Пълно мазе, сита зима!
Зимнината е неизменна част от българската култура и именно сега е сезонът за приготвянето ѝ. Една от типичните за нея храни е именно домашната лютеница – любима на малки и големи. Намазана на филия, сложена като разядка или в бобена салата, едромляна или на пюре, лютеницата си отрежда място на трапезата в есенно-зимния период още от 30-те години на ХХ век.
Любопитен факт е, че оригиналната рецепта за традиционна лютеница е включвала предимно чушки и домати, като патладжанът се присъединява като съставка по-късно.
Точно сега свежи продукти на достъпни цени можем да намерим на борсите. Предимството е, че цените там са целогодишно по-ниски от тези в обикновените магазини. Информация за актуални цени може да потърсите в интернет. Ако пък не се намирате в близост до борса, винаги можете да сформирате дружина, да споделите пътните разходи и да се сдобиете със свежи зеленчуци – ще си заслужава!
Освен че е много вкусна, червена разядка е изпълнена с антиоксиданти като витамин C, витамин А, витамин Е, бетакаротин и още други. Полезна е за очите и засилва имунитета.
В процеса по приготвянето на лютеницата могат да се включат и по-малките членове на семейството, като това ще спомогне за съхраняване на рецептата за следващите поколения и ще сплоти семейството. Полезно е да имаме предвид, че можем да използваме нощната тарифа за тока, за да спестим средства. Подходящо място за съхранение на крайния продукт е хладно място, без пряка слънчева светлина.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ :
- Червени чушки – 10кг (остават 5 кг. след изпичане)
- Домати – 1 кг ( получава се 250 гр. пюре )
- Олио – 300 – 400 мл.
- Захар – 200 – 240 гр.
- Сол – 10 – 15 гр.
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ НА БАБИНА ЛЮТЕНИЦА:
Чушките се измиват и изпичат. Слагат се в тенджера, поръсват се с малко сол и се похлупват, за да се задушат (така процесът на белене се улеснява). Обелват се и се почистват от семето. Накълцват се на ситно с нож или по желание се мелят. Доматите се почистват и могат да се смелят или настържат на ренде. Слагат се в тенджера и се варят докато се изпари водата и остане гъсто пюре.
В голям съд се загрява олио, където се слагат смлените или нарязани чушки на умерен огън за 3-4 минути. Към чушките добавяме доматите. Всичко се готви за около 15-20 минути на тих огън като се бърка, за да не загори, до сгъстяване на сместа. Добавяме захарта и солта и разбъркваме за още няколко минути. Ако се налага добавяме още захар или сол (според вкуса).
Бурканите за съхранение на лютеницата се измиват с гореща вода, а капачките се попарват за няколко минути. Бурканите се пълнят със сместа и се затварят добре. Слагат се в тенджера със студена вода до завиране. Така лютеницата се стерилизира за 30 минути. Бурканите се изваждат и обръщат с капачките надолу. Оставят се да изстинат и се прибират на хладно. Количеството лютеница, което ще получите за тази рецепта, е между 2,8 кг – 3,2 кг.
Не се ли добавя черен пипер?
Здравей, Мариана, има най-различни рецепти за лютеница. В някой от тях се слага черен пипер, чесън или люта чушка. Това е рецепта за традиционна лютеница с възможно най-малко поправки.