Властите в Австралия започнаха да вкарват заразени с COVID-19 пациенти и жители на Северната територия в карантинен лагер в Хауърд Спрингс. Според местно длъжностно лице, мярката е предприета в резултат на идентифицирането на девет случая на зараза в района на Бинджари.
Според главния министър на Северната територия от 20 ноември 2021 г. в Бинджари и съседния Рокхол са въведени стриктни локдауни.
„Жителите на Бинджари и Рокхол вече не разполагат с петте причини за излизане от домовете“ — обяви главният министър Майкъл Гънър във Facebook пост на 20 ноември. Петте позволени причини жителите на Австралия да излизат от домовете си са: ходене на работа или училище, покупка на продоволствия и консумативи, физически упражнения, обгрижване на нуждаещи се или ваксинация.
Гънър посочи, че длъжностни лица са „идентифицирали пет допълнителни близки контакта в Боролула, за които преди това не е имало информация“ и допълни, че „всички те са с отрицателни тестове и са изпратени в Хауърд Спрингс“.
Медията The Guardian цитира изказване на Гънър, че на 21 ноември 2021 г. осем души са били отведени в съоръжението в Хауърд Спрингс.
„Много е вероятно повече жители днес да бъдат прехвърлени в Хауърд Спрингс, защото са или положителни случаи, или в близък контакт със заразени — заяви Гънър. — Вече идентифицирахме 38 близки контакта от Бинджари, но бройката ще се увеличи. В момента тези 38 души са в процес на преместване.“
Според правителствения уебсайт на Северната територия лицата, които са отведени в Хауърд Спрингс или другия карантинен лагер Alice Springs Quarantine Facility и не са се подложили на тест, ще трябва да останат под карантина още 10 дни на собствени разноски.”
Джейми Чалкър, полицейски комисар на територията, потвърди на 22 ноември 2021 г. пред медиите, че 77-годишен мъж, който е бил на международен полет до Австралия, е починал в карантинния лагер Хауърд Спрингс.
„Очевидно, това е човек на 77 години — предават думите на Чаклър местните медии. — Уточняваме дали е имало и други проблеми, но със сигурност първоначалните данни не сочат, че това е смърт, свързана с COVID.“
През уикенда на 20 и 21 ноември хиляди австралийци в множество австралийски градове протестираха срещу задължителните ваксинации в страната. Към 19 ноември 2021 г. около 85% от отговарящото на условията население в Австралия е ваксинирано.
През последните месеци се появиха опасения относно извънредните локдауни и COVID-19 ограничения, наложени от австралийските федерални и териториални правителства. Мелбърн например беше подложен на вероятно най-продължителния локдаун в света.
„Съществуват опасения сред обществеността относно някои мерки за справяне с пандемията, които териториалното правителство се опитва да прокара в момента през горната камара на парламента — коментира базираната в Мелбърн журналистка Дана Морс пред Al Jazeera. — Този законопроект е в застой, но хората са загрижени за степента на правомощия, които ще има правителството на щата, ако законопроектът бъде приет.“
Междувременно, през месец ноември Австралия отвори отново границите си за ваксинирани пътници от Нова Зеландия, след като бяха затворени в продължение на близо 600 дни. Премиерът Скот Морисън обяви на 22 ноември, че Австралия ще позволи през месец декември 2021 г. притежателите на чуждестранни визи да влизат в страната.
Австралия затвори международните си граници през месец май 2020 г. и позволи достъп само на ограничен брой граждани и постоянно пребиваващи жители.
Въвеждане на китайската социална кредитна система в Австралия
Драконовските мерки за държавен контрол в Северната територия на Австралия не се ограничават само с карантинните лагери.
Град Дарвин, който също се намира в Северната територия, е първият град, който въведе елементи на китайската социална кредитна система.
По данни на NT News в Дарвин вече са монтирани стълбове, снабдени с високоговорители, камери и Wi-Fi за следене на жителите, тяхното движение из града, уебсайтовете, които посещават и приложенията, които използват. Мониторингът ще се извършва основно от изкуствен интелект и ще алармира властите въз основа на зададени тригери.
Също като в Китай, системата за наблюдение е дефинирана като програма за „smart city“ („умен град“). Въпреки твърдението на австралийските власти, че функциите на програмата са добронамерени, те обявиха, че тя ще осъществява наблюдение на активността на мобилните телефони и наличието на „виртуални огради“, които ще задействат сигнали, ако потребителите преминат през тях. Все още не е ясно какъв вид аларма ще задействат „виртуалните огради.“
Социалната кредитна система на „умния град“ на ККП (Китайската комунистическа партия) е в състояние да наблюдава всеки човек в обществото, проследявайки всички аспекти на неговия живот – включително неговите приятели, онлайн покупки, ежедневно поведение и друга информация. В този процес системата отрежда на всеки т. нар. „граждански резултат“, който определя нивото му на свобода в обществото и възможността му например да пазарува в магазина или да се качи на влак или автобус.
В Дарвин съществува натиск за включване в програмата на ККП. Местните правителствени лица сключиха сделка за сътрудничество с район Юешиу в провинция Гуанджоу през 2018 г. Сделката беше окачествена от китайските медии като част от инициативата „Един пояс път“ на президента Си Дзинпин.
Разследващият журналист Джошуа Филип от англоезичния The Epoch Times разкри, че ККП гледа на Австралия като на експериментално поле за свои програми, които иска да внедри на Запад. Идеята е Канада да последва Австралия, а след това и Съединените щати. Това е очевидна аналогия със стратегията на Мао Дзедун за „заобикаляне на градовете с провинция“, при която провинцията в крайна сметка превзема градовете.
Джак Филипс е базиран в Ню Йорк репортер на извънредни новини в англоезичния The Epoch Times.