Руски олигарси са закупили и продали ценни произведения на изкуството на стойност милиони долари, за да избегнат икономически санкции от страна на Съединените щати. Санкциите бяха наложени заради инвазията на Русия в Украйна през 2014 г. и незаконната анексия на Крим. Информацията е резултат на двупартийно разследване на американския Сенат и беше оповестена на 29 юли 2020 г.
В доклада на подкомитета за постоянни разследвания към Комитета на Сената за вътрешната сигурност и правителствените въпроси е посочено, че в Русия постъпват над 130 милиона долара от продажби на високостойностни произведения на изкуството и други транзакции в Съединените щати.
Зад тази финансова дейност стоят братята Аркадий и Борис Ротенберг, които имат близки взаимоотношения с руския президент Владимир Путин. Документът също така уточнява, че синът на Аркадий Ротенберг – Игор, е участвал и се е облагодетелствал от заобикалянето на санкциите, наложени от тогавашния американски президент Барак Обама.
„Изглежда, че от фамилията Ротенберг са продължили активно да участват на американския пазар на произведения на изкуството, като през месеците след налагането на санкциите на 20 март 2014 г. са закупили творби на изкуството в размер на над 18 милиона долара“, се посочва в доклада.
Фиктивни компании, свързани със семейство Ротенберг, са прехвърлили над 120 милиона щатски долара в Русия по време на четиридневния промеждутък между изпълнителната заповед на президента Обама от 16 март 2014 г. и 20 март 2014 г. – деня на тяхното санкциониране. Заповедта изисква Съединените щати да санкционират определени руски лица, като имената на Ротенберг са изрично упоменати от Министерството на финансите на САЩ.
„Свързани с Ротенберг фиктивни компании са продължили транзакциите си в американската финансова система дълго време след санкционирането на Аркадий и Борис Ротенберг. Подкомитетът установи, че след налагането на санкциите свързаните с Ротенберг фиктивни компании са участвали във финансови транзакции за над 91 милиона щатски долара“, е отбелязано в доклада.
Президентът Доналд Тръмп удължи с още една година санкциите, които трябваше да изтекат в началото на 2020 г. Според подкомитета обаче ситуацията с Ротенберг хвърля съмнение върху ефективността на мерките.
„До момента Русия не се е оттеглила от Крим и дори е увеличила военните си операции по вода около полуострова“, се посочва в доклада.
Подкомитетът направи анализ на причините, поради които санкциите не са успели да попречат на семейство Ротенберг безпрепятствено да продължи да се облагодетелства от сделки в Съединените щати. В доклада е посочено, че разследващите са „разкрили сложна система от факти, които включват фиктивни компании и скрити собственици, посредници, които прикриват купувачите и продавачите, и разхлабени мерки срещу пране на пари в американския бизнес с предмети на изкуството“.
Разследващите се тревожат, че „богати руски олигарси могат да закупуват произведения на изкуството за милиони долари като лична инвестиция или за удоволствие, въпреки санкцията, от което следва че техните бизнеси или скрити ресурси също могат да продължават да имат достъп до американската финансова система“.
Според данните от доклада разковничето на открития от подкомитета проблем е, че американският пазар за изкуство до голяма степен е нерегулиран и че банковата система на САЩ не е подготвена да спре изпирането на парични средства, които често са придобити чрез тайни продажби и покупки.
„Шокиращо е, че банковите процедури на САЩ понастоящем не се отнасят до многомилионни парични транзакции с предмети на изкуството и ние не можем да позволим това да продължава“, заяви сенаторът Роб Портман, републиканец от щата Охайо, в изявление, съпътстващо публикуването на доклада. Портман е и председател на подкомитета.
„Бизнесът с творби на изкуството понастоящем оперира под завоалирана тайнственост, която позволява на посредниците да представляват и продавачите, и купувачите, прикривайки идентичността и на двете страни, а също така и източникът на парите. Това създава благоприятна обстановка за пране на пари и избягване на санкциите“, продължи Портман.
„Тревожно и напълно недопустимо е, че рационален регламент, създаден да предотврати пране на пари и финансиране на тероризъм, не се отнася до закупуване на творби на изкуството на стойност милиони долари“, коментира сенаторът Том Карпър, демократ от щата Делауеър, по време на изявлението на Портман. Карпър също е член на подкомитета.
„В резултат на това престъпници, терористи и богати руски олигарси като Ротенберг са в състояние да използват нерегулирания бизнес с произведения на изкуството, както и недвижими имоти и други инвестиции, за да прикриват собственост, да перат пари и да избегнат санкции“, заяви Карпър.
Бизнесът с творби на изкуството не е включен в Закона за банковата тайна и следователно няма изискване да поддържа контрол срещу изпирането на пари (AML) и контрол срещу финансирането на тероризъм при продажби и покупки. В доклада се посочва, че частните търговци на изкуство не се подчиняват на тези правила за финансиране; големи аукционни къщи като „Сотбис“ упражняват доброволно контрол върху прането на пари.
„Една от частните брокерки заяви пред подкомитета, че няма писмен AML или правила за санкции. Вместо това тя трябва да се осланя на своя усет и да работи с хора, които познава“, се уточнява в доклада.
„Тя също така обясни, че поставянето под въпрос на самоличността на купувача и източника на средства при транзакция с творби на изкуството не се прави в бизнеса с изкуство, нито пък брокерът на купувача би искал да предостави тази информация.“
С какво „Епок таймс“ е различен от другите медии?
„Епок таймс“ е най-бързоразвиващата се независима медия в Америка. Ние сме различни от другите медийни организации, защото не се влияем от никое правителство, корпорация или политическа партия. Нашата единствена цел е да поднесем на нашите читатели достоверна информация и да сме отговорни към обществото. Ние не следваме нездравословната тенденция в съвременната медийна среда на водена от дневния ред журналистика. Вместо това, прилагаме нашите принципи на Истина и Традиция.