Getting your Trinity Audio player ready...
|
Доналд Тръмп пледира невинен за трети път по повдигнати срещу него обвинения. 45-ят президент на САЩ се яви на 3 август пред федералния съд в американската столица Вашингтон, за да изслуша обвиненията за криминален заговор за измама на Съединените щати, за възпрепятстване сертифицирането на гласовете в полза на Джо Байдън на 6 януари 2021 г. и срещу правото на гражданите да гласуват.
За разлика от другите обвиняеми по дела, свързани със събитията в Капитолия от 6 януари 2021 г., Доналд Тръмп няма да бъде задържан, съгласно споразумение между правителството и неговите адвокати. Но споразумението не му позволява да обсъжда делото.
Следващото съдебно изслушване е насрочено за 28 август 2023 пред назначената за съдия по делото Таня Чъткан. Очаква се тогава тя да насрочи и датата на съдебния процес. Доналд Тръмп няма да присъства на това изслушване.
Бившият държавен глава нарече събитието „тъжен ден за Америка.“ Той също така изрази пред репортерите своето разочарование от състоянието на американската столица: „Беше много тъжно да се движа из Вашингтон, окръг Колумбия и да гледам мръсотията и разрухата. Това не е мястото, което оставих“. Милиардерът отново повтори, че случаят е политическо преследване, което никога не e трябвало да се случи в Америка. „Ако не можете да го победите, го преследвайте или го съдете“, огорчено коментира той.
Неговите адвокати твърдят, че обвинителният акт е атака срещу политическата реч на бившия президент, която е защитена от Първата поправка на американската Конституция. Те също така настояват, че обвиненията ще бъдат отхвърлени, защото противно на обвиненията, че бившият президент „съзнателно“ е разпространявал „фалшиви твърдения“ относно изборите, той всъщност искрено е вярвал в истинността на своите думи.
Никога досега в историята на САЩ бивш президент не е бил криминално обвинен – още повече, че той е фаворит в президентска надпревара за 2024 г. Доналд Тръмп е кандидат за втори президентски мандат в Белия дом през 2024 г. Въпреки всички повдигнати обвинения, той многократно обеща, че ще продължи кампанията си, дори ако бъде осъден.
В момента Доналд Тръмп е изправен пред три съдебни дела и едно наказателно разследване:
Делото за секретните документи
Най-напредналото до момента съдебно производство срещу 45-я президент е съврзано с боравенето със секретни документи от президентския му мандат. Специалният прокурор Джак Смит обвини Доналд Тръмп и двама негови служители в 37 нарушения, включително незаконно задържане на информация за националната отбрана, възпрепятстване на правителството и лъжа пред правителството.
Въпреки че съдебното дело е насрочено за месец май 2024 г., някои правни експерти очакват допълнителни забавяния.
Събитията по случая започват, когато Доналд Тръмп напуска Белия дом през януари 2021 г. Негови вещи, както и документи от времето на престоя му в Белия дом са били опаковани в кашони и изпратени до резиденцията му Мар-а-Лаго в щата Флорида.
Обвинителният акт твърди, че именно в този момент бившият президент е извършил 31 нарушения, отнасящи се до незаконно задържане на информация за националната отбрана, защото е „причинил“ преместването на кутиите. Въпреки че, съгласно Закона за шпионажа това престъпление изисква престъпно намерение, до момента няма доказателства, че бившият държавен лидер е знаел, че въпросните 31 документа са в кутиите.
Предполага се, че Доналд Тръмп е останал с впечатлението, че може да прегледа съдържанието на кутиите, когато има време да го направи, за да остави само материалите, които счита за лични. Въпреки това, Националната администрация за архиви и записи (NARA) е на различно мнение и поиска връщането на всички президентски документи възможно най-скоро.
Съгласно Закона за президентските архиви, всички официални президентски архиви трябва да бъдат предадени на NARA, а бившите президенти имат право да вземат само лични материали, които не са били предназначени за официален държавен бизнес. Проблемът е, че законът не включва механизъм за прилагане.
Когато през 2012 г., консервативната фондация Judicial Watch, която се бори за отчетност и почтеност в закона и политиката, се опита да принуди бившия президент Бил Клинтън да предаде десетки записи с интервюта от времето на неговото президентство, които беше задържал – Клинтън обяви, че записите са лични и съдът застана на негова страна. Съдия Ейми Бърман Джаксън, назначена от президента Барак Обама, заяви, че съдът няма начин да прецени твърдението на президента за това кое е лично и кое не е.
Доналд Тръмп многократно цитира този случай като оправдание за задържането на документите. Той обаче е изправен пред обвинения в щата Флорида, където случаят с Клинтън не е контролен прецедент.
Тръмп е изпратил на NARA 15 кутии с материали през януари 2022 г. Съответно NARA е сезирала Министерството на правосъдието (DOJ), след като е установила, че някои от документите имат маркировка за секретност. Малко след това DOJ започва разследване по случая и изпраща призовка на 11 май 2022 г., която принуждава Доналд Тръмп да предаде всички намиращи се в Мар-а-Лаго документи със секретни маркировки, включително и електронни файлове.
Редица съдебни експерти твърдят, че Тръмп е трябвало да оспори призовката като прекалено обща. В нея не се уточнява дали включва само оригинали или също и копия, и дали включва вече разсекретени документи. Онлайн има милиони декласифицирани документи, които все още съдържат видими маркировки за секретност. Намирането на всякакви такива документи, които Тръмп притежава в Мар-а-Лаго – всички техни физически копия, които някога са били отпечатани, както и всички такива файлове на всички компютри и носители на информация, които Тръмп притежава – би била огромно начинание.
Самият Тръмп не се е занимал с такова всеобхватно търсене, а е оставил адвоката си да провери част от кашоните, донесени от Белия дом.
Делото за 6 януари
Джак Смит оповести на 1 август 2023 г. , че е повдигнал обвинение срещу 45-я президент, във връзка с разследването на 6 януари. Той обвини бившия държавен глава в заговор за „нарушаване, възпрепятстване и осуетяване“ на събирането и преброяването на избирателните гласове, заговор срещу избирателното право на американците, възпрепятстване на преброяването на избирателните гласове от Конгреса на 6 януари 2021 г. и заговор за възпрепятстване преброяването на електоралните гласове.
Тръмп коментира, че е бил информиран на 16 юли т. г., че е обект на разследване от голямо жури във връзка с инцидента от 6 януари.
Съдебният казус се съсредоточава върху твърденията на Донлад Тръмп за изборни измами и други незаконни действия по време на президентските избори през 2020 г. и как те са се отразили на събитията в Капитолия, където част от масовия протест срещу изборните резултати прерасна в насилие, като някои от присъстващите нахлуха в сградата на Капитолия и имаше стълкновения с полицията.
В обвинителния акт се твърди, че Тръмп е знаел, че атаките му срещу изборните резултати са неверни, предимно защото държавни и федерални служители са го уверили, че са неоснователни, но той е продължил да ги повтаря.
Обвинителният акт от 45 страници също се фокусира върху многократните призиви на Тръмп към вицепрезидента Майк Пенс да отхвърли електоралните гласове в щатите, в които Тръмп оспори резултатите.
В документа се твърди и че Тръмп е подбудил насилието на 6 януари, като е казал пред протестиращите, че се надява Пенс да „изпрати [електоралните гласове] обратно в спорните щати за повторно сертифициране“, въпреки че е знаел, че Пенс многократно е отхвърлил идеята.
Налице са масови доказателства за незаконни действия по време на президентските избори през 2020 г., включително незаконни промени в изборните правила, направени с оправданието за COVID-19 пандемията, както и случаи на измами. Нито едно от обвиненията обаче не успя да предизвика отмяна на изборните резултати в никой от спорните щати. Много от повдигнатите по тези обвинения дела бяха прекратени по процедурни причини, а не поради основателността на доказателствата.
Доналд Тръмп обеща, че ако бъде повдигнато обвинение, съдебното дело ще му даде възможност да разкрие информация за нередности в изборите.
Разследване заради изборите в щата Джорджия
Веднага след встъпването си в длъжност през месец януари 2021 г., окръжният прокурор на окръг Фултън – Фани Уилис започна разследване на Доналд Тръмп. Фултън е най-големият окръг в щата Джорджия.
Върховният окръжен съд одобри на 24 януари 2022 г. искането на Уилис за голямо жури със специална цел, което не може да повдига обвинения, но може да призове свидетели. Местните медии съобщиха, че от май 2022 г. в продължение на около осем месеца съдебните заседатели са изслушали около 75 свидетели.
Неотдавна Фани Уилис обяви, че е „готова“ да започне, следвайки предишните си обещания да повдигне обвинения до 1 септември 2023 г.
Според местните медии основният обект на разследването е телефонно обаждане на 2 януари 2021 г. от Доналд Тръмп до щатския секретар Брад Рафенспергер.
Тенденциозно редактираното съдържание на телефонния разговор изтече в масмедиите, с цел да се създаде впечатлението, че Тръмп е поискал Рафенспергер да му „намери“ достатъчно гласове, за да отмени изборите.
Когато обаче беше публикувана цялата разпечатка на разговора, се оказа, че Тръмп всъщност е казал, че вярва, че стотици хиляди бюлетини са били незаконно подадени в щата, особено в окръг Фултън, който обхваща бастиона на демократите в Атланта. Той остро критикува Рафенспергер за това, че не е успял да разследва достатъчно усърдно твърденията за изборна измама. На което Рафенспергер и неговият екип се оправдаха, че тези твърдения вече са разследвани.
Няколко пъти по време на разговора Тръмп отбелязава, че става дума да се идентифицират само около 11 000 незаконни гласа, защото това е разликата, с която той изгуби изборите в щата Джорджия.
Друга част от разследването на прокурора Уилис вероятно се фокусира върху алтернативния набор от електори, които се събраха да гласуват в щатската Капитолия на 14 декември 2020 г., въпреки че официалното преброяване на гласовете даде победата на бившия вицепрезидент Джо Байдън.
Уилис информира електорите, че са обект на нейното разследване и най-малко осем от 16-те получиха имунитет в замяна на дадените показания, съобщи The Washington Post през месец май.
Републиканската партия на щата стартира уебсайт на 31 юли, който критикува насоченото към електорите разследване на Уилис. В него се посочва, че „условните електори“ са гласували с изричното потвърждение, че техните гласове ще бъдат отчетени само в случай на успех на делото на Тръмп, оспорващо изборните резултати в щата.
Уебсайтът посочва подобен инцидент през 1960 г., когато Джон Ф. Кенеди завежда дело за отмяна на изборните резултати в щата Хавай. Няколко електори от демократите са гласували в полза Кенеди, въпреки че щатът вече е бил потвърдил с преброяването на гласовете победата на Ричард Никсън. Делото завършва успешно и алтернативните гласове са преброени.
В случая с Доналд Тръмп, делото не беше разгледано до 8 януари 2021 г. – два дни след преброяването на гласовете на електорите. То беше отхвърлено на процедурни основания, без да се стигне до изслушване на доказателствата.
Делото за подкуп за мълчание
Първите наказателни обвинения срещу 45-я президент на САЩ бяха повдигнати през месец март 2023 г. от офиса на окръжния прокурор на Манхатън Алвин Браг в Ню Йорк.
Браг твърди, че Тръмп е извършил 34 престъпления, тъй като разходите, отбелязани в счетоводните му книги като юридически, всъщност са били компенсации за плащанния на тогавашния му адвокат Майкъл Коен към порноактрисата Сторми Даниелс, чието истинско име е Стефани Клифърд.
Даниелс е уведомила Тръмп преди изборите през 2016 г., че възнамерява да продаде на пресата своята история, в която твърди, че е имала връзка с милиардера през 2006 г., но е готова да си замълчи ако ѝ бъде платено. Доналд Тръмп действително е накарал Майкъл Коен да плати на порнозвездата около 130 000 долара в замяна на споразумение за мълчание, което Даниелс в крайна сметка нарушава.
Алвин Браг третира счетоводните записи за плащанията към Коен като нарушения на закона на Ню Йорк за фалшифициране на бизнес транзакции. Такива нарушения се разглеждат като дребни престъпления, освен ако не са извършени в хода на друго престъпление. Браг твърди, че случаят е точно такъв, въпреки че обвинителният акт не уточнява какво е другото престъпление. Медиите спекулираха, че другото престъпление е нарушение на закона за предизборната кампания. Аргументът е, че тайните плащания за Сторми Даниелс всъщност са били незаконно дарение за кампанията на Тръмп.
Въпросното дело е насрочено за 25 март 2024 г.
Доналд Тръмп пледира невинен по всички повдигнати обвинения и твърди, че те имат за цел да осуетят третата му кандидатура за президентски мандат. Според правни експерти, дори да бъде осъден, това няма да го дисквалифицира от заемането на президентския пост.