Getting your Trinity Audio player ready...
|
Двойствената енергийна политика на ККП буди тревога
В България вече действа най-големият в света хетеропреходен соларен проект за едно място. Това се казва в прессъобщение на китайския производител на слънчевите панели за проекта Huasun Energy, публикувано в сайта Economic. Проектът в Априлци, край Пазарджик разполага с повече от 834 000 фотоволтаични модула с общ капацитет 400 MW. Соларният парк ще е най-големият в Източна Европа, като според китайския производител ще е способен да захранва 96 000 домове.
„Вярваме, че може би след пет години хетеропреходът ще бъде по-голямата част от производството на слънчеви панели в света“, казва в интервю за Xinhua News Веселин Захариев, главен финансов директор на Solar Green Energy – фирмата, спрягана като собственик на проекта „Априлци“.
Панелите за проекта са доставени в България чрез българската енергийна компания „Инерком“. През 2018 г. тази напълно неизвестна на българския пазар компания изненадващо изразява желание да придобие активите на CEZ в България: най-големият собственик на българската енергийна електропреносна мрежа с близо 3 милиона абонати. КЗК спира сделката с мотива за господстващо положение, който е отхвърлен от съда през 2022 г. Във всеки случай сделка не се състои.
Тази новина е повод да погледнем към предаването Crossroads („Кросроудс“) на Джошуа Филипс, в което той разисква енергийната политика на Китайската народна република. В него се казва, че Китай има двойствен подход по отношение на енергийната си стратегия.
В чужбина Китай промотира своите слънчеви панели и вятърни турбини, предлагани на изключително ниски цени. Според предаването всички ВЕИ производители в Китай получават държавни субсидии, за да могат да държат ниски цените на своите продукти. Това вече предизвика реакция в ЕС, откъдето заговориха за „нечестна конкуренция“. От своя страна Китай обвини ЕС в „чист протекционизъм“. Българската страна засега няма мнение по темата.
В самия Китай вече има изградени многобройни ВЕИ съоръжения, но проблемите с непостоянството на подобен тип енергия карат правителството да промени своя подход, казва още Джошуа Филипс. В сътрудничество с Русия Китай планира нови 26 ядрени реактора. Завръщането към въглищната индустрия също е на дневен ред. Разбира се, тези свои планове Китай не оповестява публично. Публично, както се вижда и от българската новина, имаме изтъкване на предимствата на ВЕИ енергетиката.
Подобна двойствена политика китайското правителство води и по време на кризата с КОВИД. Докато случаите в Ухан и цял Китай нарастват и се предприемат изключително строги мерки за неразпространяване на вируса вътре в страната – масови локдауни и изолация на болни хора още от декември 2019 г. – до март 2020 г. китайското правителство и СЗО успокояват хората, че вирусна епидемия няма и нещата са под контрол. След това световната пандемия стана факт, който беше невъзможно да бъде скрит. КОВИД пандемията доведе до милиони смъртни случаи и пропуснати икономически ползи в размер на десетки милиарди долари.