Сателитните снимки, публикувани от НАСА и Европейската космическа агенция (ESA), показват драстичен спад в нивата на замърсяване на въздуха над Китай след разразяването на новия коронавирус, който причини спирането на промишлеността и транспорта.
Снимките, направени от спътници за наблюдение на замърсяването, сравняват качеството на въздуха между 1 и 20 януари с качеството му между 10 и 25 февруари и показват значително понижение на азотния диоксид (NO2) – токсичен газ, който попада във въздуха при изгарянето на гориво и влседствие на работата на електроцентрали и фабрики.
Според учените от НАСА намаляването на замърсяването с NO2 е било очевидно в близост до Ухан, който пръв спря транспорта и местните фабрики до 23 януари, за да се намали разпространението на болестта.
От НАСА казват, че има доказателства, че промяната в замърсяването на въздуха е „поне отчасти свързана с икономическото забавяне след избухването на коронавирус“.
„За първи път виждам такова драстично намаляване в такъв голям обхват при конкретно събитие“ – казва изследователят д-р Фей Лю.
Въпреки това учените забелязват спад на токсичния газ и в останалата част на Китай и това съвпадна с празнуването на Лунната нова година през януари, което затвори много фабрики. И предишни наблюдения показват, че обикновено през този период на годината има спаа на замърсяването, преди отново да се увеличи след приключване на празненствата. Но случаят тази година не е такъв.
В предварителен анализ изследователи на НАСА сравняват стойностите на NO2, засечени през 2020 г., със средните количества, засечени по същото време на годината в периода 2005-2019 г. През 2020 г. стойностите на NO2 в източен и централен Китай са значително по-ниски (между 10% и 30%), отколкото обикновено се наблюдава за този период от време.
Освен това изследователите не отчитат възстановяване на NO2 след празника и отбелязват, че през 2020 г. процентът на спад е „по-значителен, отколкото в минали години и е продължава по-дълго“.
Подобен значителен спад на замърсяването на въздуха в Китай е отчетен по време на Олимпийските игри в Пекин през 2008 г. Тогава властите затварят фабриките и ограничават автомобилния трафик, за да изчистят смога за игрите. Ефектът обаче е ограничен най-вече до града и неговите околности. Нивата на замърсяване отново се увеличават след приключване на игрите.
Към 1 март има съобщения за 79 827 случая на вируса и 2870 смъртни случаи в Китай, но експертите и разказите на очевидци сочат, че действителният брой на заразени и смъртни случаи в Китай е много по-голям от официално съобщения.