време да се оттегли.
Мур вярва, че именно оттук са започнали страховитите истории за предстоящи катастрофи и гибел. „Започва се от политиците и техните бюрократи, които финансират учените, на които може да се разчита да сътворят добра плашеща история.“
Необходимостта от въглероден диоксид
Що се отнася до изменението на климата, според Мур упоритите твърдения, че въглеродният диоксид е „нещо лошо“ и „унищожава света“ противоречат на констатациите на научната общност.
Понастоящем Мур е директор на Коалицията за CO2, създадена през 2015 г. с цел да информира за ползите от въглеродния диоксид. Организацията е публикувала документи, представящи научни данни, които оспорват твърдението, че емисиите на CO2 причиняват глобално затопляне.
Противно на това, което твърдят климатичните алармисти, Мур казва, че „въглеродният диоксид е в основата на целия живот на Земята“.
„Той прави океаните по-малко алкални и следователно подходящи за живот“, а „на сушата СО2 допринася за озеленяването на Земята и благоприятства въздействието на водата върху растенията“.
През април 2016 г. в статия, публикувана в Nature, финансирана частично от NASA, се установява, че повишаването на CO2 е от съществено значение за озеленяването на планетата.
„От една четвърт до половината от растителните площи на Земята са се раззеленили значително през последните 35 години, което се дължи основно на повишаването на нивата на въглероден диоксид в атмосферата“, се казва в публикация на сайта на NASA, посветена на проучването. „Проучванията сочат, че повишената концентрация на въглероден диоксид увеличава фотосинтезата, стимулирайки растежа на растенията“, пише още в нея
Въглеродната неутралност е “политическа цел“
Мур заявява, че стремежът на правителствата по света да постигнат нулев въглероден отпечатък е „чисто политически лозунг“.
„Не съм сигурен как биха могли да намалят емисиите на CO2, ако напълно не спрат да използват изкопаеми горива“, заявява той, повдигайки въпроса как транспортът, селското стопанство, минното дело и горското стопанство биха могли да функционират без тях.
„Смятам, че това е непостижима политическа цел за обществото. Също така вярвам, че това е цел, която ще донесе по-големи трудности, отколкото хората са преживявали след големите войни и епидемии от болести в миналото.“
Мур заявява, че сред западните фигури и общества, които прокарват страховитите прогнози за околната среда, са налице общи интереси.
„По този начиин медиите отразяват политиците, печелейки значително от сензацията, а след това активистите започват набирането на средства“, казва той.
Мур посочва, че Холивуд също играе голяма роля, тъй като както учените, така и известните личности се втурват да подкрепят природата от изменението на климата.
Вижте още: ESG е глобалистка измама, целяща да въведе глобално правителство
„Почти всички пари, които отиват при учените, които пишат тези неща, са публични средства, така че всичко трябва да бъде одобрено от политиците и бюрократите, работещи за тях“, казва той и добавя, че учените, които изказват различни теории, биват отхвърляни.
В последната си книга „Фалшиви невидими катастрофи и заплахи от гибел“ Мур разказва екологични катастрофи и апокалиптични заплахи създават страх. „Има толкова много пропаганда и толкова много лъжи, но страшните прогнози и теории имат нещо общо – всички те се основават на неща, които са невидими или толкова отдалечени, че обикновеният човек не може да види това, което тези хора виждат, и не може да провери това, което те казват.“
Учен ни го казва, човечеството е пари, страх и влияние. Да ни бъде днес. Да плашим, да са ни подвластни.