Getting your Trinity Audio player ready...
|
Непознатите компоненти осигуряват допълнителни, нерегистрирани комуникационни канали, които могат да позволят дистанционно заобикаляне на защитните стени
Американски енергийни служители преоценяват риска от произведени в Китай устройства, които играят критична роля в инфраструктурата за възобновяема енергия. Това стана, след като в някои от тях са били открити незнайни комуникационни компоненти. Информацията е дошла от двама души, запознати с инцидента, съобщава агенция „Ройтерс“.
Електрическите инвертори, които се произвеждат предимно в Китай, се използват по целия свят за свързване на соларни панели и вятърни турбини към електрическите мрежи. Те се намират също и в батерии, термопомпи и зарядни устройства за електрически автомобили.
Въпреки че инверторите са проектирани да позволяват отдалечен достъп за актуализации и поддръжка, компаниите за комунални услуги, които ги използват, обикновено инсталират защитни стени, за да предотвратят пряката комуникация обратно към Китай.
Американските експерти, които са инспектирали за проблеми със сигурността оборудване, свързано с електрическите мрежи, са открили непознати комуникационни устройства, които не са описани в продуктовата документация на някои китайски соларни инвертори.
През последните девет месеца нерегистрирани комуникационни устройства, включително клетъчни радиомодули, са открити и в някои батерии от множество китайски доставчици, разкрива един от експертите.
Агенция „Ройтерс“ не е успяла да уточни колко соларни инвертори и батерии са били проверени.
Непознатите компоненти осигуряват допълнителни, нерегламентирани комуникационни канали, които биха могли да позволят дистанционно заобикаляне на защитните стени, с потенциално катастрофални последици.
Двамата експерти не са позволили да бъдат назовани, защото нямат разрешение да говорят с медиите.
„Знаем, че Китай вярва, че има полза да изложи на риск от унищожаване или разрушаване поне някои елементи от нашата основна инфраструктура“, коментира Майк Роджърс, бивш директор на Националната агенция за сигурност на САЩ. „Мисля, че китайците отчасти се надяват, че широкото използване на инвертори ограничава възможностите на Запада да се справи с проблема на сигурността.“
Използването на непознатите комуникационни устройства за заобикаляне на защитните стени и дистанционно изключване на инверторите или промяна на техните настройки би могло да дестабилизира електрическите мрежи, да повреди енергийната инфраструктура и да предизвика широкомащабни прекъсвания на електрозахранването, твърдят специалисти.
„Това ефективно означава, че има вграден начин за физическо унищожаване на електрическата мрежа“, опасява се един от информаторите.
Неназованите експерти не са посочили китайските производители на инвертори и батерии с допълнителни комуникационни устройства, нито бройката на откритите нерегистрирани устройства.
До момента не е имало сигнали за такива устройства.
Американското правителство не е признало публично откритията.
От Министерството на енергетиката на САЩ заявиха, че рискът свързан с нововъзникващите технологии се оценява непрекъснато и че има значителни предизвикателства с производителите, разкриващи и документиращи функционалностите.
„Въпреки че тази функционалност може да няма злонамерени цели, от решаващо значение е купувачите да имат пълно разбиране за възможностите на получените продукти“, посочи говорител на министерството.
Надеждно оборудване
С нарастването на напрежението между САЩ и Китай, Съединените щати и други държави преоценяват ролята на Китай в стратегическата инфраструктура поради опасения относно потенциални уязвимости на сигурността.
„Заплахата, пред която сме изправени от Китайската комунистическа партия (ККП), е реална и нараства. Независимо дали става дума за хакерски атаки в телекомуникациите или дистанционен достъп до соларни и батерийни инвертори, ККП не спира пред нищо, за да атакува нашата чувствителна инфраструктура и компоненти“, заяви конгресменът Огъст Флугер (републиканец от Тексас), член на Комисията по вътрешна сигурност.
„Крайно време е да удвоим усилията си, за да покажем на Китай, че няма повече да позволяваме да ни излагат на риск .“
През февруари двама американски сенатори представиха „Закон за отделяне от зависимостта от чуждестранни вражески батерии“, който забранява от октомври 2027 г. на Министерството на вътрешната сигурност да купува батерии от някои китайски контрагенти, поради съображения за националната сигурност.
Законопроектът беше отнесен до Комисията по вътрешна сигурност и правителствени дела на Сената на 11 март, но все още не е приет.
Той има за цел да предотврати Министерството на вътрешната сигурност да закупува батерии от шест китайски компании, за които Вашингтон твърди, че са тясно свързани с ККП: Contemporary Amperex Technology Co. (CATL), BYD Co., Envision Energy, EVE Energy Co., Hithium Energy Storage Technology Co. и Gotion High-Tech Co.
Нито една от компаниите не отговорила на поканата за коментар.
Според запознатите с темата, компаниите за комунални услуги се подготвят за подобни забрани спрямо китайските производители на инвертори.
Някои от тях се опитват да сведат до минимум използването на китайски инвертори, като се снабдяват с оборудване от други страни.
Говорителят на американското Министерство на енергетиката посочи, че с навлизането на повече местно производство, Министерството на енергетиката работи с цялото федерално правителство за увеличаване на американските вериги за доставки, предоставяйки допълнителни възможности за интегриране на надеждно оборудване в електроенергийната мрежа.
„Катастрофални последици“
Huawei е най-големият доставчик на инвертори. Компанията осигури 29% от доставките в световен мащаб през 2022 г., следвана от китайските конкуренти Sungrow и Ginlong Solis, по данни на консултантската фирма Wood Mackenzie.
Германският соларен разработчик 1Komma5 предупреди, че избягва инверторите на Huawei заради асоциирането на марката с рискове за сигурността.
„Преди десет години, ако изключехте китайските инвертори, това нямаше да причини драматични последици за европейските мрежи, но сега критичната маса е много по-голяма“, посочи главният изпълнителен директор на 1Komma5 Филип Шрьодер.
„Доминацията на Китай се превръща в по-голям проблем поради нарастващия капацитет на възобновяемите енергийни източници в западните мрежи и увеличената вероятност от продължителна и сериозна конфронтация между Китай и Запада.“
САЩ ограничиха от 2019 г. достъпа на Huawei до американските технологии, обвинявайки компанията в дейности, противоречащи на националната сигурност, въпреки че Huawei отрече това.
Китайските компании са длъжни по закон да сътрудничат с разузнавателните агенции на Китай, което дава на правителството потенциален контрол върху произведените в страната инвертори, свързани с чужди мрежи.
Въпреки че Huawei реши да напусне американския пазар на инвертори същата година, когато неговото 5G телекомуникационно оборудване беше забранено – компанията остава доминиращ доставчик в други държави.
От Huawei са отказали коментар.
Дистанционният контрол върху само три до четири гигавата енергия в Европа би могъл да причини широкомащабни смущения в електроснабдяването, твърдят експерти.
Европейският съвет за соларно производство изчислява, че над 200 GW от европейския капацитет за слънчева енергия е свързан с инвертори, произведени в Китай – еквивалент на повече от 200 ядрени електроцентрали.
В края на миналата година в Европа има 338 GW инсталирана слънчева енергия, според браншовата асоциация SolarPower Europe.
„Ако контролирате дистанционно достатъчно голям брой домашни соларни инвертори и изведнъж направите нещо злонамерено, това би могло да има катастрофални последици за мрежата за продължителен период от време“, предупреждава Ури Садот, директор на програмата за кибер сигурност в израелския производител на инвертори SolarEdge.
Стратегически зависимости
Други страни като Литва и Естония са наясно със заплахите за енергийната сигурност. През ноември литовското правителство прие закон, блокиращ дистанционния китайски достъп до соларни, вятърни и батерийни инсталации над 100 kWh – по подразбиране ограничавайки използването на китайски инвертори.
Генералният директор на естонската Служба за външно разузнаване, Кауто Росин, заяви, че страната може да бъде изложена на риск от изнудване от Китай ако не забрани китайските технологии в решаващи части на икономиката, като например соларните инвертори.
Във Великобритания, правителственият преглед на китайските технологии за възобновяема енергия в енергийната система – който трябва да бъде завършен в следващите месеци – включва и проучване на инверторите, по информация на запознат с въпроса източник.
През ноември 2024 г. соларни инвертори в САЩ и другаде бяха деактивирани от Китай, което засилва риска от чуждо влияние върху местните електрически доставки и предизвиква опасения сред правителствените служители.
Енергийният сектор изостава от други индустрии като телекомуникациите и полупроводниците, където в Европа и САЩ са въведени регулации за намаляване доминацията на Китай.
Според анализаторите по сигурността, това е така, защото решенията дали да се осигури енергийната инфраструктура се диктуват предимно от размера на всяка инсталация.
Според тях домашните соларни системи или системите за съхранение на батерии са под нивото, където обикновено се активират изискванията за сигурност, въпреки че сега те допринасят за значителен дял от електроенергията в много западни мрежи.
От НАТО – 32-членния отбранителен съюз – предупреждават, че се засилват усилията на Китай да контролира критичната инфраструктура в страните от съюза.
„Трябва да идентифицираме стратегическите зависимости и да предприемем стъпки за намаляването им“, призова официален представител на НАТО.