• За нас
  • Пишете ни!
събота, 17 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

ЕС планира да наложи мита на електрическите автомобили от Китай

отТери Ву
6 юни , 2024
ЕС планира да наложи мита на електрическите автомобили от Китай

Хора разглеждат автомобил Seagull на китайския производител на електрически автомобили BYD Auto на Международното автомобилно изложение в Банкок, 27 март 2024 г. (Lillian Suwanrumpha/AFP via Getty Images)

Getting your Trinity Audio player ready...

Очаква се през юни Европейският съюз да обяви мита за внос на китайските електромобили на фона на намаляване доверието в отношенията между ЕС и Китай

В резултат на разследването относно субсидиите за китайските електромобили, което Европейската комисия започна през октомври миналата година, Европейският съюз планира да приеме тарифа за облагане с мита за внос на електрически превозни средства, произведени в Китай.

Разследването има за цел да установи дали китайските електрически коли, износ за пазара на ЕС, са получили прекомерни субсидии, което води до нелоялни търговски практики.

Докато ЕС все още проучва въпроса, Съединените щати вече са стигнали до това заключение и в средата на май увеличиха митата си за китайските електрически превозни средства от 25 % на 100 %, считано от 1 август. Други китайски продукти, включително стомана, алуминий, соларни панели и важни медицински консумативи, също отбелязаха повишение на митата за внос.

„Китай усилено субсидира всички тези продукти, като принуждава китайските компании да произвеждат много повече, отколкото останалата част от света може да поеме, а след това прави дъмпинг на излишните продукти на пазара на несправедливо ниски цени, изкарвайки други производители по света от бизнеса“, заяви президентът Джо Байдън преди подписването на заповедта на 14 май.

Ходът на САЩ е до голяма степен превантивен, тъй като електрическите превозни средства, произведени в Китай, все още са рядкост на американския пазар. Въпреки това те вече са се наложили в Европа.

Според Rhodium Group, изследователска фирма с фокус върху китайската икономика, произведените в Китай електромобили са заемали около 20% от европейския пазар през миналата година. В нейния доклад се посочва и целта на BYD – водещия китайски производител на електромобили – да увеличи своя дял на европейския пазар на електромобили до 10%, или 920 000 коли, до 2030 г.

Според Европейската комисия китайските електромобили са с 20% по-евтини от европейските модели. BYD, който е и най-големият китайски производител на телевизори, планира да представи своя изгоден електрически хечбек автомобил Seagull в Европа през 2025 г. на цена под 20 000 евро.

Свързано Видео: Китайски електромобили се възпламеняват спонтанно

Яо-Юан Йех, професор по международни изследвания в University of St. Thomas в Хюстън, очаква Европейската комисия да открие доказателства за прекомерни китайски субсидии за електромобили и да наложи вносни мита или квота за внос на китайските електромобили.

Според него размерът на митото, което Европа ще наложи на китайските електромобили, вероятно ще бъде по-нисък от американската тарифа, тъй като икономиките, основани на износа, като тази на Германия, са по-уязвими от ответните мерки на Китай.

Той смята, че потенциалната митническа тарифа на ЕС може да достигне размер на митото до 80% от стойността на облагаемата стока, докато Rhodium Group изчислява, че тя трябва да бъде между 45 и 55%, за да се създадат равни условия за китайските и европейските електромобили.

„Единен фронт“

Световните лидери признаха, че трябва да работят заедно, за да се справят с износа на Китай на електромобили в излишък.

По време на срещата на финансовите министри от Г-7 в края на май финансовият министър на САЩ Джанет Йелън призова за съвместен отговор на Г-7 срещу свръхкапацитета на китайската промишленост по „стратегически и единен начин“.

Френският министър на финансите Льо Мер също призова за „единен фронт“ срещу нелоялните търговски практики на Китай, но предупреди да се „избягва всякакъв вид търговска война“. Германският министър на финансите Кристиан Линднер сподели подобна загриженост, като добави, че „търговските войни са само губещи, те не могат да бъдат спечелени“.

Италианският министър на промишлеността Адолфо изрази подкрепата си за това Европа да следва тарифната политика на Съединените щати, по време на бизнес конференция на 25 май. Обединеното кралство обмисля подобно антисубсидийно разследване на Китай.

Намаляване на доверието между ЕС и Китай

Въпросът за митата за китайски електромобили идва в момент, когато отношенията между ЕС и Китай навлязоха в различна фаза. Политиката на Съюза, публикувана през 2019 г., означава промяна в разглеждането на Китай като „икономически конкурент и системен съперник“. Преди това Европейският съюз се беше обединил около поддържане на икономически ангажимент с Китай и разглеждаше комунистическата държава като стратегически партньор в продължение на повече от десетилетие.

През септември миналата година председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви в речта си за Състоянието на Съюза, че „световният пазар е залят от по-евтини електрически превозни средства“ с изкуствено занижени цени поради „огромни държавни субсидии“ . Изказването бе направено преди ЕС да започне антисубсидийното разследване на китайските електрически превозни средства.

В противовес на стъпката на ЕС през май Китай започна антидъмпингово разследване на кополимерен формалдехид, внасян от САЩ и ЕС, а през януари – проверка на френски брендита. На 25 май държавните медии съобщиха също, че Китай планира дъмпингова проверка на свинско месо от ЕС.

china electric vehicles
Електрически автомобили за износ, които чакат да бъдат натоварени на кораб в Китай, 10/1/ 2024 г. (STR/AFP via Getty Images)

Според професор Яо-Юан Йех, въпреки разследванията от двете страни, отношенията между Китай и ЕС все още не са достигнали точката на пълно противопоставяне.

„Мисля, че отношенията между двете страни са в патова ситуация. Въпреки че няма да се подобрят, няма да се влошат напълно в две крайности в търговията и инвестициите“, посочи той пред The Epoch Times. Експертът добави, че „Съединените щати привличат ЕС да се противопостави на Китай, но Европа все още гледа на Русия като на най-голямата заплаха“.

Янка Оертел, ръководител на Азиатската програма в Европейския съвет за външна политика, пише в  коментара си от януари, че „въпросът за доверието се е превърнал в ключова характеристика за отношенията между Китай и Европа“.

В изявлението си тя заявява, че държавите-членки на ЕС трябва да си припомнят опита си да изключат китайските доставчици от въвеждането на 5G през 2019 и 2020 г: „В крайна сметка европейските ръководители стигнаха до заключението, че доверието – или липсата на такова в китайското предложение – трябва да бъде определящ фактор.“

Тя предупреди, че рискът за сигурността, свързан с китайските електромобили, ще бъде по-труден за преодоляване, отколкото телекомуникационното оборудване в мрежата 5G.

„Смартфони на колела“

Увеличаващият се брой китайски електромобили ще застраши транспортната инфраструктура по начин, подобен на този, по който Huawei застраши телекомуникационните мрежи на Европа, заяви пред The Epoch Times Меган Ху, бивш анализатор в областта на отбраната и настоящ съветник по изследванията и политиката на организацията Hong Kong Watch.

През февруари, наричайки електрическите превозни средства „свързани [в мрежата]“ и „смартфони на колела“, президентът Байдън поиска от Министерството на търговията на САЩ да проучи дали китайските превозни средства представляват риск за данните или инфраструктурата на САЩ.

Парламентът на Обединеното кралство проучва подобен въпрос. „Китайските свързани електрически превозни средства, които заливат страната, могат да бъдат най-ефективният троянски кон, с който Китай разполага, за да въздейства върху Обединеното кралство“, пише през януари Институтът на автомобилната индустрия – група за защита на интересите на работещите в автомобилната индустрия, в становище до Съвместния комитет по стратегията за национална сигурност на Обединеното кралство.

Съгласно китайския закон за контрашпионаж, BYD или друга китайска компания за електрически превозни средства трябва законно да предаде данните на чуждестранните си потребители, ако властите поискат това.

Професор Яо-Юан Йех е съгласен, че китайските електромобили потенциално могат да се превърнат в още едно средство за комунистически Китай да събира информация в европейските страни и предупреди: „Засега не съм видял ЕС да има решение на този проблем“.

ВИЖТЕ СЪЩО
id5590890 bydgettyimages 1915751404 1080x720 1
Китайската индустрия за електрически автомобили
signal 2024 05 10 123854 002
Си Дзинпин беше порицан за нелоялна търговия по време на посещението си в Европа
musk visits china
Илон Мъск приключи посещението си в Китай, Tesla премина китайските изисквания за сигурност
id942228 moon surface gettyimages 79736033 900x506 1
NASA: Китай се опитва да превземе Луната за наблюдение и военни цели
temu 700x420 1
Робски труд – тайната на евтините стоки от Temu?
id5578220 gettyimages 76499178 1080x720 1
Китайските фалшиви стоки представляват глобален риск за здравето
Споделете тази статия
Tags: Препоръчани

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

0
0
Джордже Симион, председател на партия AUR (Алианс за обединение на румънците), върви пред бившия полски премиер Матеуш Моравйецки (вдясно) в Букурещ на 14-ти март 2025 г. Снимка: Вадим Гирда/AP

В навечерието на Гергьовден – победителят в първия тур на президентските избори в Румъния се казва Джордже Симион

0
0
Иберийско затъмнение повдига опасения относно електрически мрежи с преобладаващи възобновяеми източници

Иберийското затъмнение повдига опасения относно електроенергийните мрежи с преобладаващ дял на възобновяеми източници

0
0
Ник Тенкони оглавява протест срещу потоците нелегални емигранти в Англия в Манчестър на 22-ри февруари 2025 г. Снимка: Дейли Мейл

Ник Тенкони, лидер на UKIP: Когато държавата има здрава културна основа, икономиката се справя добре по естествен път (част II)

0
0
Германският президент заявява, че Берлин ще засили военната си роля в НАТО

Германският президент заяви, че Берлин ще засили военната си роля в НАТО

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Следваща публикация
darenie

Дарява ли българинът?

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria