• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

Хонконг възобнови протестите срещу Закона за национална сигурност, полицията отвръща с водни оръдия и сълзотворен газ

отФранк Фан
4 юни , 2020
Хонконг възобнови протестите срещу Закона за национална сигурност, полицията отвръща с водни оръдия и сълзотворен газ

Демонстранти бягат от сълзотворен газ по време на протест на 24 май 2020 г. срещу плановете на Пекин да за налагане на закон за националната сигурност в Хонконг. (Tyrone Siu/Ройтерс)

Улиците на Хонконг бяха спокойни за няколко месеца, поради наложената заради пандемията карантина. Но на 24 май 2020 г. въздухът на острова отново се изпълни със сълзотворен газ.

Напомнящата за миналогодишните протести ситуация беше предизвикана от решението на Пекин да въведе на Закон за националната сигурност в Хонконг, заобикаляйки парламента на полуавтономната територия. Хиляди демонстранти заляха улиците, за да изразят своето негодувание срещу новата законодателната мярка.

Според данни на хонконгската полиция са били задържани около 180 души.

Тази маневра на Пекин е посрещната с критика от страна на международната общност. Изтъква се аргументът, че законът накърнява автономията и свободите на Хонконг, които китайският режим обеща да запази след предаването на суверенитета на града от Великобритания на Китай през 1997 г.

В тази връзка Вашингтон изрази намерението си да предприеме санкции срещу Китай.

„Изглежда, че с този нов закон за националната сигурност, Пекин всъщност ще установи контрол върху Хонконг и ако го направи,  държавният секретар Майк Помпео най-вероятно няма да може да удостовери, че Хонконг поддържа висока степен на автономия. В такъв случай върху Хонконг и Китай ще бъдат наложени санкции“ – заяви пред телевизионната медия NBC съветникът по националната сигурност на Белия дом Робърт О’Брайън.

Според обявената от китайското правителство информация новото законодателство ще позволи на агенции по сигурността на китайския режим да разполагат с правомощия в Хонконг. Законът предизвика незабавна критика от страна на Съединените щати, Европейския съюз, Великобритания, Австралия, Канада и Тайван.

Планирана демонстрация

Активните в социалните мрежи граждани на Хонконг бързо реагираха на новината призив за демонстративно шестие от оживения квартал „Козуей Бей“ до „Уан Чай“ в 13:30 часа на 24 май на остров Хонконг.

Демонстрантите не взеха разрешение от полицията заради мярката за социална дистанция, забраняваща събиранията на групи от над осем души. Тя е в сила до края на месец юни и има за цел предотвратяване разпространението на вируса на ККП (Китайската комунистическа партия), познат и като новия коронавирус.

Преди започването на демонстрацията в „Козуей Бей“ вече са струпани голям брой полицейски части,  които патрулират и в нак-близката метростанция, спирайки хората за проверка.

Полицаи изстрелват първите патрони със сълзотворен газ около 13:30 ч. местно време пред търговския център „Хисан Плейс“ в „Козуей Бей“, в опит да разпръснат демонстрантите. Скоро след това следва и първият арест.

HK 1

Облечен в черно „бунтовник“, закопчан с белезници от полицията в на „Хенеси Роуд“
в „Козуей Бей“, Хонконг на 24 май 2020 г. (снимка: „Епок Таймс“ – Хонконг)

От месец юни 2019 г. хонконгската полиция е арестувала над 7 500 души. Тогава бе положено началото на настоящото продемократично движение, насочено срещу ККП, което бе предизвикано от отменения впоследствие закон за екстрадиция.

Около 14:30 ч. местно време хонконгските власти съобщават за инциденти на хвърлени от „бунтовниците“ по полицаи предмети и за барикадирани пътища. В него е посочено също, че използваната от полицаите сила е била сведена до минимум, включително употребеният за разпръскването на „бунтовниците“ сълзотворен газ.

Впоследствие обаче полицаите употребяват сълзотворен газ още няколко пъти, както и лютив спрей. Пострадали са и журналисти, отразяващи събитията. Хонконгското издание на „Епок Таймс“ публикува данни за напръскани с лютив спрей репортери.

Междувременно полициятапридвижва към „Козуей Бей“ бронирани коли и водни оръдия.

HK 2

Полицейски кордон в района около търговския център „Уиндзор Хаус“
в „Козуей Бей“ в Хонконг на 24 май 2020 г. (снимка: „Епок Таймс“ – Хонконг)

Хонконгското издание на „Епок Таймс“ съобщи, че още от сутринта на същия ден полицията вече е била подготвена за евентуална конфронтация с демонстрантите и е имало паркирани водни оръдия пред сградата на Службата за връзка на Централното народно правителство в Хонконг.

Около 15:20 часа местно време полицаи употребяват водни струи срещу демонстранти и журналисти в близост до „Канал Роуд Флайоувър.“

Сутрешни протести

Сутринта на същия ден, членовете на няколко политически групи, включително Хонконгските продемократични партии: Лигата на социалдемократите, Неодемократите, Лейбъристката партия и Хонконгския алианс в подкрепа на партиотичните демократични движения в Китай организират протести пред сградата на Службата за връзка на Хонконг с Централното народно правителство – представителният правителствен орган на Пекин в Хонконг.

Членовете им скандираха лозунги, изразяващи несъгласие със Закона за националната сигурност на ККП, който се възприема като опит за погазване на споразуменията между британското правителство и китайския режим, съгласно Китайско-британската съвместна декларация.

Демонстрантите повториха вече предявените в предишни протести „пет искания“, включително за всеобщо избирателно право и независимо разследване на случаите на полицейско насилие.

HK e1590301611611

Членове на продемократичната партия „Нови демократи“ протестират пред сградата на Службата за връзка на Хонконг
с Централното народно правителство на 24 май 2020 г. (снимката е предоставена от Хонконгското издание на „Епок Таймс“)

Председателят на алианса Лий Чъук-Ян заяви пред местни медии, че Пекин „копае собствения си гроб“ с предложението за Закона за националната сигурност.

Леун Куок-Хун, един от основателите на Лигата на социалдемократите заяви, че законът ще лиши гражданите на Хонконг от свобода на словото.

Над 200 депутати и политици от 23 държави направиха съвместно изявление, в което обявиха, че новият китайският закон е „грубо нарушение на Китайско-британската съвместна декларация.“

Натиск от Пекин за закон за националния химн

Протестът на 24 май първоначално беше заплануван срещу противоречивия Закон за поругаване на националния химн. Второто четене на придвижения от хонконгското правителство закон беше запланувано за 27 май в градския законодателен съвет (LegCo).

Приемането на този закон означава, че всяко лице в Хонконг, намерено за виновно в нарушения като „пеене на [китайския] национален химн по осквернителен и неуважителен начин“, се наказва с глоба в размер до 50 000 Хонконгски долара (около 11 200 български лева) и три години затвор.

Натискът за Закон за националния химн в Хонконг бе оказан от Пекин в края на 2017 г., когато Националният народен конгрес (парламентът) на Китай прие решение за добавяне на закона към Анекс III на основния закон на Хонконг.

След като китайски национален закон е добавен към Хонконгската миниконституция, правителството на Хонконг може да го приеме посредством местно законодателство или главният администратор на града има право да заобиколи законодателната власт, като издаде официално известие в Държавен вестник, давайки по този начин картбланш за прякото прилагане на закона.

LegCo приема на първо четене Закона за националния химн на Китай през януари 2019 г.

В началото на месец май 2020 г. главният администратор на територията Кари Лам обявява по време на седмичен брифинг, че местните законодатели трябва да дадат приоритет на приемането на закона за химна, и подкрепя тази иницатива като „уместна“ законодателна мярка.

Законът за националния химн е посрещнат с критика от правозащитни групи.

През месец март 2019 г. британската неправителствена организация „Hong Kong Watch“ публикува доклад, в който се казва, че такъв закон е „брутално нарушаване на свободата на изявата“. В него се посочва, че неясната дефиниция на закона за „оскърбление“ не е „в съответствие с основните принципи на върховенството на закона.“

Материалът е написан със съдействието на „Епок Таймс“ – Хонконг и „Ройтерс“.

Как „Епок Таймс“ е различен от другите медии?

„Епок Таймс“ е най-бързо развиващата се независима медия в САЩ. Ние сме различни от другите медийни организации, защото не се влияем от правителства, корпорации или политически партии. Нашата единствена цел е да поднесем на читателите достоверна информация и да бъдем отговорни пред обществото. Ние не следваме нездравословната тенденция на воден от дневния ред журнализъм в съвременната медийна обстановка. Вместо това, ние прилагаме за водеща светлина нашите принципи на Истина и Традиция.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Руският президент Владимир Путин разговаря с китайския президент Си Дзинпин (Сергей Бобилов/Getty Images)

Анализатори: Путин се превръща във васал на новата Китайска империя

0
0
Мехурчета газ от изтичането на "Северен поток 2" се виждат на повърхността на Балтийско море, близо Дания (Reuters)

Кой стои зад саботажа на „Северен поток“

0
0
Полски войници участват във военните учения на НАТО (Шон Галъп/Getty Images)

Полша: Новата опора на НАТО

0
0
Джордж Сорос на среща на Световната банка и Международния валутен фонд (Chip Somodevilla/Getty Images)

Връзките на Джордж Сорос с медийни организации му осигуряват международно влияние

0
0
Бившият президент Доналд Тръмп на ежегодната Консервативната конференция (CPAC) в  в Националния Харбър, щата Мисури, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Тръмп издава в книга лични писма от бележити личности, включително Ким Чен Ун, Опра Уинфри и Даяна

0
0
Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

0
0
Земеделски производители прибират пшеницата на фона на руското нападение срещу Украйна в района на Донбас, Украйна, 13 юли 2022 г. REUTERS/Gleb Garanich

Как войната отрови плодородните почви на Украйна

0
0
Бежанци чакат за транспорт, след като са избягали от Украйна и са пристигнали на граничния пункт в Медика, Полша, 7 март 2022 г. (Markus Schreiber/AP Photo)

Близо 1 милион молби за убежище в ЕС през 2022 г.

0
0
45-ят президент Доналд Тръмп по време на годишната Конференция за консервативно политическо действие (CPAC) в Gaylord National Resort & Convention Center в National Harbor, щата Мериленд, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Доналд Тръмп на ежегодната Конференция на консерваторите: „Това е епична битка“

0
0
Захранващи тръби в петролните рафинерии Ruhr Oel на BP Gelsenkirchen GmbH в Гелзенкирхен, Германия, 8 март 2022 г. (Ina Fassbender/AFP via Getty Images)

Европа е похарчила 800 милиарда евро за борба с енергийната криза

0
0
(Снимка "Приятен ден"/Shutterstock)

Правителството на САЩ следи неваксинираните

0
0
Ракетна установка БМ-21 "Град" обстрелва руски позиции

Китай подпомага войната на Русия в Украйна, според проучвания

0
0
Следваща публикация
Председателката на Конгреса Нанси Пелоси говори по време на седмичната пресконференция във Вашингтон на 4 юни 2020 г. (снимка: Сара Силбигър/Getty Images)

Нанси Пелоси осъди репресиите в Китай по случай годишнината от клането на площад „Тиенанмън“

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.