• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Конфликти

Талибаните превзеха цял Афганистан: каква е реакцията на световните лидери?

отЛилия Костова
16 август , 2021
Талибаните превзеха цял Афганистан: каква е реакцията на световните лидери?

Талибаните скоро ще обявят Ислямско емиратство Афганистан. Те вече получиха знаци за възможно сътрудничество от режимите в Китай, Русия и Иран (снимка: thenewsgate.in)

Афганистанският президент Ашраф Гани на 15 август избяга от страната, след като талибанските терористи обкръжиха Кабул, а малко по-късно влязоха и в президентския дворец.

Снимки от интернет показват талибани с калашници вътре в двореца. Един от тях в интервю за „Ал Джазира“ казва, че талибаните планират да обявят Ислямско емиратство Афганистан.

Абдула Абдула, председател на Висшия съвет за национално обединение е потвърдил, че Гани е напуснал страната, въпреки първоначалните си обещания да организира защитата на Кабул с остатъците от афганистанската армия. Във видео в социалните медии Абдула казва: „Бившият президент изостави Афганистан в тази трудна ситуация. Бог би трябвал да му поиска сметка за това.“ Няколко часа по-късно Гани излиза с изявление, че е напуснал с цел да избегне кръвопролития в шестмилионния Кабул. „Решението ми беше трудно, казва той. Посветил съм 20 години от живота си в служба на своята родина.“

В онлайн видеа се вижда как талибаните влизат в Кабул, приветствани от големи тълпи. На летището междувременно избухва пожар, съобщават от посолството на САЩ, и около 2500 американски войници, в сътрудничество с турски и други чуждестранни войници, са изпратени да охраняват излитащите евакуационни самолети. Според последна информация от Пентагона на 16 август вечерта по американските войници е открит огън, на който те са отвърнали. Убити са двама от нападателите, а един американски войник е ранен. Хаосът започва от неделя, като по непотвърдени данни в инициденти са загинали седем души. Има видеа, на които се вижда как двама пътници, хванали се за самолетите в движение, политат към смъртта си от няколкостотин метра височина.

Междувременно приятелски послания за талибаните дойдоха от режимите на Китай, Русия, Пакистан и Иран.

Говорител на китайското правителство заявява, че „Китай е готов да задълбочи приятелските си отношения с Афганистан“ и че „уважава желанието и избора на афганистанския народ“. Вестник South China Morning Post пише, че Пекин не планира изтегляне на персонала си в страната. Според изданието има сигнали, че посолството „е установило контакти с талибаните“.

С подобна позиция излиза и най-близкият на Афганистан съсед – Пакистан. Министър-председателят Имран Хан в речта си говори за „културен империализъм“ и че афганистанците са „счупили оковите на робството“. Пакистан, заедно със Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, признава афганистанското талибанско правителство и през 1996 г.

Руският посланик Дмитрий Жирнов пък стана първият официален чуждестранен служител, който се срещна с представител на талибаните. В интервю за държавната телевизия „Русия 24“ той казва, че представителят на талибаните е отишъл в посолството сам и без охрана. Той описва срещата като положителна и конструктивна и е доволен от получените уверения за сигурността на посолството. „Още от понеделник посолството е оградено от талибаните, които го пазят от атаки – казва той, – по улиците няма никакви знаци за етническо прочистване или някакво преследване“. Думите му, че е останал с „добри впечатления“ от първите дни на талибаните в Кабул шокират много руснаци, които знаят, че талибаните са забранена в Русия терористична организация. “Нещата в Кабул са много по-добре сега, отколкото при Ашраф Гани“, казва Жирнов.

Иранският президент Ебрахим Раиси нарича ситуацията в Афганистан „военен провал“ за САЩ и изразява увереност, че „оттеглянето на американските военни трябва да се превърне във възможност за възстановяване на живота, сигурността и дълготрайния мир в Афганистан“.

На другия полюс са лидерите на западния свят.

Секретарят на ООН Антонио Гутереш още на 15 август призова талибаните да се въздържат от ексцесии. Той изрази и своята загриженост за бъдещето на афганските жени и момичета, чиито права сега са под сериозна заплаха. Министърът на Великобритания Борис Джонсън категорично заяви, че Афганистан „не бива отново да се превръща в развъдник на терористи“ и призова целия западен свят да работи заедно, за да може това да не се случи. Джонсън отбелязва, че би било честно да се каже, че решението на Белия дом да оттегли войниците е ускорило нещата, но този развой на събитията всъщност е логичен и очакван завършек на ситуацията.

На 16 август германският канцлер Ангела Меркел казва пред репортери, че германското правителство трябва да евакуира около 10 000 души от Афганистан. Сред тях има афганистански преводачи, активисти за човешки права и адвокати. „Изправени сме пред трудни времена – заявява Меркел – трябва да се концентрираме върху спасителната мисия за нашите партньори.“

Австралийският премиер Скот Морисън също се концентрира основно върху евакуирането на афганистанци, които са помагали на австралийците при тяхната мисия в страната. „Засега сме евакуирали около 400 души и продължаваме с тези свои усилия.“

Канадският министър председател Джъстин Трюдо на 15 август също изразява огорчението си. „Следим ситуацията непрестанно – казва той. – Афганистанският народ се оказа в ситуация, която е шокираща за нас.“

Най-късно проговори президентът на САЩ Джо Байдън. След критика в Сената и от двете партии, на 16 август следобяд той признава, че колапсът на правителството в Афганистан се е случил по-бързо, отколкото той и администрацията му са предполагали. Той добавя също, че служители на Белия дом и на американското разузнаване следят ситуацията отблизо и че не съжалява за изтеглянето на американските войски. Той обвини военните и политически лидери на Афганистан, че са избягали от страната, допринасяйки по този начин за създаването на хаоса.

Байдън обвини отчасти и Тръмп за създалата се ситуация, защото е договорил с талибаните оттегляне към 1 май, с което неговата администрация е трябвало да се съобрази. По-рано Тръмп също критикува стратегията за изтегляне на сегашния президент: „Как може някой да си представи да изтегли военните ни, преди да е евакуирал цивилните и всички, които са били добри към нашата Родина и които имат пълното право да искат при нас убежище?“.

След пресконференцията Байдън не отговори на журналистически въпроси. От екипа му съобщиха, че той се връща към отпуската си в Кемп Дейвид, откъдето ще следи ситуацията в Афганистан.

В статията са използвани материали на Джак Филипс от англоезичния „Епок Таймс“.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Снимка на камери Hikvision в мол в Пекин, 24 май 2019 г. (Fred Dufour/AFP via Getty Images)

Изтекли записи повдигат въпроси за сигурността на китайските IP камери

0
0
Мехурчета газ от изтичането на "Северен поток 2" се виждат на повърхността на Балтийско море, близо Дания (Reuters)

Кой стои зад саботажа на „Северен поток“

0
0
Полски войници участват във военните учения на НАТО (Шон Галъп/Getty Images)

Полша: Новата опора на НАТО

0
0
Джордж Сорос на среща на Световната банка и Международния валутен фонд (Chip Somodevilla/Getty Images)

Връзките на Джордж Сорос с медийни организации му осигуряват международно влияние

0
0
Бившият президент Доналд Тръмп на ежегодната Консервативната конференция (CPAC) в  в Националния Харбър, щата Мисури, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Тръмп издава в книга лични писма от бележити личности, включително Ким Чен Ун, Опра Уинфри и Даяна

0
0
Земеделски производители прибират пшеницата на фона на руското нападение срещу Украйна в района на Донбас, Украйна, 13 юли 2022 г. REUTERS/Gleb Garanich

Как войната отрови плодородните почви на Украйна

0
0
Бежанци чакат за транспорт, след като са избягали от Украйна и са пристигнали на граничния пункт в Медика, Полша, 7 март 2022 г. (Markus Schreiber/AP Photo)

Близо 1 милион молби за убежище в ЕС през 2022 г.

0
0
45-ят президент Доналд Тръмп по време на годишната Конференция за консервативно политическо действие (CPAC) в Gaylord National Resort & Convention Center в National Harbor, щата Мериленд, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Доналд Тръмп на ежегодната Конференция на консерваторите: „Това е епична битка“

0
0
Захранващи тръби в петролните рафинерии Ruhr Oel на BP Gelsenkirchen GmbH в Гелзенкирхен, Германия, 8 март 2022 г. (Ina Fassbender/AFP via Getty Images)

Европа е похарчила 800 милиарда евро за борба с енергийната криза

0
0
(Снимка "Приятен ден"/Shutterstock)

Правителството на САЩ следи неваксинираните

0
0
Ракетна установка БМ-21 "Град" обстрелва руски позиции

Китай подпомага войната на Русия в Украйна, според проучвания

0
0
Руският президент Владимир Путин се среща с директора на Службата на Централната комисия по външни работи на Китай Уан И в Кремъл в Москва на 22 февруари 2023 г. (Anton Novoderezhkin/Sputnik/AFP via Getty Images)

Китай и Русия задълбочават стратегическото си и военно партньорство

0
0
Следваща публикация
Снимка: Unsplash.com

Вълна от заразени с COVID-19 сред ваксинираните общности

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.