С наближаването на зимата идва време и за направата на вкусната царска туршия, която събира на трапезата малки и големи. Нейното приготовление включва богат асортимент от зеленчуци, което я прави царствена по отношение на здравето.
Ползите от консумирането на царската туршия
Редица изследвания доказват, че ферментиралите зеленчуци съдържат повече витамини от тези на суровите. Най-вече домашно приготвените. Царската туршия дава много енергия и ситост, по време на студените зимни дни, което се дължи на млечната киселина, която се образува по време на ферментацията. Също така, тя подобрява храносмилането, засилвайки метаболизма. Дори може да се използва като средство за отслабване. Помага за намаляването на захари в организма, а от там може да се повиши и концентрацията. За да бъде готова туршията за коледната трапеза, тя трябва да се направи до началото на ноември. Ето как можете да приготвите вкусна и полезна царска туршия, без консерванти и аспирин, а къде да намерите по-евтини продукти, може да прочетете тук.
Царска туршия по рецептата на българския майстор-готвач Иван Звездев
Нужните продукти за 6 кг царска туршия са :
- 2 кг карфиол
- 1 кг моркови
- 1 кг камби
- ½ кг зелени домати
- ½ кг корнишони
- 1 кг зеле
- 10 стръка целина
- 2 глави лук
- 5 скилидки чесън
- 500 мл оцет
- 500 гр захар
- 200 гр сол
Начин на приготвяне:
Зеленчуците се измиват добре, нарязват се на едро и слагат в голям съд. Солта и захарта се смесват добре. С тях се поръсват зеленчуците и хубаво се разбъркват. Оставят се да престоят една нощ на студено. На следващия ден се отцеждат от получения зеленчуков сок. Той се слага в тенджера, долива се оцет и се кипва. Сместа се вари за минута, оставя се да изстине напълно. Зеленчуците се подреждат в буркани и се заливат със студената саламура. Ако студената саламура не достигне за да покрие зеленчуците, те могат да се полеят с олио или да се направи допълнителна саламура от 1 л вода+ 2 с.л. сол + 3 с.л. захар + 100-150 мл оцет. Продуктите се кипват и след изстиване, се заливат.