Getting your Trinity Audio player ready...
|
Развратът иде от малките компромиси и от ежедневността на злото. Ще маскирате страха си като разумност, алчността си – като предвидливост, а безчестието си – с изкусна аргументация.
Тези думи на Кристиян Таков винаги са били актуални за нашата действителност, но в този момент на особено политическо състояние в държавата те носят отличително силно послание, защото думата компромис в последните дни я чуваме твърде често, натоварена с много съмнения, доза разочарование и много лъжи.
Какво се случва в страната ни – едва ли някой би могъл да се ангажира да даде точна и ясна оценка. Случващото се е динамично, непредсказуемо, с препратки към 90-те години, когато изглежда, че всеки е срещу всеки. Месец май бе преизпълнен със събития, а на политолозите и политическите журналисти не им достига време както да ги опишат, така и да ги анализират подробно.
Още в началото месец май стартира с взрив пред кортежа на главния прокурор Иван Гешев, и този взрив някак отприщи вълна от събития, кое от кое по-смущаващи и объркващи. Изведнъж заваляха тайни записи от доскорошни партньорства, разкрития, заплахи, политически интриги и едно убийство. Тези събития разместиха слоевете в държавата от политиците през прокуратурата, та чак до ъндърграунда. Това разместване породи безброй въпроси: кой на кого? кой с кого? кой за какво и т. н.
Най–важният въпрос
Но най-важният въпрос, който интересуваше всички, бе ще има ли правителство, кой с кого ще се събере – на каква цена, за каква кауза, какви компромиси ще трябва да направи и ще има ли печеливши от тях?
На въпроса ще има ли България кабинет, за който се надяваме да донесе малко спокойствие в политическата обстановка, по-вероятният отговор е да. При все че разговорите в тази посока и преговорите към този момент за него са почти на финала.
Договарянето
Стартът на тези преговори не беше никак лек, даже напротив. Тъкмо когато ГЕРБ и ПП-ДБ се договориха да управляват на ротационен принцип, турбуленцията настъпи. В момента, когато бяха се обединили около идеята да излъчат кабинет, в който освен експерти имаше и ярки политически фигури, преговорите се провалиха и замразиха, както се изрази Мария Габриел.
Пръчка в спиците на тази договорка сложи вече бившият депутата от ПП – Радостин Василев. Той свика пресконференция, на която пусна запис от заседанието на Националния съвет на ПП, на която партия той доскоро беше член. Тези записи разбуниха още повече политическите страсти, родиха купища въпроси и преобърнаха ситуацията с главата надолу.
Нещата, които се чуха от записите, започнаха да обикалят медийното пространство, социалните медии и почти всеки в държавата ни се превърна в политически анализатор. Едни казваха, че записите са унизителни за ПП и искат да превърнат държавата в подчинение на чужди служби и да задоволят чужди интереси – прозападни. Други пък бяха на мнение, че в записите няма нищо шокиращо и в тях се съдържа план за отвоюването на държавата пак от чужди сили – проруски този път. От ГЕРБ казаха, че са загубили доверието към ПП и ще преосмислят договорките за кабинет. Те пожелаха по-експертно правителство, което да бъде водено от техния кандидат-премиер Мария Габриел.
Настъпи възмущение и от другите политически субекти, като най-нетърпеливи за критика се оказаха ДПС, които дори заплашиха с бунтове, ако такъв кабинет между ГЕРБ и ПП-ДБ бъде реализиран. Президентът Румен Радев също не скри неодобрението си към състава на такъв кабинет, като дори при връчването на мандата призова той да не се случва, за което пък получи много критики от част от обществото. На последното си служебно посещение в Молдова, на среща на върха на Европейската политическа общност, той обвини ПП в „пълзяща диктатура” и заяви, че очаква общ кабинет с ГЕРБ да роди „отвращение”.
Компромисите
На фона на тази бурна обстановка, ден преди да изтече месец май, пак стана ясно, че може би кабинет ще има. Преговорите бяха подновени, но ГЕРБ поискаха повече гаранции и може би повече компромиси от страна на ПП. Проектът за кабинет остана почти същият, като номинираният за министър на вътрешните работи адв. Андрей Янкулов ще бъде заменен от настоящия шеф на ГДБОП – Калин Стоянов.
За министър-председател е предложен акад. Николай Денков, който беше образователен министър в кабинета на Кирил Петков. За вицепремиер и министър на външните работи е предложена Мария Габриел, която е бивш евродепутат от ГЕРБ. За финансов министър е предложен съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев. За министър на отбраната е предложен проф. Тодор Тагарев, който беше оттеглен като предложение за външен министър в кабинета на Кирил Петков след отстраняването на Стефан Янев. За министър на правосъдието е предложен депутатът от ПП-ДБ Атанас Славов. За министър на регионалното развитие и благоустройството е предложен юристът Андрей Цеков, който беше заместник-министър на финансите по времето на Асен Василев. За министър на икономиката е предложен Богдан Богданов, понастоящем изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции. За министър на труда и социалната политика е предложена Иванка Шалапова, която е изпълнителен директор на фондация „За нашите деца“. За министър на транспорта е предложен Георги Гвоздейков, който е бивш изпълнителен директор на държавното дружество „България хели мед сървиз“ ЕАД.
Един от най-ярките мотиви, с които ГЕРБ и ПП-ДБ излязоха пред обществеността, е, че България спешно се нуждае от кабинет. Компромисът за формирането на такъв ще успокои политическата криза, няма да лиши страната ни от това да има бюджет, а и ще бъде направена спешно така желаната правосъдна реформа.
Реформата
Тази съдебна реформа е планирана отдавна и винаги попада във всички мотиви за нечие партийно обединение или е повод за разделяне на такова. Но в този момент тя се оказва жизненоважна, още повече и след случая на противопоставянето на главния прокурор Иван Гешев и заместника му Борислав Сарафов, които осветиха зависимостите в системата. Всичко това ясно показва, че прокуратурата и изпълнителната власт са преплели интересите си. От битката между тях и въвличането и на други имена като Бойко Борисов например стана ясно – пластовете се разместват и вариантите на развитие не са много. Оптимистичният е, че тези процеси ще прочистят система, макар и трудно, а песимистичният е, че това ще доведе само да прегрупиране и консолидиране по интереси.
Записът
Въпреки че обстановката изглеждат по-спокойна след подреждането на бъдещия кабинет, усещането за напрежение остава. Кавгите в прокуратурата и въпросният запис на Радостин Василев ще отекват дълго и ще търсят много отговори.
В чия полза беше пуснат този запис точно сега, защото той доведе до разклащане при сформирането на новия кабинет – не може да се отговори ясно и еднозначно. На пръв поглед най-голяма загуба от него претърпяват ПП. Обвинявани са в нечисти и неморални договорки с цел „изпирането” на Бойко Борисов и това поражда съмнения, дали наистина все още от партията имат желание и воля за промяна. От друга страна, осуетяването на формирането на такъв кабинет би засегнало проруските интереси, дълбоко вкоренени в нашите служби и прокуратурата, коментира правозащитния адвокат Михаил Екимджиев. И пак според него: „политиката е изкуство на възможното. Възможното означава, когато един проблем е твърде голям и многопластов, той да бъде решаван и разбиван на части“. Тоест заслужава си на този етап да се обединиш с врага, за да може в бъдеще да разчисти пътя си за по-сериозни и крути реформи. Никой обаче на този етап не може да каже какви мотиви стоят и зад двете съдбоносни решения. От една страна – на Радостин Василев да предаде съпартийците си, от друга страна – прегръдката между доскоро най-големите противници от ГЕРБ и ПП-ДБ.
Думите на президента Румен Радев при връчването на втория мандат, а именно той да не бъде изпълнен, показват, че Радев също има интерес от пускането на записа в този момент. Записът има за цел да осуети формирането на кабинет, според някои анализатори – за добро. Думите на президента обаче се приеха като недопустими и прекрачване на конституционните му правомощия, и светкавично беше организиран протест срещу него.
Може да се каже, че и главният прокурор има полза от пускането на този запис точно сега. Събирането на ГЕРБ, ПП и ДБ за правосъдна реформа е гаранция за отстраняването му.
Прокуратурата
Както и в обществото, така и в прокуратурата нещата са полюсни. Едната част от прокуратурата застана зад Иван Гешев, другата е решена да го отстрани. Поддръжниците на Гешев са решени да се изправят срещу Бойко Борисов, като възкресят разследването по „Барселонагейт” и поискат имунитета му. Това се случи след като Мария Габриел обяви, че първият й приоритет при създаване на правителство ще бъде отстраняването точно на Гешев. Но в тази мръсна игра може би никой няма интерес да бъде сформирано такова правителство, което би нарушило доскорошното съглашателство и би разклатило баланса в правораздавателната система между доскорошните партньори. И както Гешев каза, визирайки ДПС – не е очаквал такова предателство – което означава, че щом има предателство, значи е имало приятелство. ГЕРБ обаче побързаха да гласуват промените в Наказателно-процесуалния кодекс и от необходимите 17 члена на Висшия съдебен съвет за отстраняване на главния прокурор те станаха 13. Така Гешев може да бъде отстранен съвсем скоро след издаването на указ за обнародването им в Държавен вестник от президента, ако Конституционният съд не оспори това решение, тъй като се оказа, че имало членове на ВСС с изтекли мандати.
ГЕРБ
Изтичането на записа принуди ПП да приемат повече условия от ГЕРБ при определяне състава на правителство. Това пък от своя страна даде възможност на Бойко Борисов отново да бъде на власт, въпреки, че няма да господства в нея, както бе свикнал до сега. Да и може би това е част от „изпирането”, за което става въпрос от записа. Нещо повече, дори да му бъде поискан имунитета, мнозинството няма да го гласуват. Така Борисов си осигурява спокойствие, въпреки че не се знае до кога.
ДПС
Другият основен играч на политическия терен е ДПС. Те винаги са приемали по-скрита роля, която често е сравнявана със сив кардинал. Както вече стана ясно, те ще подкрепят искането за свалянето на главния прокурор, за което той им се обиди. ДПС винаги са усещали комфорта, който им се осигурява от страна на прокуратурата. Това стана особено показателно и при разследването за фалита на Корпоративна търговка банка и при разпространението на уличаването в корупция на Делян Пеевски по американския закон „Магнитски”. В общи линии каквито и трусове да има на политическата сцена от доста години насам, ДПС винаги печели.
Президентът
Президентът е най-явният противник за съставянето на това правителство. Той не го скри нито при връчването на мандата на акад. Денков, нито при всичките си коментари по темата в последните дни. Радев обвини ПП в предателство и нарече вторият мандат „дискредитиран”, като призова Денков да го върне. Той също така атакува ПП заради намеренията им за сериозни промени в службите, като посочи: „службите са сериозно реформирани”.
От друга страна, противниците на Радев се надяват да бъде сформирано редовно правителство, като по този начин ще се отнеме властта от президента, която той упражнява чрез свои властови лостове в последните две години. Това стана възможно след като му се наложи да управлява България с назначени от него служебни правителства. Президентът неведнъж е обвиняван, че с поведението си разклаща доверието към парламентарното управление и тласка страната ни към президентско такова, по подобие на Русия и Турция.
Той неведнъж е имал конфликти с партиите, с които първоначално си взаимодейства, а после заклеймява – един път с БСП, която го издигна за президент, втори път с ПП, които подкрепяше, а след това нарече „шарлатани” и така им „помогна” да паднат от власт. По отношение на всичките си мотиви за действия президентът казва, че се води единствено от нуждите на народа.
Заключението
По всичко личи, че месец юни ще стартира с нов кабинет. И двата коалиционни партньора се кълнат на избирателите си, че това се прави само и единствено за благото на народа. Времето ще покаже дали е така.
За да прокарват важни управленски решения и да приемат смислени закони, двете партии имат така желаното им мнозинство от 132-ма депутати. За да оправдаят компромисното си партньорство, те са си поставили амбициозни задачи. Влизане в Шенгенското пространство, приемането на еврото, изпълнение на Плана за възстановяване и устойчивост и съдебна реформа. Първото разклащане може да дойде точно от искането за промени в конституцията за така желаната съдебна реформа, защото за да се случи такава промяна, ще са нужни и гласовете на ДПС. ДПС имат голямо влияние в съда и прокуратурата, а такова решение може да наруши баланса им там. Както винаги е ставало до сега, ДПС пак остават в сянка и хем са нужни техните гласове за големи промени, хем не носят отговорност за тях.
Опитна партия като ГЕРБ винаги би могла да постави в непредвидима ситуация коалицията от ПП-ДБ, тъй като в ГЕРБ има кадри, които са наясно с управлението, механизмите и подводните камъни от последните 12 години. Добре изработени корупционни практики могат да бъдат привнесени и в новото управление, за което отговорност ще носят и ПП, и ДБ.
Най-големите негативи, които някой би могъл да понесе от това управление са за ПП, както техен е и най-големият направен компромис. На тях не им остава нещо друго освен да боравят с най-силния инструмент при едно управление – ИСТИНАТА. Едно е сигурно, ако новите депутатите и министри бъдат водени от нуждите на народа, истината и почтеността – всички ще видят това. Всяко неморално и незаконно решение, което се опитва да бъде прокарано, независимо от коя партия, трябва да бъде веднага осветявано, защото както знаем “Тъмнината се страхува единствено от светлина”.
Мненията и възгледите, изразени в статията, са на автора и не съвпадат непременно с тези на Епок Таймс България.