Пекин е издавал насоки за това как да се изследва ККП вируса и е знаел за потенциала му да се предава от човек на човек седмици преди да информира обществеността за това. Това разкриха поредица китайски правителствени документи, съдържащи насоки за биобезопасност в лаборатории за научни изследвания.
Първите случаи на ККП вирусът, известен като новия коронавирус, се появиха в централния китайски град Ухан в края на 2019 г. и заразата бързо се разпространи в цялата страна.
В началото на януари китайските власти първоначално дават инструкции на компанията за геномика да спре изследването на вируса. Те също така забавят да уведомят обществеността, че са изследвали целия геном на вируса, според доклади в медиите.
Освен това властите омаловажават риска от разпространение на вируса – до 20 януари, когато най-добрият респираторен експерт в Китай, Джун Наншан, публично обявява, че вирусът може да се предава от човек на човек.
Нови вътрешни документи, предоставени на „Епок Таймс“, разкриват в по-голяма степен прикриването на информация от страна на Китай: правителствени служители са знаели за опасностите от вируса седмици преди 20 януари и са забранили на лабораториите да разкриват каквито и да е изследвания на вируса.
„Внезапно избухване на голяма епидемия“
На 3 януари Китайската национална здравна комисия издава документ към всички регионални здравни комисии и лаборатории с най-високо ниво на биологична безопасност, „които могат да работят с патогенни микроорганизми, които се предават от човек на човек“. Документът е маркиран с надпис „секретно“.
Той задава насоки за засилване на контрола върху биологичните проби и изследователската дейност с цел „предотвратяване и ограничаване при внезапно избухване на голяма епидемия“. Болестта обаче не е посочена в документа.
Документът е издаден само няколко дни след като властите в Ухан публично оповестяват избухването на епидемията от ККП вируса на 31 декември.
В него се уточнява, че споменатите биологични проби включват кръвни проби, белодробни течности, урина и изпражнения от пациенти.
На агенции под надзора на здравните комисии на провинциално равнище е „забранено да предоставят биологични проби, патогени и култивирани проби на други институти или лица“.
Освен това документът забранява на агенции и отделни лица да публикуват без одобрение научни трудове или информация за своите изследвания, докато в страната върлува заразна болест.
В друг секретен документ за лабораторна биобезопасност, издаден на 14 януари, здравната комисия на окръг Чанпин в столицата Пекин посочва, че предава насоки от общинската комисия по здравеопазване в Пекин във връзка с „предотвратяване и ограничаване при внезапно избухване на голяма епидемия.“
Пекинската комисия изисква от градските лаборатории за патогенна микробиология да си направят самооценка на 15 и 16 януари, преди здравните служители да започнат случайни проверки на тези съоръжения между 17 и 20 януари. Това включва лабораториите в здравни институти, институти за борба с болести, институти за тестване от трети страни, правителствени митнически служби и компании, които изучават патогенни микроорганизми.
Предупреждения относно вируса
По това време властите в Ухан поддържат твърдението, че рискът от предаване на KKП вируса от човек на човек е малък.
Китайската национална здравна комисия публикува „Насоки за лабораторна биобезопасност, свързани с новия коронавирус“ – вътрешно известие, адресирано до регионалните здравни комисии и центрове за превенция и контрол на заболяванията.
Документът от 16 януари е класифициран като „секретен“ и „само за вътрешна употреба; да не се разпространява в Интернет.“
В него се посочва, че китайски високопоставени здравни служители са били наясно, че ККП вирусът е високорисков. Например лаборанти са били инструктирани да използват защитно оборудване в съответствие с 3-то ниво на биобезопасност при работа с некултивирани проби (съдържащи само микроорганизма, за разлика от култивираните, където патогенът е поставен в подходяща за размножаването му лабораторна среда). Лабораториите, изучаващи опасни патогени, имат общо четири нива на биобезопасност, като четвъртото е най-високо.
Освен това персоналът трябва да бъде обучен и оборудван със защитна екипировка, за да работи с отпадъците от тези лаборатории.
В указанията се посочва, че определени научни манипулации при изучаването на ККП вируса, като „отделяне, култивиране, титруване, пречистване и получаване на нуклеинови киселини“, трябва да се извършват в лаборатории с 3-то ниво на биобезопасност.
Тези указания са оповестени на 23 януари, три дни след публичното изявление на Джун.
На 16 януари „Епок Таймс“ получи вътрешен документ, издаден от болничните власти на Пекин. В него те цитират горепосочените насоки и заявяват, че до 21 януари ще извършат проверка на 22 местни болници, за да подсигурят биологичната безопасност в лабораториите.
Тези документи – заедно с други, уповестени от „Епок Таймс“ на 30 април – изобличават опита на Пекин да скрие, че вирусът може да се предава от човек на човек. На 15 януари здравните власти издават документ с инструкции за местните болници и клиники как да реагират на нова форма на пневмония, разпространяваща се сред пациентите.
Неотдавна „Асошиейтед прес“ направи подобни разкрития – че Пекин е знаел за преносимостта на вируса, преди да го признае на 20 януари. Репортажът им също бе основан на вътрешни документи от китайския режим.