Getting your Trinity Audio player ready...
|
„Това трябва да спре, защото в противен случай няма да имаме държава“, заяви 45-ят президент на САЩ
45-ят президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че няма да търси възмездие за наказателните дела, пред които е изправен, ако бъде избран за втори мандат през ноември 2024 г.
На въпроса на Шон Ханити от Fox News на 6 юни дали ще търси отмъщение срещу политическите си опоненти, бившият държавен глава отговори: „Номер едно, те грешат“. След което продължи: „Това трябва да спре, защото в противен случай няма да имаме държава… Ще имам пълното право да ги преследвам и е лесно. Но ако продължи това, което те правят с мен, наистина няма да остане много от държавата ни.“
Тръмп посочи, че случващото се, което по думите му е „политизирано преследване“ срещу него и други, трябва да спре, защото американците не го искат и че то е свързано с „най-важните избори в историята“ на САЩ.
Той припомни в интервюто си с Fox News, че след като беше избран през 2016 г., не е използвал Министерството на правосъдието, за да преследва тогавашния си опонент от Демократическата партия Хилъри Клинтън.
„Няма ли да е ужасно, ако затворя съпругата на бившия президент на Съединените щати и ако затворя бившия държавен секретар?“ попита Тръмп, визирайки Хилъри Клинтън. „Това е нещо ужасно.“
Милиардерът-политик коментира, че иска да обедини страната и на въпроса на Шон Ханити дали би възстановил справедливото правосъдие и еднаквото прилагане на закона, отговори, че това трябва да се направи.
Решението на журито в делото за „пари за мълчание“
12 съдебни заседатели в Манхатън признаха на 30 май президента Тръмп за виновен по 34 престъпления за фалшифициране на счетоводни записи. Обвиненията бяха повдигнати от окръжния прокурор Алвин Браг, заради предполагаемо прикриване на сумата от 130 000 долара, изплатени на порноактрисата Сторми Даниълс, която твърди, че е имала връзка с Тръмп през 2006 г. Той пледира невинен и категорично отрече връзката, заявявайки, че съдебният процес е намеса в изборите.
Парите са били изплатени на Даниълс от бившия адвокат на Тръмп, Майкъл Коен, преди президентските избори през 2016 г., след което Тръмп възстановява разходите на Коен и ги осчетоводява като „правни услуги“.
34-те обвинения срещу Тръмп са по едно за всеки от разплащателните документи свързани с Даниълс: 11 чека изплатени на Коен, 11 фактури издадени от Коен и 12 записа в счетоводните отчети на Тръмп.
Плащането на пари за запазване на мълчание не е престъпление в щата Ню Йорк. Фалшифицирането на счетоводни записи се квалифицира като дребно нарушение. Но ако счетоводна измама се използва за прикриване или извършване на друго (вторично) престъпление, то обвинението може да бъде променено в такова за углавно престъпление. В случая с делото срещу Тръмп прокурорите твърдят, че вторичното престъпление е „насърчаване или предотвратяване избора на лице за публична длъжност с незаконни средства“, съгласно раздел 17-152 от изборния закон в щата Ню Йорк.
Трите вероятни незаконни средства са: нарушения на закона за финансиране на федерални кампании; фалшифициране на счетоводни отчети като банкови отчети и данъчни декларации; и нарушение на градските, щатските и федералните данъчни закони, включително предоставяне на невярна или фалшива информация в данъчни декларации.
Правни експерти разкритикуваха инструкциите на съдия Хуан Мърчан към журито по отношение на „незаконните средства“, като пристрастни и приканващи към осъдителна присъда.
„Мърчан току-що произнесе смъртоносна инструкция. Каза, че нямало нужда от съгласие какво се е случило. Можело да нямат консенсус кое от трите престъпления е било. Значи, ако се разделят 4-4-4, пак ще се смята за единодушно решение…“, възмути се известният юрист, проф. Джонатан Търли.
Марк Левин, адвокат, политически анализатор и радиоводещ написа в Х:
„За да се вземат предвид тези три средства, първо трябва да е налице престъпно намерение; идеята заседателите да изберат едно от тях, без единодушно да решат кое, е поредно шокиращо развитие на делото; и още: нарушението на закона за федералните кампании не е дефинирано.“
Според изтъкнатия адвокат Фил Холоуей, инструкциите на съдия Мърчан са толкова „манипулативни“ в полза на прокурорите, че „категорична победа на Тръмп е невъзможна“.
Сенаторът-републиканец Марко Рубио от щата Флорида също не скри възмущението си:
„Съдията каза на заседателите, че няма нужда да са съгласни кое престъпление е извършено, стига да изберат поне едно… А сред тези престъпления са и такива, в които Тръмп дори не е обвинен! Това дело е точно като показните процеси срещу политически противници в бившия Съветски съюз.“
Освен от неясните инструкции на съдията към журито, Тръмп се оплака и от регистрирани нарушения по време на процеса:
„Този силно КОНФЛИКТЕН и ПРЕДУБЕДЕН съдия Хуан Мърчан не само не ми позволи да представя факта, че не съм получил данъчен кредит за изплатените юридически разходи (да, заведени са правилно), но и не разреши на моите адвокати да получат данъчни отчети от бившия ми защитник, чието име също не ми е позволено да кажа заради наложена ми противоконституционна заповед за мълчание. ИЗБОРНА НАМЕСА! ЛОВ НА ВЕЩИЦИ!“
Доналд Тръмп има 30 дена да обжалва решението на журито. Ако не успее, съдбата му ще зависи от съдия Мърчан, когото той публично нарече „пристрастен“ и „корумпиран“. Единият вариант е да се повдигне обжалване пред Върховния съд, което ще ускори процеса. Правни експерти препоръчват Тръмп да го направи веднага. В противен случай обжалването ще трябва да стане по втория вариант – пред щата Ню Йорк, което може да отнеме месеци и дори години, и тъй като изборите са през ноември тази година – няма време за чакане.
Съдията Хуан Мърчан ще произнесе присъдата на 11 юли – само четири дена преди Републиканският национален комитет да реши дали да номинира Тръмп за кандидат-президент на партията.
Прокурорите отказаха да разкрият дали ще поискат затвор за президента Тръмп, докато някои правни експерти и бивши прокурори предполагат, че вероятността да получи затворническа присъда е малка. Алтернативите са домашен арест в Мар-а-Лаго или пробация.
Водещият адвокат на Тръмп, Тод Бланш коментира, че 77-годишният президент не бива да бъде осъден на затвор поради възрастта си и поради чистото си криминално досие.
Бившият окръжен прокурор на Манхатън Сай Ванс Младши посочи в интервю, че според него е малко вероятно президентът Тръмп да бъде осъден на затвор.
Другите съдебни процеси срещу Тръмп
Освен щатското дело в Ню Йорк, Доналд Тръмп е изправен пред две федерални и едно щатско наказателни дела в Джорджия, Флорида и Вашингтон, но за нито едно от тях няма определена дата. Апелативен съд в Джорджия спря на 5 юни съдебното производство в окръг Фултън до март следващата година, което означава, че процесът – в случай, че се стигне до такъв – няма да бъде насрочен до втората половина на 2025 г.
Водещият адвокат на Тръмп Стив Садоу в делото в Джорджия, изрази в социалните медии удовлетвореността си от решението.
„Апелативният съд на Джорджия правилно спря всички производства срещу президента Тръмп на първа инстанция в очакване на решението по нашата жалба, с аргумента, че делото трябва да бъде прекратено и прокурорът Фани Уилис от окръг Фултън да бъде дисквалифицирана заради неправомерното й поведение“.
Адвокатът твърди, че областният прокурор Фани Уилис е имала романтични отношения с бившия специален прокурор Нейтън Уейд. Последният се оттегли през март от делото срещу Тръмп в Джорджия за предполагаема намеса в президентските избори в щата през 2020 г., за да може Уилис да продължи с повдигнатите обвинения.