„Доброто има непрекъсната необходимост в него да се влага енергия, за да продължи да съществува“ – доц. Кристиан Таков
Документалната лента „Моралът е доброто“ очаква своята премиера на рождения ден на доцент Таков – 7 ноември (понеделник) в кино „Люмиер“ на НДК oт 19:00 ч.
Филмът, проследяващ житейския път на именития преподавател по гражданско право в Юридическия факултет на „Софийския университет Св. Климент Охридски“ Кристиан Таков, беше предшестван от впечатляващата едноименна изложба. Идеята за изложбата „Моралът е доброто“ се заражда именно в процеса на създаването на филма, като представените в нея 60 мисли и фотографии на доцента са част от архива, старателно събиран и изследван от Веселин Диманов – автор, сценарист и режисьор на филма.
С цел да покаже личността зад публичния образ на Кристиан Таков, журналистът и документалист Веселин Диманов създава с екипа си и продуцентска компания Afflatus Productions документалната лента „Моралът е доброто“, отваряйки врата към света на известния юрист, интелектуалец и общественик.
Ключова част от екипа по създаването на филма са операторът Калоян Игнатов и режисьорът по монтажа Димитър Стафидов. Дебютът на Димитър Стафидов в създаването на пълнометражен документален филм, още от първата минута от трейлъра на филма, впечатлява с ключови архивни кадри и тези, заснети от Калоян Игнатов в рамките на няколко месеца от три годишната подготовка на филма.
В скорошно интервю екипът на филма „Моралът е доброто“ разказа за свои впечатления в процеса на създаването му.
За поредицата от интервюта със семейството на Таков, негови колеги, приятели и съмишленици, заснети за филма, операторът Калоян Игнатов сподели: „Когато снимах, не исках разговорът да свършва, буквално забравяш да снимаш и слушаш – целият си в този разказ“.
Режисьорът на филма обясни, че с екипа са водили дискусия до колко навътре да навлизат в лично пространство на Таков, като част от интервютата са с майката му и дъщеря му.
„Изпълних това, което обещах на неговата майка – да направим този филм“, сподели режисьорът, като поясни, че няма опасност от идеализация във филма – всичко е предадено точно, без цензура и автоцензура.
„Изследвахме тънката линия между човека Кристиан Таков и обществената му значимост, и се получи такъв деликатен и красив баланс.“
Според екипа на филма уникалното качество на Кристиан Таков е, че „той казва в лицето истината, без да обижда хората – без те да се обиждат“.
Веселин Диманов разказа, че са използвани 33 интервюта, над 26 часа филмов материал, без да се брои архива, като ролята на монтажиста да структурира кадрите в добра филмова версия, за да излезе по кината, е извършена отлично: „Димитър обедини работата на Калоян в продължение на няколко месеца снимане и моята в тези 3 години“. За ключов резултат от този процес Димитър Стафидов сподели: „Кристиан Таков казва толкова истини, истински неща и човек веднага прави паралел със себе си – как той самият вижда света, като така се създава връзка между зрителите, между хората.“
„Бягали сме от всякакви теми, които биха били паразитни, както и (сме се старали) да няма никакви оценки“, разказа режисьорът за филма и застъпените в него теми, които са били значими за Таков. Една от тях е съдебната реформа и възстановяването на законността, за които Таков казва: „Пазете правото, включително и от закона.“
Продуцентите на филма планират в YouTube канала на Afflatus Stories създаването на документална поредица за доц. Кристиан Таков, която ще включва още разкази на неговото семейство, близки и приятели, както и непубликувани досега материали.
Прожекциите на документалния филм „Моралът е доброто“ ще продължат ежедневно от 7 до 13 ноември в кино „Люмиер“ от 19:00 ч., като билети могат да се закупят тук. Филмът ще се прожектира и на 10 ноември във Фестивален и конгресен център – Варна от 19:30 ч., както и на 12 ноември в салон Kino Xenix в Цюрих.