• За нас
  • Пишете ни!
петък, 16 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство Традиционна култура

„Мъжете са почтени, а жените – скромни“ – какво означава традиционният китайски идиом

отЛео Тим
3 март , 2024
„Мъжете са почтени, а жените – скромни“ – какво означава традиционният китайски идиом

В традиционната китайска култура отношенията между мъжа и жената се основават на хармонията между ин и ян (Снимка: Adobe Stock)

Getting your Trinity Audio player ready...

Една много оспорвана древна китайска поговорка, nan zun nü bei (男尊女卑), често се превежда като „мъжът е по-висш, а жената – по-нисша“. Съвременният китайски език обаче е заличил истинското значение на думите, предизвиквайки объркване относно начина, по който древната китайска култура е разглеждала отношенията между мъжа и жената.

На пръв поглед знакът zun (尊) означава почит или възвеличаване, а bei (卑) – покорност и смирение. Като се има предвид начинът, по който двата йероглифа се използват за образуване на думи в съвременния китайски език, това прави старата поговорка да изглежда като обида към жените.

Особено в днешен Китай, който е претърпял радикални промени по време на и след комунистическата революция, автентичните конотации и мъдростта, които се съдържат в идиома, са били допълнително изкривени.

Истинското значение на „сексистката“ фраза

Отношенията между мъжа и жената в традиционната китайска култура се основават на хармонията между ин и ян, където ян е олицетворение на яркото и видимото, а ин въплъщава прикритото и тайното. Ин и ян могат да се разглеждат като основна философска концепция в голяма част от традиционните китайски учения като Тайдзи, Книгата на промените (И Дзин) и методите, използвани в традиционната китайска медицина или фън шуй.

Според принципа на ин и ян мъжествеността въплъщава силата на ян, която се смекчава и уравновесява от природата на ин в женствеността. Всяка от тях е еднакво важна за запазване на хармонията и баланса между противоположностите.

diagram of i ching hexagrams owned by gottfried wilhelm leibniz 1701
Схема на хексаграмите на И Дзин (Yi Jing), собственост на немския математик и философ Готфрид Вилхелм Лайбниц. Мрежата в центъра представя хексаграмите в последователност Фукси или двоична последователност, като се четат напречно и надолу. Същата последователност се използва и от външната страна, като се чете отдолу нагоре, надясно, след това отново отляво нагоре към върха (Изображение: Wikimedia Commons Public Domain)

Ето защо, въпреки че от жените не се очаквало да се конкурират с мъжете в обществения живот или на работното място, традиционните китайски норми за равенство между половете считали жените за допълващи, а не по-нисши от мъжете.

Въпреки съвременното си значение двата йероглифа zun и bei произхождат от Книгата на промените, където описват баланса между ин и ян. Поради различията си мъжът и жената обикновено са подходящи за различни роли в семейството и обществото. Когато мъжете и жените се придържат към естествените си предназначения, човечеството ще процъфтява.

Фразата nan zun nü bei – „мъжете почтени, а жените скромни“ – всъщност означава допълваща се хармония между половете, а не унижение на жените пред мъжете.

Zun и bei се отнасят до противоположността: небето е горе, а земята е долу. В „Книга на промените“ се казва: „Тъй като небето горе е достойно, а земята долу е смирена, по този начин се определят позициите на небето и земята, циен и кун (乾坤). При позиционирането на ниското и високото, смиреното и достойното, всеки има своето място… Мъжете наследяват пътя на qian [небето], а жените носят пътя на kun [земята]“.

Хармония в баланса

Според „Книга на промените“ и други произведения на китайската даоистка философия човечеството следва моделите на небето и земята, за да просперира. Отклоняването от естествения път би донесло нещастия и катастрофи.

Конфуций говори за джун дзи (君子) или „благородникът“, който достига високо ниво на морално съвършенство. Според „Книга на промените“ „небесата са в непрекъснато движение; а джун дзи се усъвършенстват постоянно“. „Природата на земята е щедра и толерантна; джун дзи посреща всичко с благородство“. По същия начин жените се стремят към моралния идеал на шу ню (淑女) – жена, която е достойна, скромна, уважителна и последователна.

Пример за това са трите кралици Тай Дзян, Тай Рен и Тай Си, съпруги на трима последователни крале преди 3000 години. „Трите Тай“ помогнали на своите добродетелни съпрузи да положат основите на 800-годишната династия Джоу (1046-256 г. пр. Хр.).

chinesezither
Династията Джоу продължава 800 години – повече от всяка друга в китайската история. През нея се развива моралната философия, която днес познаваме като конфуцианство (Снимка: pixabay / CC0 1.0)

Тай Си, описана в „Класика на поезията“ като архетип на шу ну и подходяща за съпруга си, крал Уен от Джоу, се заема с отглеждането на десетте принца на кралската двойка и с управлението на харема.

Според „Записите на образцовите жени“ (列女傳) това позволява на царя да се съсредоточи върху управлението си и да цивилизова страната. Тай Си е почитана като Уен Му (文母), „културната майка“, а за кралската двойка се казва, че „крал Уен управлявал външно, а Уен Му – вътрешно“.

Когато мъжете са почтени и благородни, а жените са смирени и толерантни, семейството естествено ще бъде хармонично. Общество, което работи на този принцип, ще уважава и цени жените.

Отхвърляне на традиционната мъдрост

Преди и след като идват на власт, китайските комунисти се застъпват за „освобождението“ на жените. Мао Дзедун, основателят на комунистически Китай, обявява, че „жените притежават половината небе“.

Макар често да се възприема като изявление в подкрепа на правата на жените и тяхното равенство, това отношение всъщност се опитва да заличи различията, а оттам и равновесието между мъжете и жените. По време на Културната революция и други комунистически кампании китайките са отхвърляни или наказвани заради модерно облекло; женските модели за подражание, изобразени в „революционното“ изкуство, са гръмогласни и груби.

Щетите от подобно индоктриниране са дълбоки. Китайската комунистическа партия не само не “ освобождава“ жените, но и заменя традиционните семейни добродетели с култура на борбата, противопоставяйки мъжете и жените едни срещу други и хвърляйки обществото в хаос. Много хора, израснали по време на Културната революция, са свикнали с грубо и нецивилизовано поведение, напълно противоположно на ценностите, които се срещат в древната китайска цивилизация.

Политиката на ККП за едно дете, отговорна за предотвратяването на около 400 милиона раждания, допълнително влошава тенденцията. Милиони момчета и момичета се оказват отгледани като „малки императори“ или „принцеси“, разглезени от възрастните, без да се полагат особени грижи за моралното им възпитание.

В днешен Китай разводите и изневерите са широко разпространени – смята се, че в страната има от 20 до 30 млн. сексуални работници. Високопоставените длъжностни лица са известни с многобройните си любовници и разпуснатия си начин на живот. Бракът и децата бързо стават все по-малко разпространени, което води до неясни перспективи за демографското бъдеще на Китай.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
Надбягване с коне на Тодоровден в с. Негован, Софийско 1946 г. (Снимка: К. Василев, ИЕФЕМ - АЕИМ № I-21_5)

 Тодоров ден е!

0
0
(https://www.freepik.com/)

Три заръки на нашите предци за разпознаване на хоратa

0
0
roasted fish garnished with lemon slices served with vegetables

Никулден – празникът на Свети Николай и морските стихии

0
0
Фалун Дафа практикуващи празнуват Световния ден на Фалун Дафа на "Юниън скуеър" в Ню Йорк на 11 май 2025 г. Лари Дай/The Epoch Times

Милиони празнуват на 13 май Световния ден на Фалун Дафа

0
0
Надежда: Лек за депресия, когато нищо друго не действа

Надеждата – лек за депресия, когато нищо друго не работи

0
0
САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

0
0
САЩ тарифите могат да тласнат икономиката на Китай към депресия, твърдят експерти

Американските мита може да тласнат китайската икономика от рецесия в депресия

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Следваща публикация
img 9326

Баба – най-важната жена

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria