Севернокорейският лидер Ким Чен Ун наскоро посети Русия и двете страни показаха, че възнамеряват да си сътрудничат във военната област. В същото време се развива съюз Китай-Русия-Северна Корея, който предизвиква загриженост в международен план.
Г-н Ким пристигна в Русия на 12 септември, придружен от голям брой висши военни служители. Руският президент Владимир Путин също замина за Владивосток, за да присъства на Източния икономически форум. На 13 септември двамата се срещнаха на руския космодрум „Восточний“ и заявиха, че двете страни ще си сътрудничат в „чувствителни“ области.
Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан заяви на 5 септември, че Русия и Северна Корея активно участват в преговори за въоръжаване. На 11 септември Вашингтон за пореден път предупреди Пхенян да не продава на Русия оръжия, които могат да бъдат използвани във войната в Украйна, като заплаши Северна Корея с нови санкции.
На 5 септември руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви пред руски медии, че Русия обсъжда съвместни военни учения със Северна Корея. По-рано през юли, по време на срещата си с г-н Ким, г-н Шойгу покани Северна Корея да се присъедини към съвместни морски военни учения с Русия и Китай.
Тристранни заплахи за международната сигурност
Ху Пин, почетен главен редактор на списание „Пекинска пролет“ – месечно китайскоезично списание, посветено на насърчаването на правата на човека, демокрацията и социалната справедливост в Китай – заяви пред англоезичния The Epoch Times, че продължителната война в Украйна е нанесла огромни загуби на Русия, надхвърляйки първоначалните очаквания на Путин. Той заяви, че посещението на г-н Ким в Русия е било главно с цел да предостави на Русия някои военни доставки.
„Северна Корея има много лош имидж в международен план. Русия претендира, че е втората по големина военна сила в света. Сега те се нуждаят от военни доставки от Северна Корея, което доказва, че войната наистина е навлязла в много труден за Путин етап“, каза г-н Ху.
Уан Вейджън, професор по политически науки в университета „Аделфи“ в САЩ, заяви пред The Epoch Times: „Северна Корея всъщност не е водила сухопътна война от много години и разполага с излишни военни запаси. Руско-украинската война е основно сухопътна война и Северна Корея може да предостави на Русия някои доставки. И двете страни са били социалистически в миналото и са били тясно взаимозависими. Русия се надява да направи пробив в този аспект.“
Северна Корея е една от малкото страни, които открито подкрепят руската инвазия в Украйна, започнала през февруари 2022 г.
Г-н Уан изтъкна, че Китай, Русия и Северна Корея са сравнително сходни по идеология и имат сходно дипломатическо положение.
„Всички те усещат ответните действия от страна на западните държави, главно САЩ и демократичните държави като Япония и Южна Корея в Индо-тихоокеанския регион. Следователно те може да търсят подкрепа един от друг. Но Пекин би могъл да има известни резерви относно присъединяването на Северна Корея. Пекин иска да поеме водещата роля в отношенията със Северна Корея и Русия“.
Г-н Ху предупреди, че трите държави постепенно се сближават, особено по отношение на военните въпроси.
Военният коментатор на The Epoch Times Ся Луошан, заяви в предаването си „Военен фокус“ (Military Focus), че опасността от това тристранно партньорство идва от факта, че всички те имат амбиции за експанзия.
„Русия се стреми да завладее Украйна и да възстанови Руската империя, Китай се стреми да завладее Тайван и да постигне регионално (или глобално) господство до 2049 г., а Северна Корея се стреми да обедини Корейския полуостров под свой контрол. Накратко, и трите имат големи или малки амбиции за империалистическа експанзия и всички те отправят предизвикателство към международния ред, основан на правила.“
Той добави: „Тъй като и трите страни притежават ядрени оръжия, всеки голям конфликт, който те започнат, е вероятно да включва използването на ядрени оръжия. Следователно всяка заплаха за война, отправена от тях, включва сериозни ядрени заплахи и има важно въздействие върху глобалната сигурност.“