Много от зрителите в първия ден на фестивала „Дни на предизвикателството“ (29 – 31 март) изразиха своето възхищение и явно вълнение на опашката за автографи във фоайето на кино „Люмиер“ на НДК след представянето на участниците във фестивала Максим Иванов и баща му Стефан Иванов, станали известни със своето приключение през Атлантика с гребна лодка.
НЕВЕРЕСТ
Баща и син изминават запомнящите се 4444 морски мили в атлантическите бурни, непредсказуеми и вълшебни на преживявания води, за да стигнат живи и здрави в прегръдките на най-близките си на брега след 105 дни плаване. Те построяват своя гребна лодка за океанско плаване – наричат я НЕВЕРЕСТ, което за тях означава ,,Не си давай мира, докато не достигнеш своя Еверест”.
Разказът на двамата приключенци започна с това, че на семейна вечеря Максим подхвърля на баща си Стефан идеята за преплаване на Атлантическия океан с гребане, която се възприема сякаш естествено от бащата, въпреки че никой от тях няма опит в гребането или мореплаването. Още по-малко в строежа на лодки, с което всъщност се захващат вдъхновено Максим, сестра му и баща им в гаража им, като първа стъпка от осъществяването на невъобразимата идея. Идея, за която съпругата на Стефан и майка на родените в Бразилия брат и сестра, не вярва до последно, че при реализирането й, ще трябва да пусне най-обичните си близки на това повече от рисково пътешествие. В разказа си за него Максим подсети баща си и за опитите на майка му Жени да ги спре преди старта на пътешествието, като се е съветвала с няколко астролози, предвещаващи абсурда на това начинание заради крайно неподходящи ретроградни планетарни фази.
Максим, тогава на 15 години, и Стефан, който е вторият българин преплувал Ламанша, построяват океанска гребна лодка в гаража си в София, с помощ от съседи и професионалисти. След година и половина лодката е готова и правят тестове на вода, но с разочарование установяват, че й липсва ключова функционалност. След като лодката бива нарочно обърната под вода, тя не се връща в изправена позиция, както е задължително за такъв вид презокеански лодки. Връщат се в работилницата си, режат лодката и я преправят сами наново.
Близо час баща и син разказваха на гостите на фестивала за планирането на своето приключение, физическата подготовка за него, ръководена от нашата световна шампионка по гребане Виктория Димитрова, както и опитите по време на пандемията за достъп до вода за стартиране на пътешествието. Споделихме по-горе и за неблагоприятните астрологически знаци. Стефан разказа, че отначало е планирал да поставят световен рекорд за преплаване на Атлантическия океан под 40 дни, впоследствие се оказва, че на баща и подрастващ син се налага да плават над 100 дни, за да завършат успешно пътешествието, след 6 поправки на руля, спиране работата на слънчевите панели върху лодката и снабдяването с ток, както и много други премеждия. Максим сподели, че през тези три месеца плаване често си мислел за чистото си, меко легло вкъщи, но всъщност осъзнал, че това, което наистина му е липсвало не е бил материалният комфорт, а близостта на роднините му у дома. По време на мореплаването обаче гребците се срещат с делфини, дори косатки, както и с риба меч, а докато приключенците разказват увлекателно, зрителите в залата се любуват на подводни кадри как Стефан и Максим плуват сред риби в открити води в слънчево време.
Времето, както се подразбира обаче, е било и крайно негостоприемно, с насрещни и странични ветрове и високи над 9 метра вълни. Максим разказа, че тогава при гребане в изключително тежки условия 2 часа, лодката при смяна на гребците само за половин минута, се е връщала в изходно положение. Баща и син се сменят в гребането на всеки два часа, но по време на тежки условия, се е налагало да се сменят на всеки един час, тъй като водата е била като цимент и умората бързо ги е настигала. В малката каюта на лодката е било толкова задушно, че по време на среднощни бури е трябвало да отварят през няколко минути каютата, за да влиза животворен въздух. Преживявайки тези моменти, които се оказало, че ги поставят в това неизбежно тежко състояние повече от месец, Максим сподели, че се научава да приема обстоятелствата с ново разбиране, което единствено му помага да издържи на психическия натиск от изнурителното, неосезаемо сякаш напредване към целта.
Още много интересни преживявания бяха споделени с публиката на фестивала, които всеки любопитен и вдъхновен настоящ или бъдещ приключенец, може да съпреживее, прочитайки книгата на Стефан и Максим Иванови със заглавие “НЕВЕРЕСТ“. Стефан сподели, че идеята за книга е дошла от издателство „Вакон“, като след вълнуващото представяне, баща и син подписваха множество копия от нея във фоайето на зала „Люмиер“.
Пирин Ултра
След вълнуващото представяне на двамата мореплаватели на сцената излезе българският спортен ориентировач и планински бегач Кирил Николов – Дизела. Той представи ултрамаратона по планинско бягане Пирин Ултра, част от световните серии по Скайрънинг. Той обяви, че шестото издание на Pirin Ultra ще се проведе от 23 до 25 септември тази година, като участниците отново ще се състезават по три трасета. По традиция Трасе А ще е с дължина 160 км, второто – Трасе Б ще предостави 66 км чист планински терен. Трасе C е с дължина 38 км и носи името Pirin Extreme, обхващайки най-екстремната и живописна част от Пирин планина, а именно: хребета Котешки чал, Кончето, вр. Кутело, вр. Вихрен и масива на вр. Тодорка.
Планинският ултрамаратон Pirin Ultra се провежда в сърцето на Национален парк Пирин, който е част от Световното наследство на Юнеско и е изключително подходящ терен за планинско бягане, разкривайки пред състезатели, планинари и туристи спиращи дъха гледки. Гледайки въздействащото видео за ултра маратона, може би много хора в кино залата се замислиха колко великолепна е природата на България, от която черпят вдъхновение и възможности за реализиране толкова много спортни инициативи.
Байк и Рън за Чепън
Последната българска инициатива, която бе представена в първия от трите „Дни на предизвикателствата“ е БАЙК И РЪН ЗА ЧЕПЪН, за която разказа Любомир Попйорданов. Той направи сравнение с проекта Дунав Ултра, като си пожела развитието на състезанието да се подобри с помощта на местната общност, като през 2021 г. то навърши достойните 10 години в ежегодна организация на магазини “Стената” и Община Драгоман. Кал, студ и дъжд са били специалитетът на 10-ия „Байк и рън за Чепън” – едно от най-обичаните състезания за планинско бягане и колоездене, на което юбилейно издание, обясни Попйорданов, имало записани близо 900 участници, но стартирали малко над 400 вдъхновени бегачи и колоездачи от цяла България.
Pursuit of Endurance
В края на фестивалния ден дойде и дългоочакваното представяне на изключително интригуващия филм Pursuit of Endurance („Преследване на [кораба] Endurancе“, чието име в превод би звучало – кораба „Издръжливост“) от продуцента на филма – Люк Харди. Той бе специален гост на фестивала, за да представи премиерата на филма пред българска публика, запознавайки зрителите с делото на легендарния англо-ирландски полярен изследовател Ърнест Шекълтън. Вдъхновени от делото на изследователя участниците в документалната лента тръгват по стъпките му, търсейки останките на кораба Endurance.
През 1914 г. – 1916 г., насред кризата породена от Първата световна война, Шекълтън организира епична трета полярна експедиция с кораба Endurance, в която той трябва да спаси екипажа си и която завършва щастливо за 22-мата участника в нея, които прекарват близо 1 година и 7 месеца на оцеляване сред жестоките условия на Антарктида.
100 години по-късно, деветчленният екип на американо-французина Люк Харди се опитва да намери останките на смазания от ледовете и потънал безследно кораб Endurance, минавайки по стъпките и изпитанията на членовете на екипажа от експедицията на Шакълтън. Носещ своята съвременна мисия и индивидуални преживявания, екипажът е съставен от изследователи, мореплаватели, млади военни с приключили мисии в Авганистан, млада еколожка, както и сноуборд спортистка.
Документалната лента разказа, че по време на полярната експедиция по стъпките на изследователя Шакълтън, организирана от Люк Харди, е изпълнена значимата цел на поставянето на 11 дълбоководни сензора, които измерват солеността и други параметри на антарктически води, както и взимането на множество снежни проби за анализ. В тях обаче не успяват да включат проба на снега от преминаващия покрай плавателния съд на експедицията гигантски айсберг с дължина от около 34 км, който се оказва ключова част от екологичния баланс на района, спирайки движението на планктона. Оператор и режисьор на филма е известният френски документалист Bertrand Delapierre, благодарение на който публиката успява да се пренесе сред красотата и страданията в пребиваването на това уникално полярно място.
С вълнение Люк Харди сподели, че тази година са били намерени останките на кораба Endurance, точно преди премиерата на филма за България на фестивала „Дни на предизвикателството“ (29 – 31 март 2022 г.). Публиката беше заинтригувана да се запознае с организатора на експедицията по стъпките на Шакълтън и продуцент на филма.
Люк Харди е технологичен предприемач и инвеститор, автор, фотограф и филмов продуцент, ветеран изследовател-авантюрист и защитник на околната среда. Член е на Клуба на изследователите в Ню Йорк, Дружество на френските изследователи и на Кралското географско дружество. Като основател и основен спонсор на собствената си екологична организация Pax Arctica, Люк е ръководил няколко научни експедиции, пътувайки до отдалечени краища на света, за да повиши осведомеността за глобални екологични проблеми, особено за изменението на климата, автор е и на няколко книги. Чрез своята медийна компания Sagax Entertainment, Люк е продуцирал няколко документални филма, от които показания на фестивала The Pursuit of Endurance (2015), както и Arktika Incognita (2018) и художествено-документалния филм The Seacrets – TBA 2021. Той също така е копродуцент на филмите The Extraordinary Journey of the Fakir (2018) с режисьор Кен Скот и Everything Separates Us (2017), с участието на Катрин Деньов и Даян Крюгер. Люк Харди разработва и други филмови проекти, разкривайки екологични каузи и социални проблеми, вдъхновяващи решения и непреодолими промени.
С премиерата на филма Pursuit of Endurance завърши програмата за първия фестивален ден на „Дни на предизвикателствата“ 2022 г. – изключително вдъхновяващ и запомнящ се. Екипът на „Епок Таймс“ благодарим на организаторите на фестивала!