Китайските власти се опитват да следят избягали от репресиите на режима Фалун Гонг практикуващи. Пекин регистрира техните адреси в чужбина, както и други лични данни – споделят редица последователи на духовното учение пред медията „Епок Tаймс“.
Репресиите в Китай срещу симпатизантите на Фалун Гонг, познат също като Фалун Дафа са обичайна практика на китайската комунистическа партия (ККП). Още от започването на продължаващото повече от две десетилетия преследване на духовната група, милиони практикуващи са подложени на различни жестокости, като изтезания, затвор, принудителен труд, промиване на съзнанието и дори насилствено отнемане на органи. В официалната уебстраница на Фалун Гонг е посочено, че това е практика за самоусъвършенстване, базирана на будистките традиции и учи последователите си на универсалните ценности Истинност, Доброта, Търпение.
През последните няколко седмици и особено около чувствителната за режима инициатива „Два сезона“, която е най-важната за ККП ежегодна среща – полицията усилва натиска върху роднините в Китай на живеещи в САЩ симпатизанти на Фалун Гонг. Тормозът има за цел извличане на информация за практикуващите от техните близки, като на последните биват налагани ограничителни и други мерки, ако откажат да сътрудничат на властите.
По време на сделка за продажба на жилище, родителите на Лин Дзилай е трябвало да актуализират в местното полицейско управление местоживеенето на Лин. Властите са отказали три пъти да изпълнят рутинната процедура, споделя жената.
„Първия ден не направиха нищо. След това поискаха адреса и телефонния ми номер. Следващия път поискаха да направя снимка на детето, заедно с документите ни за самоличност“. Това разказва пред „Епок Таймс“ практикуващата Фалун Гонг Лин, която емигрира в САЩ от северозападната провинция Синдзян преди пет години.
„Местната полиция ме знае по име – обяснява жената. – С какво се занимавам, какво работя, в кое училище учи детето. Разпитват за всичко.“
Лин съвсем не е единственият китайски гражданин, който живее под полицейско наблюдение дори след получаването на политическо убежище в чужбина. Последователи на Фалун Гонг от Пекин, от провинция Гуейджоу в югозападен Китай, от южната провинция Гуандун и от източната провинция Шандун, докладват за същите инциденти.
„Тежи ми камък на сърцето“
Заплахите и следенето явно са в унисон с държавни инструкции, описани в изтекъл през 2015 г. държавен документ от североизточната провинция Ляонин. В него властите нареждат да се събира подробна информация за напуснали Китай Фалун Гонг практикуващи. Това включва техните китайски и променени в чужбина имена, снимки, нови документи за самоличност, като зелени карти и ключови подробности за семействата им в Китай.
Документът възлага на местните власти да „анализират всяко лице въз основа на неговите взаимоотношения с Китай и да начертаят индивидуализиран план за действие“, който да бъде одобрен от централните власти.
Документ от 2020 г. от изпълнителен комитет на китайското законодателство – Национален конгрес на народа, сочи че ККП продължава да гледа на репресиите срещу Фалун Гонг като на основен фактор за политическа стабилност.
„Никога не е имало върховенство на закона под режима на ККП“, твърди пред „Епок Таймс“ Пън Юнфън, който е работил като адвокат преди да напусне Китай. „Те имат само една единствена цел: да събират и съхраняват колкото се може повече информация от китайските общности, за да упражняват максимален контрол върху населението.“
Полицейското наблюдение разпалва страховете на Лин, която е била многократно арестувана в Китай заради духовните си убеждения и дори завързвана за за дървен стълб и измъчвана с електрошокова палка от надзирателите в затвора.
„Сякаш мигновено се върнах обратно в Китай – споделя жената, след като научава от баща си за случилото се. – Цяла нощ чувствах, че камък ми тежи на сърцето. Имах усещането, че ще дойдат да ме арестуват още на следващия ден.“
В Синдзян последователите на Фалун Гонг, както и други религиозни и етнически малцинства биват вкарвани в лагери за превъзпитание, ако не се съгласят да се откажат от духовните си убеждения или да следват политиката на ККП. След освобождаването й от затвора, Лин е трябвало ежеседмично да се явява пред местните власти. Полицаи редовно са посещавали дома й и са се обаждали по телефона, за да следят действията й. Жената споделя също, че е имала големия късмет да избяга в чужбина. Но на нейна приятелка, която също е Фалун Гонг практикуваща, е било забранено да напусне Синдзян, въпреки че има виза за САЩ.
„Това ми създаде усещането, че ме държат под контрол“, казва тя по повод ежеседмичните визити до полицейското управление.
Фалун Гонг практикуващ от Гуейджоу, който иска да остане анонимен заради безопасността на неговите близки, твърди, че в родното му село властите са настояли да получат рождената му дата, американския му адрес и подробности за работното му място.
Селските власти са казали на семейството му, че правят преброяване на населението. Мъжът обаче е напуснал Китай преди двадесет години и не живее в селото от над тридесет години.
Практикуващата Фалун Гонг Ли Пън от Шандун в момента живее в Ню Йорк. Тя заяви пред „Епок Таймс“, че полицаи в родното й място са се обадили на майка й и са настояли да разберат къде живее и работи в момента, и какво е мнението й по свързани с Китай въпроси.
„Как може китайската комунистическа партия да надзирава мислите на хората?“ – чуди се жената.
Според Ли, това което полицаите изискват от нейните близки е свидетелство за „екстремния“ модела на управление на режима.
„Те казват, че независимо дали си в Китай или в чужбина, щом си китайски гражданин, ти се намираш под юрисдикцията на китайското правителство“ – споделя практикуващата.
„Те се отнасят към Фалун Гонг като към враг, защото знаят какво ги чака, когато усилията на Фалун Гонг практикуващите накарат хората да осъзнаят какви са те всъщност .“