По време на втората вълна от разпространението на коронавирус в Ухан – епицентърът на заразата – жители на града изразиха пред „Епок Таймс“ страха си от заразяване и заявиха, че властите омаловажават мащаба на епидемията.
На 14 май Националната здравна комисия на Китай обяви три нови случая на зараза в цялата страна, два от които в Шънян – столицата на североизточната провинция Ляонин и един в провинция Дзилин. Комисията не докладва нови случаи за Ухан.
Пълно блокиране
По-рано през седмицата обаче, на 10 и 11 май, властите обявяват шест нови случая на заразени в Ухан.
Всички те са от жилищния комплекс „Санмин“ в квартала „Дунсиху“. След установяване на заразените, властите затварят жилищната зона, ограничават движението и разпореждат да се направят тестове на всички жители.
Жителите на Ухан споделят в социалните медии видео, в което се вижда как няколко човека зазиждат със стоманени плоскости входа на жилищната зона.
„Те напълно затвориха жилищния комплекс [Санмин] със стоманени панели. Властите са много крайни! Не мога да разбера това“ – казва жител на Ухан пред китайския „Епок Таймс“.
Живущ в комплекса „Санмин“ споделя пред „Епок Таймс“, че жителите не могат да излизат за работа. Всички трябва да останат вътре.
„В нашата жилищна зона има още тринадесет диагностицирани пациенти – заявява той и пояснява, че властите не обявяват тези случаи, но съседите му споделят информацията от уста на уста. – Повече от 300 други са изолирани в карантинните центрове.“
Всички фабрики, училища и магазини в жилищната зона са били принудени да затворят.
Друг жител на комплекса заявява пред „Епок Таймс”, че местните власти са наредили всички жители да бъдат поставени под 14-дневна карантина в домовете си.
Според разказа му на 10 май властите са поставили повече от 10 шатри в жилищния комплекс за посетители като правителствен персонал, служители от местната болница и полицаи. През последните няколко дни са взети проби от приблизително 4900 жители за тестване за коронавирус и за наличие на кръвни антитела.
Същият жител добавя, че според него докладваните случаи на заразени са по-малко от действителните.
Паника
На 14 май управата на Ухан разпорежда всички жители на града да бъдат тествани за вируса.
„Епок Таймс” получи няколко видеоклипа от жители на Ухан, на които се вижда, че пред шатрите за тестване, локализирани на улицата, се извиват дълги опашки от хора, въпреки силния дъжд. Медицинският персонал взима слюнка от гърлото, след това пробата се изпраща в болница или лабораторен център за изследване.
За да се предотврати потенциално заразяване, медицинските лица трябва да сменят ръкавиците си след всяка всзета проба.
Жителите на Ухан обаче сигнализират, че те не го правели и изразяват страха си да не бъдат инфектирани заради тази небрежност.
Интернет потребителят Мяомяо пише в Weibo – социална медия подобна на Twitter, че нейният работодател е организирал тестване на персонала на 14 май. „Можехме да се разблеем, докато чакахме да бъдем тествани в силния дъжд, всички се намокрихме – пише в публикацията. – Всъщност на повечето хора им се гадеше, когато върхът на тампона докосваше гърлата им. Някои дори кашляха. Медицинският персонал обаче взе пробите, без да сменя ръкавиците.“
Лиуин Джъся се оплака в платформата Weibo: „Съседът ми беше да се тества тази сутрин. Каза, че ръкавицата на медицинския служител докосвала устната му кухина. Той беше много уплашен и си направи гаргара със солена вода, след като се прибра.“
За жителите на Ухан е трудно да избегнат тестването, тъй като властите са организирали контролно-пропускателни пунктове за наблюдение на движението. Персоналът сканира здравния код, генериран от мобилния телефон. Само ако имаш зелен здравен код – което означава, че никога не си бил в контакт с вируса – можеш да се движиш свободно.
Местните жители били притеснени и от факта, че онлайн търговците на дребно уведомили своите клиенти, че преустановятват доставката на стоки до Ухан поради текущата там зараза.
Лица от социалните мрежи споделят на 12 май известие от китайската куриерска компания ZTO Express и партньора ѝ Jinjun Logistics, че няма да работят с пратки от и до няколко района в Ухан. Часове по-късно двете компании отричат информацията в известието.
Въпреки това много китайци, активни в социалните мрежи, публикуват в Weibo, че местните куриери няма да изпращат пратки до Ухан.
През последните дни във видеоклипове в социалните медии се появяват кадри на няколко души в Ухан, които внезапно припадат по улиците. Поради страх от вируса минувачите не смеят да се приближат до тях.
Причините за болестта им са неизвестни. В едно видео парамедици, облечени в защитни костюми, се опитват да реанимират паднал мъж, но малко по-късно го обявяват за починал.