На 1 юли Американската Камара на представителите единодушно прие проектозакон, санкциониращ банки, извършващи бизнес транзакции с китайски служители, които са имали участие в наложения от китайския комунистически режим Закон за националната сигурност в Хонконг.
Прокарването на нормативната мярка е реакция срещу радикалния нов закон на Пекин, който влезе в сила през първата седмица на месец юли. Постоянният комитет на Общокитайското събрание на народните представители (парламента) прие закона на 30 юни след церемониално гласуване.
Законът за националната сигурност инкриминира проявите на сепаратизъм, подривна дейност, тероризъм и тайни споразумения с чужди държави и предвижда максимални присъди с доживотен затвор. Критици са загрижени, че законът ще бъде прилаган за потискане на опонентите на Китайската комунистическа партия (ККП).
Преди да бъде приета законодателната мярка за санкциониране на банките, които правят бизнес с китайски служители, Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси, член на демократичната партия, описа закона като „брутално, драстично ограничаване“ на Хонконг.
„Законът е брутално, драстично ограничаване на хонконгските граждани и има за цел да погази обещаните свободи“ – заяви Пелоси по време на заседание на Комитета по външни работи към Камарата на представителите относно ситуацията в Хонконг.
Има опасения, че новото законодателство е в разрез с Основния закон на Хонконг, който гарантира, че на територията му е в сила Международният пакт за граждански и политически права.
Съгласно Китайско-британската съвместна декларация, която постановява условията за прехвърляне на Хонконг към китайско управление през 1997 г., Пекин се съгласява да даде автономия и свободи на града, каквито няма в континентален Китай, спазвайки рамката „една държава, две системи“.
Още на първия ден от влизането в сила на Закона за националната сигурност, полицията в Хонконг обяви, че е задържала 10 души (шестима мъже и четири жени), заради подозрения за нарушаване на закона. Общо 370 души са били арестувани за различни провинения, като например „неправомерни събирания, възпрепятстване на полицията и притежание на оръжие“ – съобщиха властите.
„Никой не бива да бъде заплашен от доживотен затвор заради демонстрация“, написа в Twitter калифорнийският конгресмен от демократичната партия Брад Шърман, който е един от авторите на проектозакона. „Днес хонконгските граждани бягат от Хонконг от страх за собствената си безопасност и ние трябва да подкрепим тяхното право да го правят. Трябва да наложим санкции на китайското правителство заради действията му към #HongKong“.
На 30 юни Нанси Пелоси заяви, че прокарването на закона „е знак за края“ на принципа „една държава, две системи“. Тя призова администрацията на президента Доналд Тръмп да потърси отговорност от Пекин, като санкционира китайските държавни лица, отговорни за злоупотребата с правата на Хонконг, съгласно Закона Магнитски за глобална отговорност и Хонконгския закон за правата на човека и демокрацията.
„Целта на този брутален, драстичен закон е да уплаши, обезкуражи и ограничи хонконгските граждани, които миролюбиво настояват за обещаните им свободи“ – каза Пелоси.
Американският Сенат единодушно одобри на 25 юни съпътстващ проектозакон – Закон за автономията в Хонконг, който ще наложи задължителни санкции на лица или компании, които подпомагат усилията на Китай за ограничаване независимостта на Хонконг. Законопроектът, предложен от сенаторите от горната камара Пат Туми – републиканец и Крис Ван Холън – демократ, също включва вторични санкции за банки в бизнес взаимоотношения с всеки, за когото се установи, че подкрепя репресии спрямо автономията на територията.
Съединените щати вече предприеха стъпки за премахване на специалния статут на Хонконг, спирайки износа на военноотбранителни продукти и ограничавайки достъпа на територията до високотехнологични продукти в отговор на закона за национална сигурност на Пекин.
Статията е изготвена със съдействието на Кати Хъ и Ройтерс.
Как „Епок таймс“ е различен от другите медии?
„Епок таймс“ е най-бързоразвиващата се независима медия в Америка. Ние сме различни от другите медийни организации, защото не се влияем от никое правителство, корпорация или политическа партия. Нашата единствена цел е да поднесем на нашите читатели достоверна информация и да сме отговорни към обществото. Ние не следваме нездравословната тенденция в съвременната медийна среда на водената от дневния ред журналистика. Вместо това, прилагаме нашите принципи на Истина и Традиция.