Скритият ресурс до къпалнята „Мария Луиза“ в сърцето на София трябва да бъде включен в ПУП на столичния парк, настояват от МОСВ
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) постави на фокус малко известен, но стратегически важен обект в Борисовата градина – сондаж за минерална вода № 36хг, разположен край бившия плувен комплекс „Република“ (днес къпалня „Мария Луиза“). С официално писмо до Столична община ведомството настоява съоръжението да бъде включено в проекта на подробния устройствен план (ПУП) на парка, за да се предотвратят решения, които биха затруднили бъдещото му използване.
Зад това действие стои желанието да се опази част от природното богатство на столицата. Сондажът разкрива минерални води от находище № 102 „Софийска котловина“ – ресурс, който по закон е изключителна държавна собственост. Самото съоръжение също е със статут на публична държавна собственост, официално вписан през 2023 г.
През последните години – в периода 2019–2025 г. – експерти от Басейнова дирекция „Дунавски район“ вложиха сериозни усилия, за да възстановят и подготвят сондажа за бъдеща експлоатация, посочват от МОСВ. Извършени са детайлни обследвания със специализирана техника, почистване на сондажния ствол, водовземане и лабораторни анализи, както и вписването му в националния регистър на съоръженията за минерални води. Всичко това очертава реална перспектива минералният източник да бъде въведен в експлоатация.
Следващата стъпка предстои още през 2026 г., когато ще се проведат опитно-филтрационни изследвания. Те ще определят реалния експлоатационен капацитет на съоръжението и ще позволят официалното му включване в регистрирания ресурс на находището. Планира се и определянето на санитарно-охранителна зона – ключов елемент за неговата дългосрочна защита.
Любопитен детайл е, че съществуването на сондажа не е нова информация. Още през 2022 г. Басейновата дирекция е посочила обекта в официално становище по изработването на ПУП за Борисовата градина. Въпреки това той остава извън проекта – факт, който сега провокира реакцията на МОСВ.
От министерството са категорични: включването на сондаж № 36хг в устройственото планиране не е формалност, а ключова гаранция за опазването и устойчивото използване на ценния минерален ресурс. Въпросът вече излиза извън административната рамка и поставя по-широката тема – как столицата управлява своите природни богатства и дали те ще бъдат използвани в полза на обществото.


















