• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 4 декември, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

Италия обмисля да се оттегли от китайската инициатива „Един пояс, един път“

отКатрин Ян
21 септември , 2023
Италия обмисля да се оттегли от китайската инициатива „Един пояс, един път“

Министърът на външните работи на Италия Антонио Таяни говори на пресконференция в края на срещата на външните министри от Г-7 в хотел Karuizawa Prince в Каруизава, Япония, 18 април 2023 г. ( Франк Робишон/Pool/AFP via Getty Images)

„Италия ще реши дали да остане или да не остане в инициативата „Един Пояс, един път“. В парламента много партии са против нея.“

Министърът на външните работи на Италия Антонио Таяни заяви, че участието на страната в китайската инициатива „Един пояс, един път“ (BRI) не е оправдало очакваните икономически ползи.

„Италианският парламент проверява ситуацията. В този момент страните извън инициативата „Един пояс, един път“, европейските страни, работят по-добре от нас“, заяви той на 2 септември по CNBC, преди тридневното си пътуване до Пекин. „За това Италия ще реши дали [да] остане или не в инициативата „Един пояс, един път“. В парламента много партии са против нея.“

Г-н Таяни, който е и заместник министър-председател на Италия, сподели, че сделката „не е отговорила на италианските очаквания“.

Целта на BRI беше да свърже Азия, Европа и Африка чрез „нов Път на коприната“ посредством огромни разходи по инфраструктурата. Критици твърдят, че това е само начин Китайската комунистическа партия (ККП) да разшири геополитическата си мощ и икономическо влияние.

„Посланието на Италия е много ясно: искаме да работим с Китай, искаме да присъстваме на китайския пазар, готови сме за инвестиции, но както казах, важно е да има равнопоставеност“, заяви г-н Таяни, който преди това е бил председател на Европейския парламент и европейски комисар. „Искаме да продължим да работим в тясно сътрудничество с Китай, но трябва да анализираме и износа: BRI не даде резултатите, на които се надявахме.“

Италия е единствената страна от Г-7, която е част от китайската инициатива BRI, и нейното оттегляне би означавало сериозен неуспех за Китай.

Краен срок за вземане на решение

Италия трябва да вземе решение до края на годината дали иска да поднови участието си в BRI. Съгласно споразумението между Италия и Китай сделката е с петгодишен срок и ще бъде подновена през март 2024 г. за още пет години, ако никоя от страните не реши да я прекрати тази година.
Г-н Таяни не потвърди кога Италия ще вземе решение, но това не е първият път, в който италиански официални лица публично изразяват разочарованието си от BRI.

След първоначалното присъединяване на държавата през 2019 г., тогавашният италиански министър-председател Марио Драги замрази споразумението за две години, след встъпването си в длъжност през 2021г.

Наскоро италиански официални лица заявиха, че виждат други държави, които поддържат добри отношения с Китай и без подобно участие, и поставиха под въпрос ползите от тях.

През юли италианският министър на отбраната Гуидо Кросето заяви, че първоначалното решение за присъединяване е било „импровизиран и зверски акт“. Той твърди, че то е увеличило многократно китайския износ за Италия, но не е увеличило по същия начин италианския износ за Китай.
„Въпросът днес е: как да се оттеглим [от BRI], без да навредим на отношенията [с Пекин]. Защото е вярно, че Китай е конкурент, но също така е и партньор“, заяви г-н Кросето пред вестник Corriere della Sera.

„Изнесохме много портокали за Китай. За три години те утроиха износа си за Италия. Най-смешното тогава беше, че Париж, без да подписва никакви договори, в онези дни продаваше самолети на Пекин за десетки милиарди.“

По това време италианският министър-председател, Джорджия Мелони, заяви пред репортери по време на среща с президента Джо Байдън в Белия дом, че Италия ще вземе решение преди декември. Тя изтъкна „парадокса“, че Италия е единствената страна от Г-7, която участва в BRI, но дори не е страната от Г-7 с най-голям търговски обмен с Китай.

„Мислехме, че свободната търговия без правила може да реши проблемите ни, да разпредели богатството и да демократизира системи, които са по-малко демократични от нашата. Това не се случи“, каза г-жа Мелони.

„И второто нещо, което се случи, беше, че системите, които не бяха демократични, се включиха от институционална страна и спечелиха място в света. Сега те са по-силни, а ние сме по-слаби, тъй като не контролираме веригите си за доставки. Така че това, което трябва да направим, е да преосмислим.“

Противоречиво членство

Решението на Италия да се присъедини беше силно критикувано, тъй като BRI е противоречив проект. Инфраструктурата на търговските маршрути през три континента е подкрепена с китайско финансиране, а критиците посочват, че това е довело до задлъжняване на развиващите се страни, което те не могат да изплатят, като същевременно е засилило влиянието на Китай в страните по маршрута.

През 2019 г. сделката беше подписана на церемония, на която Матео Салвини, италиански заместник министър-председател и министър на инфраструктурата, забележимо отсъстваше. Преди церемонията той открито разкритикува сделката – заяви, че Италия няма да бъде „ничия колония“ и че в Китай не съществува свободен пазар – като предупреди италианските предприемачи.

Тогавашният заместник-министър на външните работи на Италия Гулиелмо Пики заяви, че е необходим „по-задълбочен контрол“.

Френският президент Еманюел Макрон и тогавашният германски канцлер Ангела Меркел също изразиха загриженост. Европейската комисия публикува доклад, в който нарече Пекин „систематичен съперник“, който трябва да бъде държан на разстояние. Германски вестник публикува редакционна статия, в която се казва, че сделката не е в интерес на Италия и всъщност членството на Италия само служи за придаване на легитимност на спорния Пекински проект.

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Илюстрация от The Epoch Times, Shutterstock

Как захарта подхранва рака в тялото

0
0
Кръгла маса „Консервативни решения в ерата на глобализацията“, организирана от фондация "Консервативно общество" и Кристиян Шкварек, 25 ноември 2023 г., хотел „София Балкан Палас“ в София. (снимка: Кристиян Шкварек, фейсбук)

Консервативни решения на актуални глобални проблеми бяха обсъдени на кръгла маса в София

0
0
Сателитна чиния Starlink RV (Бояна Ненова за "Епок Таймс")

Starlink Bulgaria: Сателитният интернет Starlink RV вече и в България

0
2
Колаж с корицата на дебютната книга на Иван Фурнаджиев „70 опасни неща, които да направим заедно с децата си“

Книгата „70 опасни неща, които да направим заедно с децата си“ прави чудеса с родители и деца

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Кадър от филма "Звукът на свободата", с участието на Джим Кавийзъл, с премиера в САЩ на 4 юли 2023 г. (С любезното съдействие на Angel Studios)

„Звукът на свободата“ – Божиите деца не са за продан

0
0
Плодове хинап (снимка: Ева Иванова)

Хинап (китайска фурма) – 10 ползи за здравето

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Автомобили, идващи от Русия, чакат на дълги опашки на граничния контролно-пропускателен пункт между Русия и Финландия близо до Ваалимаа на 22 септември 2022 г. (Olivier Morin/AFP via Getty Images)

Москва изрази „съжаление“ за затварянето на границата от Финландия

0
0
Цистерна се пълни със зехтин в маслобойната "La Betica Aceitera" в южния град Кесада, селска община в сърцето на маслиновата страна на Испания, на 27 октомври 2022 г. (Bernat Armangue/AP Photo)

Пестете зехтина! Някои европейски хранителни продукти продължават да поскъпват

0
0
Военнослужещи на САЩ разтоварват тежко бойно оборудване, включително танкове "Ейбрамс" и бойни машини "Брадли", на железопътната гара край Пабраде в Литва (Petras Malukas/AFP via Getty Images)

Румъния планира да купи 54 танка Ейбрамс от САЩ на стойност 2,5 млрд. долара

0
0
Президентът на Латвия Егилс Левитс произнася реч в рамките на пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбур (Frederick Florin/AFP via Getty Images)

Европейският парламент постигна споразумение за цифрова самоличност

0
0
Министърът на имиграцията Робърт Дженрик говори пред медиите (Stefan Rousseau/PA)

Великобритания преразглежда визите на предполагаеми привърженици на Хамас в страната

0
0
Парламентарни избори 2023 г. Гласуване в избирателна секция в училищния комплекс на улица "Сашка" във Варшава, 15.10.2023 г. (Paweł Supernak / PAP)

Полша: Първи резултати от гласуването на парламентарните избори 2023

0
0
Нелегални имигранти чакат в оперативния център, наречен "гореща точка", за да получат документи за регистрация от Червения кръст на италианския остров Лампедуза, 17 септември 2023 г. (Zakaria Abdelkafi/AFP via Getty Images)

Съветът на ЕС постигна съгласие по миграционната политика относно справяне със ситуации на криза

0
0
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен говори по време на извънредно заседание за представяне на плана "Зелена сделка" в Европейския парламент в Брюксел, Белгия, 11 декември 2019 г. (Francois Lenoir/Reuters)

Нарастващи негативни реакции спрямо екологичните политики на ЕС

0
0
Пешеходец минава покрай щанд за продукти на Huawei в Лондон, 29 април 2019 г. (Tonga Akmen/AFP/Getty Images)

11 европейски държави ограничиха китайските 5G доставчици Huawei и ZTE

0
0
Унгарският министър-председател Виктор Орбан преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел (Johanna Geronн/Reuters)

Виктор Орбан с тежка позиция за членството на Украйна в ЕС

0
0
Робърт Фицо (Снимка Facebook)

Проруският бивш премиер Фицо спечели изборите в Словакия

0
0
Терминала за зърнени култури със силози за зърно в черноморското пристанище Констанца, Румъния (Anca Cernat/Reuters)

Полша, Унгария и Словакия въвеждат забрани за зърно от Украйна

0
0
Следваща публикация
С прочетения Манифест за независимостта от 22 септември 1908 г., княз Фердинанд става цар (снимка: исторически архив)

Честваме 115 години от независимостта на България

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria