Getting your Trinity Audio player ready...
|
Президентът Джо Байдън прие Бенямин Нетаняху в Белия дом, ден след речта на израелския лидер пред американския Конгрес
Президентът Джо Байдън и израелският министър-председател Бенямин Нетаняху се срещнаха насаме в Белия дом на 25 юли, за да обсъдят продължаващата война между Израел и Хамас, както и отношенията между САЩ и Израел.
Вицепрезидентът Камала Харис също се срещна с Нетаняху по-късно същия ден.
Срещите бяха насрочени след изказването на израелския премиер по време на съвместна сесия на Конгреса на 24 юли. В него той благодари на президента Байдън за подкрепата му в продължаващия почти 10 месеца конфликт. Горещите събития започнаха, след като терористите на Хамас нападнаха цивилни общности в Южен Израел на 7 октомври 2023 г. В неочакваната атака загинаха над хиляда израелци и бяха взети около 250 заложници, много от които все още не са освободени.
В обръщението си към американския Конгрес Нетаняху призова Израел и Съединените щати да продължат да „бъдат заедно“, докато войната продължава.
Байдън и Нетаняху направиха кратки коментари пред пресата на 25 юли, преди да започнат срещата.
„Г-н. Президент, ние се познаваме повече от 40 години, а вие познавате всеки израелски министър-председател от 50 години насам… Искам да Ви благодаря за 50 години служба на обществото и 50 години подкрепа към държавата Израел. Очаквам с нетърпение нашата дискусия днес и съвместната ни работа през следващите месеци по важните въпроси, които ни предстоят.“, заяви израелският премиер.
Джо Байдън отвърна, че очакванията са взаимни.
Високопоставен служител от администрацията на американския президент потвърди, че Джо Байдън възнамерява да заяви отново „железния си ангажимент към сигурността на Израел“ по време на срещата с Нетаняху. Както и че двамата ще обсъдят заплахата, която идва от Иран и „ирански прокси и терористични групи, включително Хамас, Хизбула [и] хутите.“
По думите на официалния представител, на срещата ще бъдат обсъдени усилията на САЩ да гарантира отбранителните способности на Израел.
Той също така уточни, че президентът Байдън очаква задълбочена дискусия за потенциален пробив в преговорите за прекратяване на огъня в ивицата Газа и освобождаването на заложниците, които Хамас продължава да държи.
Администрацията на Джо Байдън многократно сигнализира за нов напредък в тези преговори, но Бенямин Нетаняху не спомена нищо конкретно за тях по време на обръщението си пред Конгреса на 24 юли.
На пресконференция в Белия дом, която съвпадна със срещата между американския президент и израелския премиер, говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби заяви, че администрацията на Байдън вярва, че г-н Нетаняху ще спази своя ангажимент за преговори.
Срещата на Камала Харис с премиера Нетаняху е от особено значение, предвид нейната нова позиция на фаворит за президент на Демократическата партия, след като президентът Байдън се оттегли от надпреварата на 21 юли.
Харис не присъства на речта на израелския лидер пред Конгреса. Тя отпътува от Вашингтон сутринта на 24 юли, за да говори на събитие в Индиана, където наблегна на редица политики на администрацията на Байдън.
Служител от кабинета на вицепрезидента е потвърдил в имейл до The Epoch Times, че Камала Харис винаги е имала „непоколебим ангажимент към сигурността на Израел“ през цялата си политическа кариера и че нейното отсъствие по време на речта на Нетаняху „не бива да се тълкува като промяна в позицията ѝ по отношение на Израел.“
Доналд Тръмп възнамерява да се срещне с Бенямин Нетаняху на 26 юли.
Нетаняху в обръщение към американския Конгрес
В своето обръщение към американския Конгрес на 24 юли, израелският премиер посочи: „Америка и Израел трябва да бъдат заедно. Когато сме заедно, се случва нещо наистина страхотно: ние печелим, те губят.“
В началото на своята реч той припомни атаките на Хамас на 7 октомври 2023 г. в няколко южноизраелски общности. Израелският лидер също така отдели време, за да подчертае опита на израелските войници, които отговориха на атаките и които се сражават в ивицата Газа в последвалия военен конфликт.
Републиканските лидери в Конгреса като цяло оцениха положително визитата на премиера. Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън окачестви речта на г-н Нетаняху пред Конгреса като „критична“, тъй като Израел „води справедлива война за своето оцеляване и осем американски заложници продължават да са в плен“.
Някои демократи и независими конгресмени бяха на друго мнение. Десетки представители на Демократическата партия в Конгреса отсъстваха, след като обявиха публично, че няма да присъстват на речта в знак на протест срещу начина, по който Израел участва във войната с Хамас.
Хиляди пропалестински активисти се събраха по улиците пред Капитолия на 24 юли. Те призоваха за прекратяване на огъня и за арест на израелския премиер заради военни престъпления. Кадри показват как палят американското знаме в знак на протест.
В речта си Нетаняху обвини протестиращите, че заемат страната на Хамас и тази на „изнасилвачи и убийци“.
Той също така защити поведението на страната си в продължаващия конфликт. Премиерът цитира оценката на военния експерт и пенсиониран офицер от армията на САЩ Джон Спенсър, че израелските сили са приложили повече предпазни мерки за предотвратяване на цивилни щети в настоящия конфликт в Газа, отколкото която и да е армия в историята. Както и че са взели по-големи предпазни мерки, отколкото изисква международното право.
Израелският премиер не спомена нищо конкретно в речта си по повод мирните преговори, на които набляга администрацията на Байдън през последните дни. Той по-скоро повтори своята военна цел да елиминира Хамас.
„Израел ще се бори, докато не унищожим военния капацитет на Хамас и неговото управление в Газа, и не върнем всички наши заложници у дома. Ето какво означава пълна победа и ние няма да се примирим с нищо по-малко“, заяви Нетаняху.
Израелският лидер очерта и своята следвоенна визия за „демилитаризирана и дерадикализирана“ Ивица Газа. Той настоя, че Израел не се стреми да презасели територията, но уточни, че „трябва да запази първостепенен контрол за сигурността там“ в „обозримо бъдеще“, за да предотврати възобновяване на заплахите срещу страната му.