Getting your Trinity Audio player ready...
|
47-ят президент отне също разрешенията за сигурност на цялото семейство на своя предшественик Джо Байдън
Президентът Доналд Тръмп на 21 март отне разрешенията за достъп до класифицирана информация на повече от 15 видни политически фигури, включително бившия вицепрезидент Камала Харис и бившия държавен секретар Хилари Клинтън.
„Реших, че вече не е в национален интерес следните лица да имат достъп до класифицирана информация“, заяви Тръмп в президентския меморандум.
Преди това 47-ят президент обяви намерението си да отмени разрешенията за сигурност на бившия президент Джо Байдън и няколко служители от администрацията на Байдън. Меморандумът от 21 март формализира това решение.
Освен на Харис и Клинтън, Тръмп отне разрешенията за достъп до класифицирана информация на бившия държавен секретар Антъни Блинкен, бившия съветник по национална сигурност Джейк Съливан и цялото семейство на Байдън.
Списъкът включва още бившия заместник-главен прокурор Лиза Монако, главния прокурор на Ню Йорк Летиша Джеймс и окръжния прокурор на Манхатън Алвин Браг, всички които бяха част от съдебни дела срещу Доналд Тръмп.
Тръмп отне също разрешенията за достъп до класифицирана информация на бившата представителка от Уайоминг Лиз Чейни и бившия представител от Илинойс Адам Кинзингър – и двамата републиканци, които участваха в комисията на Камарата на представителите, разследваща нахлуването в Капитолия на САЩ на 6 януари 2021 г.
Други официални лица, включени в списъка са пенсионираният подполковник Александър Виндман, бившият експерт по Русия в Белия дом Фиона Хил, бившият посланик на САЩ в Чехия Норман Айзен, бившият федерален прокурор Андрю Вайсман и адвокатът Марк Зайд.
В своя меморандум Тръмп нареди на ръководителите на изпълнителните отдели и агенции да спрат достъпа до класифицирана информация на посочените имена.
Заповедта на Тръмп се отнася до класифицирани брифинги и всякакъв достъп до класифицирана информация, които посочените лица може да са имали въз основа на предишния им мандат в Конгреса.
„Нареждам също на всички ръководители на изпълнителни отдели и агенции да отнемат неескортирания достъп на тези лица до защитени съоръжения на правителството на САЩ“, нареди държавният глава.
Тръмп публикува в Truth Social през февруари, че е решил да отмени разрешенията за сигурност на Байдън заради предишните му действия и доклада на специалния прокурор Робърт Хър, който разследва бившия президент за предполагаема злоупотреба с класифицирана информация.
„Няма нужда Джо Байдън да продължава да получава достъп до класифицирана информация“, заяви републиканецът в Truth Social. „Той създаде този прецедент през 2021 г., когато инструктира Разузнавателната общност (IC) да спре 45-ия президент на Съединените щати (МЕН!) от достъп до подробности за националната сигурност, любезно предоставено на бивши президенти.“
Когато Байдън встъпи в длъжност през 2021 г., той отне достъпа на Тръмп до разузнавателни брифинги, позовавайки се на размириците от 6 януари 2021 г. По-късно Тръмп беше импийчван от Камарата на представителите и оправдан от Сената.
Традиционно на бившите президенти се предоставя правото на достъп до класифицирана информация от най-високо ниво, както и до ежедневни разузнавателни брифинги. Това им позволява да бъдат информирани по въпросите на националната сигурност и да предоставят съвети на действащия президент при поискване.
Малко бивши президенти са искали такива брифинги. С това е известен бившият президент Джордж Х. У. Буш – бивш директор на Централното разузнавателно управление по време на администрацията на Джералд Р. Форд.
След като встъпи в длъжност на 20 януари, Тръмп отмени разрешенията за сигурност на бившия съветник по националната сигурност Джон Болтън и 51 бивши служители на американското разузнаване. Същите подписаха писмо, дискредитиращо достоверни доклади за имейли, намерени в лаптопа на Хънтър Байдън, въпреки че двама от тези служители вече починаха.
Бившите служители от разузнаването бяха обвинени в участие в пристрастна политика, заради дискредитиране на данни преди изборите през 2020 г. Мерките срещу Болтън са заради неговия мемоар, за който администрацията на Тръмп твърди, че представлява „сериозен риск“ от разкриване на класифициран материал.
Отделно, министърът на отбраната Пийт Хегсет на 28 януари отмени личната охрана и разрешението за сигурност на генерал Марк Мили – пенсионирания председател на Обединения комитет на главнокомандващите. Същият беше най-високопоставеният военен офицер в нацията, когато Тръмп беше 45-и президент. Доналд Тръмп отдавна обвини генерал Мили в държавна измяна заради телефонни разговори, които е провел с китайски военни в последните седмици от първия мандат на републиканеца.